| |
для людей з вадами зору

Стрес і розсіяний склероз

Наразі серед вчених є поширеною думка про те, що роль як хронічного стресу, так і короткочасного, але тяжкого (наприклад, втрата близької людини) у патогенезі розсіяного склерозу (РС) залишається недоведеною. Тобто невідомо, чи здатний стрес сприяти розвитку РС у людини, яка не мала цього діагнозу.

З іншого боку, більшість дослідників впевнені у тому, що стрес може бути тригером рецидивів РС у осіб, що вже мають це захворювання.

Стрес є невід'ємною частиною сучасного життя. Відомо, що стрес сприяє появі багатьох проблем зі здоров’ям, таких як біль у грудях, головний біль, безсоння, проблеми зі шлунком та зниження ефективності імунної системи з більш частими інфекціями.

Людям, які страждають на РС, доцільно докладати зусиль для того, щоб впоратися зі стресом — дослідження показують, що негативне переживання стресу може вплинути на рецидиви РС і погіршити симптоми хвороби.

Чи може стрес спричинити РС

Люди з розсіяним склерозом часто описують свій особистий досвід у бесідах з лікарями і навіть на спеціалізованих форумах. Завдяки їхнім повідомленням складається враження, що стрес і розсіяний склероз пов’язані між собою, бо багато хто з хворих бачить такий зв’язок у своєму власному житті. Деякі люди з РС вважають, що їхній розсіяний склероз був спровокований певною психологічною травмою або переживанням надзвичайно стресового періоду часу.

Але, як повідомляють учені, автори наукових робіт, під час яких автори досліджували, чи дійсно стрес зумовлює РС, отримані результати були неоднозначними. Хоча людина з розсіяним склерозом зі свого досвіду знає, що симптоми розсіяного склерозу з’явилися після переживання сильного стресу або протягом стресового періоду, насправді наразі немає прямих доказів того, що стрес спричиняє розсіяний склероз.

Фахівці визначили чотири основні фактори ризику розвитку захворювання:

  1. Порушення в роботі імунної системи.
  2. Спадкова схильність.
  3. Вплив навколишнього середовища.
  4. Певні вірусні інфекції.

Існують і деякі інші фактори ризику, які також можуть збільшити шанси на розвиток РС. До них належать:

  • Стать. За даними NMSS1 , у жінок принаймні в 2-3 рази більше шансів захворіти на рецидивно-ремітуючий розсіяний склероз (РРРС), ніж у чоловіків. Первинно-прогресуючий розсіяний склероз (ППРС) розвивається у чоловіків і жінок приблизно з однаковою частотою.
  • Вік. РРРС найчастіше вражає людей у віці від 20 до 50 років. ППРС зазвичай виникає приблизно на 10 років пізніше, ніж рецидивні форми.
  • Тютюнопаління. Порівняно з людьми, які не палять, курці мають вдвічі більшу ймовірність захворіти на РС і частіше хворіють на ППРС. Ризик зростає відповідно до кількості сигарет, які щодня викурює людина.
  • Ожиріння. Деякі дослідження показали, що наявність ожиріння в дитинстві або підлітковому віці підвищує ризик розвитку РС.

З іншого боку, завдяки науковим дослідженням був виявлений зв’язок між тривалими періодами стресу та загостренням РС у людей, які вже мають діагноз РС. Дослідники також з’ясували, що управління стресом (тобто зусилля, спрямовані на зниження його впливу) уповільнює розвиток нових уражень РС, які виявляються за допомогою МРТ.

Про рецидиви РС

Рецидив РС спричинений гострим запаленням у центральній нервовій системі (ЦНС), яке призводить до пошкодження мієліну, що утворює захисну оболонку нервових волокон. Як наслідок, з’являються нові симптоми РС або погіршуються старі симптоми, але щоб їх можна було визначити як рецидив, вони мають бути відокремлені від попереднього загострення щонайменше 30 днями та тривати щонайменше 24 години. Показово, що у таких випадках не повинно бути іншого пояснення симптомів, наприклад, лихоманки, гострої інфекції або гострого стресу – тоді нові симптоми класифікуються як псевдорецидив.

