Спастичність це один з найскладніших симптомів РС. Вона приходить і йде, а люди відчувають її по-різному, і навіть одна і та сама людина може відчувати спастичність в зовсім різні проміжки часу. У легких випадках людина може відчувати лише легку скутість м’язів, а при важких станах - болісні спазми або скручування кінцівок. А бувають і такі випадки, коли медичний працівник виявляє спастичність, але у людини немає жодних симптомів.
В кожному окремому випадку РС, спастичність є унікальною. Як і інші симптомами, вона може з’являтися, зникати та погіршуватися за певних умов. Типовими тригерами є низька температура, висока вологість, тісний одяг, тісне взуття, запор, неправильна постава чи інфекції. Іноді жінки помічають залежність між спастичністю та їх менструальним циклом.
Ефективна самодопомога при спастичності:
- Не думайте, що нічого не можна зробити! Зі спастичністю не потрібно миритися, і зазвичай людям вдається поліпшити свій стан.
- Відповідна програма тренувань повинна стати регулярною частиною розпорядку дня. Попросіть фізіотерапевта, медсестру або лікаря дати рекомендації відповідно до ваших індивідуальних потреб.
- Опануйте додаткові методи релаксації, такі як прогресивна релаксація м'язів, йога, медитація або вправи на глибоке дихання. Жодна з цих методик не є ліками, але вони можуть допомогти краще заснути і зустріти новий день з ясною головою та меншою спастичністю.
- При згоді лікаря, можна спробувати масаж. Він може допомогти розслабити м'язи та збільшити амплітуду рухів, а також може бути корисним для профілактики пролежнів. Масаж не слід застосовувати, якщо вже є пролежні або почервонілі ділянки шкіри.
- Будьте наполегливими та терплячими, адже коригування повсякденної діяльності, видів та доз ліків, типу та часу фізичних вправ, а також використання допоміжних пристроїв вимагає неабиякої мобілізації власних зусиль.
Фізична реабілітація при спастичності
Фізіотерапевт (ФТ) розробляє рекомендації та навчає конкретних вправ, які можуть підвищити гнучкість та зменшити спастичність. Також можуть бути використані скоби та інші допоміжні пристрої.
Для розробки індивідуальної програми тренувань потрібно провести деякі дослідження: виміряти м'язовий тонус, опір, силу, баланс та координацію. Також може бути проведена оцінка загального рівня самопочуття та мобільності.
Крім самостійного виконання вправ на розтяжку, лікарі також можуть порекомендувати знімати спастичність за допомогою спеціальних вправ за допомогою іншої людини, спрямованих на розтягування та розслаблення укорочених м'язових волокон, збільшення рухливості суглобів та покращення кровообігу.
Вправи на зміцнення м’язів дуже важливі, тому що спазмовані м'язи не обов'язково є сильними. Корисним є зміцнення не лише спастичних м'язів, а тих, які ним протистоять. Це все одно, що переконатися, що і "поштовх", і "тяга" м'язів перебувають у хорошому стані.
Гідротерапія (лікування у воді) – дуже ефективний спосіб тимчасового розслаблення спастичних кінцівок, особливо у поєднанні з м'якою розтяжкою.
Для тих, хто не може самостійно стояти, спеціальна рама дозволяє розтягувати м'язи ніг, а також чинить тиск на кістки, що допомагає обмежити втрату мінералів кісткової тканини (остеопороз).
Джерело: Controlling Spasticity in MS by Nancy J. Holland, EdD, with Serena Stockwell