Результати цього дослідження також свідчать про те, що ймовірність розвитку захворювання може бути вищою у людей, які їдять більше сиру, птиці, солодощів і смаженої їжі.
Результати наукової роботи «Дотримання дієти MIND може бути пов’язане зі зниженням ризику розвитку розсіяного склерозу: результати дослідження “випадок-контроль”» були опубліковані в журналі Neurology and Therapy.
Давно відомо, що їжа, яку вживають люди, має значний вплив на їхнє здоров’я, і низка досліджень показала, що харчові звички можуть впливати на розвиток таких захворювань як РС. Однак і досі специфічний вплив будь-якої конкретної дієти або типу їжі на ризик РС залишається недостатньо вивченим.
Наразі група вчених з Ірану зацікавилася визначенням того, чи може захистити від РС нова комбінована дієта, що отримала назву MIND (MIND – абревіатура повної назви дієти англійською мовою: Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), тобто це дієта, яка включає компоненти середземноморської дієти (Mediterranean diet) та спеціальної дієти для боротьби з гіпертонічною хворобою (DASH).
У поєднанні ці дієти передбачають споживання продуктів, які зазвичай вважаються корисними для профілактики нейродегенеративних розладів. Дотримання дієти MIND засноване на споживанні їжі, «здорової для мозку», і уникання «нездорової» їжі.
Здорові продукти для мозку включають зелені листові овочі, інші овочі, горіхи, ягоди, боби, цільні злаки, рибу, птицю, оливкову олію та вино. На противагу цьому, нездорові продукти включають червоне м’ясо, вершкове масло або маргарин, сир, випічку та солодощі, а також смажену їжу та фастфуд.
Як наголошують іранські дослідники, дієта MIND «заохочує до включення в раціон натуральної рослинної їжі та обмежує споживання продуктів тваринного походження з високим вмістом насичених жирів».
Учені провели опитування щодо харчових звичок групи з 77 пацієнтів з вперше діагностованим рецидивуючим-ремітуючим РС та 148 учасників з контрольною групи, що на РС не страждали. Порівняно з пацієнтами з РС контрольна група була дещо старшою та мала вищий індекс маси тіла (ІМТ). Раціон учасників з контрольної групи був менш калорійним і вони загалом споживали менше вуглеводів, водночас контрольна група споживала більше клітковини та білків тваринного походження, ніж учасники з РС.
Виходячи з харчових звичок учасників, дослідники визначили кожному з них індекс MIND, який в основному відображав, наскільки раціон харчування людини відповідав дієті MIND. Статистичний аналіз показав, що після поправки на відмінності між групами учасники, які опинилися у верхній третині за індексом MIND, мали ймовірність розвитку РС нижчу приблизно на 90%.
«Вивчення показників дієти MIND у цьому ретроспективному дослідженні показує, що більша прихильність до дотримання загальної схеми харчування MIND може захистити від РС», – повідомляють вчені з Ірану. «Згідно з цими висновками, навіть помірний рівень дотримання дієти MIND може суттєво вплинути на профілактику РС».
Ризик розвитку РС також були значно нижчим серед тієї третини учасників, які повідомили про найвище споживання зелених листових овочів, інших овочів та бобових. Дослідники відзначають, що овочі та зелень містять багато антиоксидантів і протизапальних сполук, таких, наприклад як поліфеноли, що може пояснити такий зв’язок.
Як не дивно, але ризик РС також був нижчим у третини пацієнтів з найбільшим споживанням вершкового масла та маргарину. Зазвичай ці продукти вважаються шкідливими для здоров’я, і дослідники попереджають, що ця асоціація може бути пов’язана з тим, що багато різних продуктів – наприклад, м’який (спред) і твердий маргарин – класифікуються як одна група.
Для порівняння, ризик розвитку РС був найвищим серед третини учасників, які вживали найбільше сиру, птиці, випічки та солодощів, а також смаженої їжі або продуктів фаст-фуд.
«Згідно з отриманими нами результатами, споживання смаженого фастфуду частіше ніж один раз на тиждень було пов’язане із збільшенням ризику розвитку РС у 32,8 рази порівняно з вживанням цього типу їжі рідше одного разу на тиждень», – пишуть дослідники.
Учені також зазначають, що ці дієтичні тенденції можуть частково пояснити відносно високу поширеність РС у західних суспільствах, де раціон людей зазвичай містить багато солі, жирів та цукру.
Дослідники наголошують на необхідності проведення додаткових розвідок, включаючи контрольовані дослідження, щоб оцінити, чи можуть зміни в харчуванні допомогти у запобіганні РС або сприяти його лікуванню.
Дещо раніше американські вчені з університету штату Мічиган, які теж займалися дослідженнями впливу дієти на РС, дійшли певних висновків, що наведені нижче.
Дієта може мати позитивний вплив на РС у декілька способів, як-от:
- запобігання РС або контроль його прогресування;
- допомога в подоланні симптомів;
- зменшення ризику загострень.
У ідеалі дієта, сприятлива для РС, повинна мати наступні особливості:
- містити багато антиоксидантів для боротьби із запаленням;
- мати високий вміст клітковини для полегшення спорожнення кишечника;
- містити достатньо кальцію та вітаміну D для боротьби з остеопорозом;
- містити багато вітамінів і мінералів для боротьби з втомою та покращення самопочуття.
Американські вчені також рекомендують пацієнтам з РС обмежити споживання продуктів, які пов’язані з хронічним запаленням та іншими поганими наслідками для здоров’я, або тих, які просто ускладнюють повсякденну діяльність хворого на РС.
Джерела:
https://www.healthline.com/nutrition/multiple-sclerosis-foods-to-avoid