Симптоми відрізняються від людини до людини і можуть варіюватися від легкого сенсорного розладу до посилення інвалідизації. Наприклад, у деяких випадках це може бути лише один симптом, тоді як в інших може виникнути кілька нових симптомів одночасно.

Рецидиви РС можуть тривати від кількох днів до тижнів або навіть місяців. При рецидивно-ремітуючому РС загострення змінюються ремісіями. Деякі хворі повідомляють, що їхній стан повертається практично до того, який був у них до загострення, водночас перехід до ремісії не означає, що симптоми завжди зникають.

Стрес і рецидиви РС

Дослідження показали, що безперервний емоційний стрес, може спровокувати рецидив РС у людей із рецидивно-ремітуючою формою цього захворювання. Тривалий безперервний стрес тримає імунну систему в стані підвищеної готовності, є дуже прозапальним і зумовлює сильне зношування в організмі, інакше відоме як алостатичне навантаження.

Існує дуже багато доказів на користь цього твердження (перелік деяких з таких досліджень наведений у наступному розділі). Одне дослідження, проведене американськими вченими з університету міста Пітсбург, виявило, що стресові події, такі як смерть у сім’ї або розлучення, часто супроводжувалися рецидивом розсіяного склерозу протягом наступних шести тижнів, а дослідження, проведене в Нідерландах, показало, що стресові життєві події більш ніж подвоюють частоту рецидивів.

Однак, слід пам’ятати про те, що і стрес, спричинений позитивними подіями, такими як народження дитини чи хвилювання напередодні весілля, також може збільшити ймовірність рецидиву РС.

Важливим моментом є те, що, як стверджують учені, не стрес сам по собі спричиняє проблему, а реакція людини на нього. Насправді люди, які сприймають стрес як позитивне явище, мають кращі показники здоров’я, ніж ті, у кого стрес менший, але вони сприймають його дуже негативно.

На щастя, людина може змінити спосіб свого життя так, щоб ефективно зменшити вплив стресу, виконуючи медитацію, фізичні вправи та дотримуючись дієти, і завдяки цьому впоратися зі стресом і зміцнити зв’язок розуму та тіла.

Зв'язок між розсіяним склерозом і стресом

Низка опублікованих робіт показала, що стрес впливає на перебіг розсіяного склерозу, перш за все, при рецидивно-ремітуючому РС. Ось декілька прикладів:

  • Дослідження, проведені в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, засвідчили, що стрес може спровокувати рецидиви розсіяного склерозу та погіршення інвалідизації через різноманітні механізми, включаючи надмірну запальну реакцію. Баланс між цитокінами Th1 (які збуджують запалення) і Th2 (які зменшують запалення) в імунній системі безпосередньо бере участь у розвитку рецидивів у людей із РС.
  • У Швейцарії дослідники досліджували 14 здорових студентів-медиків, щоб з’ясувати, чи може психологічно стресова подія (їхній випускний іспит) змінити рівень цитокінів Th1. Студенти продемонстрували значне підвищення рівня запальних цитокінів (зокрема фактора некрозу пухлини альфа), починаючи з наступного дня. Було підтверджено, що рівень цього цитокіну підвищується і при рецидивах РС.
  • У Пітсбурзі під час дослідження, проведеного вченими з кафедри психіатрії місцевого університету, вони спостерігали за 50 жінками з РС, щоб побачити, як основні життєві події впливали на їхню активність РС. Майже половина всіх основних життєвих подій супроводжувалася рецидивом РС протягом наступних шести тижнів.
  • Американські дослідники вивчали розвиток нових уражень на знімках МРТ у 36 людей з РС і зіставили їх зі стресовими життєвими подіями. Після серйозних життєвих стресів протягом наступних восьми тижнів у учасників, що пережили такі події, нове ураження РС виникало приблизно в 1,6 рази частіше. У процесі цього дослідження також було встановлено, що люди, які оволоділи механізмами подолання стресу, можуть зменшити такий ризик.
  • У 2006 році та ж дослідницька група підсумувала вплив стресу на РС: «Зростає кількість наукових даних про те, що стресові життєві події пов’язані із загостренням і подальшим розвитком уражень мозку у пацієнтів із розсіяним склерозом».
  • Гострі короткочасні стреси, як правило, не спричиняли проблем, але сильніші стресові події, такі як конфлікти, втрати (розлучення, сварка з друзями), важкі втрати (смерть близької людини), погана соціальна підтримка, тривога та депресія, є факторами ризику загострення РС.
  • У Нідерландах дослідники обстежили 73 пацієнтів із рецидивно-ремітуючим РС у спеціалізованій клініці. Під час дослідження 70 учасників мали серйозні стресові події. Як повідомляють вчені, стрес більш ніж подвоював частоту загострень протягом наступних чотирьох тижнів.

