| |
для людей з вадами зору

Хворобо-модифікуюча терапія розсіяного склерозу і ризик розвитку онкологічних захворювань: нові дані

Метою лікування РС за допомогою препаратів для хворобо-модифікуючої терапії (ХМТ) є зменшення ранньої клінічної та субклінічної активності захворювання, що в кінцевому підсумку відстрочує розвиток інвалідизації. Перші препарати ХМТ з’явилися ще у 1993 році, і відтоді їх застосування значно збільшилося.

Саме побічні ефекти ХМТ, перш за все можливе збільшення ризику розвитку онкологічних захворювань, є предметом пильної уваги науковців у галузі медицини всього світу. Така підвищена увага є цілком виправданою, оскільки ступінь зниження активності імунної системи, яку забезпечують такі лікарські засоби, є різним у кожного пацієнта, що за певних умов може підвищувати ризик виникнення злоякісних пухлин та інших онкологічних хвороб.

Вкрай важливо зазначити, що наразі більшість учених наголошують на підвищенні такого ризику у разі зміни препаратів ХМТ, тобто після переходу з одного лікарського засобу ХМТ на інший.

Таку думку поділяють, наприклад, італійські вчені з університету міста Катанія, автори статті, опублікованої в науковому виданні Frontiers in Neurology.

Потрібні обережність і ретельний контроль за станом пацієнтів

Учені з Італії порівняли базу даних пацієнтів з РС за період між 2003 і 2013 роками в Катанії з даними реєстру онкологічних захворювань у цьому ж регіоні. Протягом вказаного періоду РС був діагностований у 2730 осіб, з яких 1180 пацієнтів були включені у дослідження.

Серед пацієнтів, включених у дослідження, загалом були діагностовані 36 випадків раку. Згідно з даними, стандартизований коефіцієнт захворюваності (SIR) становив 1,18 (ДІ 95% 0,78-1,58), при цьому значно вищий ризик спостерігався у чоловіків у віці від 20 до 50 років та у жінок старше 50 років.

Дослідники також проаналізували вплив різних стратегій лікування РС на відносний ризик розвитку раку на основі 4 підгруп:

  1. пацієнти, які не отримували жодного препарату ХМТ;
  2. пацієнти, які отримували не більше 1 лікарського засобу групи ХМТ;
  3. хворі які загалом отримували 2 препарати ХМТ;
  4. пацієнти, які загалом отримували більше 2 лікарських засобів з групи ХМТ.

Відносний ризик розвитку раку не був помітно вищим у групі, яка взагалі не отримувала засобів ХМТ, проте дещо збільшувався в групі, яка отримувала 1 препарат ХМТ. Водночас, як зазначають італійські вчені, збільшення відносного ризику становило 1,99 у пацієнтів з РС, яким доводилось переходити на другий препарат ХМТ, і 3,38 у тих, хто змушений був робити такий перехід принаймні двічі – тобто тих хворих, які переходили на третій і більше лікарський засіб з групи ХМТ.

З 36 виявлених випадків раку найпоширенішими (22,2%) були пухлини з локалізацією в сечостатевій системі. Пацієнти, у яких був виявлений рак, були старшими за тих, хто не мав злоякісних пухлин, і мали більш старший вік на моменти діагностування у них РС. Крім того, дослідники відзначають, що пацієнти з РС, у яких виникли онкозахворювання, мали більшу тривалість РС і вищий ступінь інвалідизації.

Загалом, італійські вчені дійшли висновку, що захворюваність на рак у пацієнтів з РС не була вищою, ніж у загальній популяції, хоча водночас поширеність онкологічних захворювань була помітно вищою у чоловіків у віці від 20 до 50 років і жінок старше 50 років, а також пацієнтів, які перенесли принаймні 2 зміни препаратів ХМТ.

Дослідники висунули гіпотезу про те, що саме може підвищувати ризик розвитку раку у пацієнтів з РС. Вони вважають, що фактором ризику можуть бути порушення регуляції імунної системи, які зазвичай відповідають за патогенез захворювання РС, та імунологічні наслідки застосування препаратів з різними механізмами дії.

Автори вважають, що отримані ними дані можуть впливати на процес прийняття лікарями рішень щодо лікування РС.

Джерела:

https://www.pharmacytimes.com/view/switching-disease-modifying-treatments-may-enhance-cancer-risk-in-multiple-sclerosis

http://www.annexpublishers.com/articles/JNND/6101-Multiple-Sclerosis-Disease-Modifying-Therapy-and-Cancer-risks.pdf

https://multiple-sclerosis-research.org/2022/01/what-is-the-cancer-risk-with-ms-disease-modifying-treatments/

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...