Мікробіом кишечника – сукупність бактерій, що знаходяться в шлунково-кишковому тракті – є основною складовою імунної системи, а в останні роки він опинився в центрі досліджень, присвячених розсіяному склерозу (РС). Вчені простежують, як саме загальне розмаїття бактерій та певних типів мікроорганізмів різних рівнів здатні вплинути на ризик розвитку РС та на перебіг захворювання. Інші дослідники вивчають, чи може зміна складу мікробіому допомогти зменшити ризик рецидивів, уповільнити прогресування РС чи іншим чином покращити результати лікування.
Автори одного дослідження останнього часу повідомляють, що підвищення рівня однієї з жирних кислот, концентрація якої зазвичай знижується у людей з РС, може вплинути на імунну функцію. Вчені також очікують, що разом із препаратами хворобо-модифікуючої терапії розсіяного склерозу (ПХМТРС) такий підхід може зменшити ризик рецидивів РС.
Пропіонова кислота (ПК) – це коротколанцюгова жирна кислота (КЖК). ПК та інші жирні кислоти виробляються, коли бактерії в мікробіомі кишечника переробляють неперетравні харчові волокна. Знижений рівень ПК, як це спостерігається при РС, пов’язаний із змінами складу мікробіому кишечника.
Нещодавно вчені з Німеччині, Данії та Ізраїлю проводили оцінку зразків крові та калу у людей з РС та здорових учасників з контрольної групи. Дослідники виявили, що у пацієнтів із РС порівняно з контролем спостерігається зменшення рівня ПК і кількості бактерій, що продукують КЖК. Люди з РС також мали знижену кількість регуляторних Т-клітин (Treg), які відіграють важливу роль у підтримці функції імунної системи. При РС кількість клітин Treg часто зменшується, тоді як число прозапальних, аутореактивних клітин двох типів типи – Т-хелпери (Th) 1 і 17 – збільшується. Вчені вважають, що цей дисбаланс сприяє запаленню та нейродегенерації, які спостерігаються при РС.
У цьому досліді брали участь 91 особа з РС і 24 здорових добровольці з контрольної групи, всі вони приймали ПК у дозі 1000 мг на добу. Після 14 днів прийому ПК у людей з РС кількість клітин Treg збільшилась на 30%, тоді як у учасників з контрольної групи кількість клітин Treg зросла на 25%. Декілька учасників на початковій фазі дослідження продовжували лікування за допомогою ПК протягом 90 днів, як і окрема група людей із новим діагнозом РС, які не розпочинали жодної терапії з використанням ПХМТРС. В обох групах за участі пацієнтів з РС спостерігалося зменшення кількості клітин Th1 та Th17 після 14 днів та 90 днів прийому ПК. Дослідники відзначають, що поряд із збільшенням кількості клітин Treg приймання ПК сприяло поліпшенню балансу між модулюючими імунну систему клітинами Treg та прозапальними, реактивними Th-клітинами.
Щоб оцінити клінічні наслідки цих змін імунної системи, дослідники аналізували річний показник рецидивів у 97 учасників дослідження з РС. Усі пацієнти приймали ПК безперервно протягом принаймні одного року та мали дані про попередні показники рецидивів, причому в деяких випадках дані охоплювали період у шість років. Учасники були стратифіковані або класифіковані на основі їх базового річного показника рецидивів (БРПР), шкали розширеної шкали інвалідності (EDSS) та поточної терапії РС.
Дослідники виявили, що у 41,2% пацієнтів рівень ПК поліпшився, у 47,4% залишався стабільним, а у 11,3% учасників спостерігалося зростання показника БРПР. Загалом річний рівень рецидивів зменшився з 0,24 на початковому рівні до 0,008 через рік чи більше від початку прийому ПК, і ця різниця була статистично значущою. Крім того, у пацієнтів, які приймали ПК показники EDSS, як правило, були стабільними. Хоча серйозних побічних явищ виявлено не було, < 5% учасників з групи довготривалої терапії повідомляли про легкі побічні явища, включаючи нудоту, метеоризм та набряк живота.
Дослідники дійшли такого висновку: «Добавки ПК мали сприятливий вплив на імунологічні, нейродегенеративні та клінічні параметри у хворих на РС, включаючи частоту рецидивів та прогресування інвалідизації. Результати цього нашого попереднього дослідження клінічної ефективності свідчать не тільки про те, що очищена добавка ПК є безпечним доповненням до існуючих імуномодулюючих препаратів, але також підтверджує той факт, що одним із способів дії цього додаткового лікування є стимуляція клітин Treg». Ці багатообіцяльні результати, як зазначають автори, були отримані в ході попереднього дослідження клінічної ефективності, яке за своєю природою вимагає підтвердження шляхом проведення більш масштабного випробування. У своїх висновках вчені визначили кілька важливих напрямків для подальших досліджень.
Тим часом автори дослідження, шо було проведене в Іспанії, припускають, що підвищений рівень бактерій з родини Lactobacillaceae в мікробіомі кишечника пов’язаний із більшою кількістю рецидивів у людей з РС. Дослідники зробили такий висновок, вивчивши дані 16 пацієнтів з рецидивуючим РС та 15 здорових учасників з групи контролю. Вчені використовували складне генетичне секвенування для виявлення типів і рівнів бактерій, що містяться в мікробіомі кожної людини. Вони також спостерігали за учасниками дослідження протягом 24 місяців, реєструючи, як часто протягом періоду спостереження у людей з РС виникали рецидиви та нові або збільшені вогнища на зображеннях МРТ з контрастним підсиленням за допомогою гадолінію.
Вчені виявили, що у здорових учасників з контрольної групи у мікробіомі було більше видів бактерій, ніж у пацієнтів з РС. Крім того, у досліджуваних учасників із РС був виявлений зв'язок між підвищеним рівнем мікроорганізмів родини Lactobacillaceae – особливо роду Lactobacillus та роду Lachnoclostridium – та новими рецидивами, новими ураженнями на МРТ або обома явищами. 81 відсоток учасників дослідження з РС на момент початку дослідження приймали ПХМТРС.
Інше недавнє дослідження показало, що одна певна зміна мікробіому кишечника, виявлена на початку захворювання РС, є послідовною для різних етнічних груп. Дослідники провели генетичний аналіз та секвенування бактерій у зразках калу у 15 білих учасників (європеоїдна раса), 16 учасників латиноамериканського походження та 14 афроамериканців з РС, а також 44 здорових осіб з контрольної групи з відповідною етнічною приналежністю. Дослідники також провели геномне секвенування у 24 людей з РС – діагноз всім був поставлений нещодавно, які не отримували ПХМТРС та не приймали стероїди – а також у 24 осіб з контрольної групи.
Дослідники виявили, що пацієнти з РС у всіх трьох етнічних групах мали у своєму мікробіомі підвищений вміст мікроорганізмів роду Clostridium порівняно з учасниками з контрольних груп відповідного етнічного походження. Геномний аналіз виявив конкретні види бактерій з роду Clostridium, які були набагато більш численні у людей з РС. Ідентифікація типу бактерій, які зустрічаються в підвищених кількостях у пацієнтів з РС з різних етнічних груп, вказує вченим цінний напрямок для подальших досліджень, що потенційно може принести користь широкому загалу людей.
Джерело:
https://mymsaa.org/PDFs/MSAA_Research_Update_2020.pdf
с. 43-45