Чи може стрес викликати більше уражень РС

Ураження спостерігаються на ділянках, де центральна нервова система має рубці або пошкодження, і є основою симптомів РС. Існує тісний зв’язок між збільшенням уражень і посиленням симптомів, а спричинити збільшення уражень може низка факторів.

Хоча, як вже згадувалося, існують наукові розбіжності щодо того, чи може стрес призвести до початку РС, існують дані, які свідчать про те, що тривалі періоди стресу можуть спричинити погіршення симптомів РС у людей, які живуть з рецидивно-ремітуючою формою РС (РРРС). Незалежно від того, у хворого виявили РРРС, чи первинно прогресуючий РС (ППРС), ступінь впливу стресу на симптоми РС може залежати від того, як організм пацієнта справляється зі стресом, тому вивчення ефективних методів керування стресом має велике значення для людей, які страждають на РС.

Як хворому з РС зменшити негативний вплив стресу

Хоча повністю уникнути стресових життєвих подій просто неможливо, існують способи, за допомогою яких можна навчитися справлятися зі стресом, щоб запобігти рецидивам РС. Учені виявили, що методи керування стресом можуть значно зменшити ураження та рецидиви РС. Симптоми РС також можуть бути стресовими самі по собі, і природно, що симптоми можуть погіршуватися, якщо людина відчуває стрес і тривогу. Тому боротьба зі стресом також допоможе хворому на РС у повсякденному житті.

Способи ефективного керування стресом:

  • Медитація. Переконливі наукові дані засвідчують, що медитація впливає на ділянки мозку, які можуть допомогти хворому ефективніше реагувати на стрес.
  • Фізичні вправи. Вправи можуть безпосередньо зменшити стрес, підвищуючи рівень ендорфінів, до того ж, фізичне навантаження також покращує загальне самопочуття, особливо якщо хворий одночасно насолоджуєтеся фізичною активністю та спілкуванням з друзями (наприклад, під час занять у спортивному залі).
  • Дієта. Хронічний стрес вивільняє кортизол, і дослідження підтвердили, що це збільшує бажання вживати калорійну, солодку, жирну їжу. Погана дієта може призвести до запалення кишечника, що призводить до рецидиву РС. Отже, щоб зменшити стрес і полегшити симптоми РС, варто дотримуватися такої дієти, яка передбачає зменшення споживання насичених жирів, збільшення споживання поліненасичених жирних кислот омега-3 та споживання кольорових фруктів і овочів.
  • Сон. Якісний сон є життєво важливим для зменшення стресу, оскільки сон достатньої тривалості без пробуджень і нічних жахів допоможе хворому краще справлятися зі стресом, який може виникнути у будь-яку мить. Спати потрібно щонайменше сім-вісім годин на добу.
  • Визначити, що саме спричиняє у хворого тривогу. У цьому сенсі може бути корисним консультування у фахівця з медичної психології або лікаря-психіатра, оскільки воно допоможе визначити джерело стресу, змінити життя та розробити механізми подолання.

Джерела:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3115807/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5193283/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ene.14458

https://overcomingms.org/about-multiple-sclerosis/ms-encyclopedia/stress-and-ms


1NMSS – Національне товариство розсіяного склерозу США (National Multiple Sclerosis Society).

Емоційне самопочуття
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...