Не всі з нас вирішують стати професійною медсестрою чи доглядальницею, проте, коли у близької людини діагностують хронічне захворювання, таке як розсіяний склероз, нам фактично доводиться опановувати новий фах. Це непростий період для всіх сторін: характер стосунків змінюється як для людини, що живе із захворюванням, так і партнера або родича, котрий бере на себе обов’язок піклуватися про неї. Часто цей період змін супроводжується конфліктами, проте декілька порад допоможуть вам обом пройти його без зайвої втоми, суперечок, обурення чи інших негативних моментів.
Будьте чуйними та турботливими
Близькій людині при боротьбі з симптомами розсіяного склерозу потрібно буде навчитися економити енергію. Можливо, вам доведеться проявити наполегливість в тому, щоб нагадати про нові правила життя, часом навіть загальмувати, якщо ви помітили, що людина, яка живе із РС, докладає занадто багато зусиль для виконання роботи. Проте намагайтеся стати для неї підтримкою, візьміть на себе більше відповідальності у виконанні домашніх справ, дбайте, аби він чи вона вдосталь відпочивала. Можна заручитися допомогою ваших інших родичів чи друзів, або найняти когось для прибирання та виконання буденних домашніх справ, таких як прасування, приготування їжі тощо. Запевніть близьку людину, що ви сприймаєте нові умови нормально.
Обладнайте житло відповідно до нових умов
Аби розсіяний склероз не втручався в ваше повсякденне життя, ви можете вжити певних заходів, зокрема оптимізувати вашу дім. Створіть безпечний життєвий простір, в якому людині із РС буде легко маневрувати. Передусім, обладнайте ванну кімнату тримачами, ручками, покриттями, що запобігають ковзанню тощо. Якщо є така можливість, облаштуйте сходи пандусом. Навіть невеличкі, майже непомітні, зміни в інтер’єрі та побуті допоможуть людині, що живе із РС, полегшити повсякденне життя, наприклад:
- Заміна рушника на махровий халат допоможе полегшити висихання після ванни або душу.
- Перехід на дозатори для шампунів, кондиціонерів, мила, зубної пасти тощо допоможе виконувати повсякденні гігієнічні процедури.
- Продумане освітлення, зокрема із фотосенсорами, допоможе компенсувати втрату зору.
Адаптуйтеся самі
Намагайтеся пристосуватися до нових умов. Цілком ймовірно, що потреби близької людини, котра живе із РС, з часом зміняться, і вам також доведеться швидко до цього адаптуватися. Тож спробуйте залишитися на крок попереду, щоб ви мали вже готовий план на той момент, коли ваше життя доведеться міняти. Якщо лікар натякнув на близьку можливість потреби у візку чи іншій медичній техніці, дайте час – собі та близькій людині – звикнути до цього, перш ніж вони справді стануть потрібні. Більш плавний перехід допоможе боротися із РС вам обом, тому краще навчитися гнучкості одразу.
Шукайте підтримку
Ніколи не соромтеся звертатися за допомогою – до друзів, членів вашої родини, сусідів, навіть якщо ви потребуєте від них щось просте, наприклад, прогулятися із собакою або посидіти дома протягом години, поки ви купуєте продукти.
Також ніколи не відмовляйтеся ввід їхньої ініціативи, не відкидайте пропозиції допомоги від інших: це образить людей, котрим ви небайдужі, а також виснажить вас.
Доглядайте за собою
Це, мабуть, найважливіша порада з усіх, адже якщо ви доглядаєте за людиною, котра живе з розсіяним склерозом, ви також повинні подбати про себе, щоб мати снагу займатися тим, хто вас цікавить. Висипайтеся, добре харчуйтеся й обов’язково звертайтеся до лікаря з приводу будь-яких проблем із власним здоров’ям – адже коли ви виснажені чи, тим більше, хворі, ви не можете піклуватися про близьку людину!
Нехтування власними потребами може збудувати підґрунтя для токсичних почуттів, котрі будуть потенційно небезпечними для ваших стосунків, оскільки призводять до конфліктів. Дозвольте собі час від часу «перемикати» увагу на інші речі, аніж проблема розсіяного склерозу. Дайте собі час, аби провести його у колі друзів, у спортзалі, за прогулянкою, власним хобі чи книгою. Не нехтуйте власними потребами, виправдовуючи це тим, що ви занадто зосереджені на потребах усіх інших.
Якщо ви відчуваєте пригніченість, тривогу або занепокоєння, також обов’язково проконсультуйтеся з лікарем й шукайте разом шляхи вирішення цієї проблеми.
Навчайтеся новому
Один із найбільш ефективних способів допомогти близькій людині у боротьбі з розсіяним склерозом – дізнатися якомога більше про її захворювання. Розуміння природи виникнення симптомів розсіяного склерозу та способи реагування на прояви хвороби допоможе уникнути зайвого стресу і перенапруження у ваших стосунках.
Є кілька джерел, що можуть надати вам необхідну інформацію про РС – лікар вашої близької людини, медичні ресурси та різні веб-сайти асоціацій з розсіяного склерозу, численні групи підтримки людей із РС чи досвідом, подібним до вашого. Ви також можете регулярно перевіряти інформацію про нові та експериментальні препарати й методи терапії РС, дізнаватися про клінічні дослідження тощо. Чим більше ви знаєте про це захворювання, тим активніше ви можете брати участь у підтримці близької вам людини.