Що таке COVID-19?
Коронавірусна інфекція COVID-19 - це респіраторне захворювання, яке може передаватися від людини до людини. Вірус, який викликає хворобу COVID-19, є новим коронавірусом (тип вірусу, що викликає респіраторні інфекції), який був вперше виявлений в місті Ухань, КНР, в грудні 2019 року. З тих пір поширення COVID-19 відбулося практично у всьому світі майже на всіх континентах. Початковими джерелами інфекції, мабуть, були ті особи, які побували в Ухані (Китай), після чого перемістилися в інші регіони планети. Однак в даний час відомо, що COVID-19 вражає і людей, які не здійснювали подібних переїздів і не мали будь-які контактів з особами, що побували в Ухані. Це явище отримало назву «поширення інфекції в популяції».
Основні симптоми COVID-19
У більшості людей, інфікованих збудником COVID-19, спостерігаються слабо виражені симптоми, проте у частини хворих симптоми можуть бути більш важкими. Симптоми, що найбільш часто зустрічаються включають в себе:
- підвищену температуру;
- сухий кашель;
- утруднене дихання (задишка);
- підвищена стомлюваність.
При COVID-19 можливі також і інші симптоми:
- продуктивний кашель;
- ломота в тілі;
- озноб;
- біль в горлі;
- діарея.
Нещодавно були ідентифіковані раніше невідомі симптоми COVID-19 - це втрата нюху і/або смаку. Ці симптоми спостерігаються не у всіх пацієнтів, однак у частини хворих такі симптоми можуть передувати іншим симптомам, таким як лихоманка і кашель.
Якщо ви спостерігаєте у себе будь-які з таких симптомів, зверніться до вашого лікаря.
Як розповсюджується COVID-19
Коронавірусна інфекція COVID-19 може передаватися від людини до людини; особливо якщо є близький контакт (в межах 1,8 м) з інфікованою особою. Поширення інфекції більш імовірно при масових скупченнях людей. Небезпеку становлять дрібні краплі, які утворюються, коли заражена людина кашляє або чхає безпосередньо на іншу людину. COVID-19 також може поширюватися, коли краплі (від кашлю, чхання або забруднених рук) осідають на поверхні, а інша людина торкається забрудненої поверхні руками, після чого торкається носа, рота або, можливо, очей руками. Відповідно до недавнього дослідження, збудник COVID-19 може виживати протягом 72 годин на пластмасових поверхнях, 48 годин на нержавіючій сталі, 24 години на картоні, чотири години на міді, а також перебувати в повітрі протягом приблизно трьох годин.
Чи відносяться пацієнти з РС до групи «високого ризику»?
Сам по собі РС не збільшує ризик інфікування збудником COVID-19, проте деякі фактори, пов'язані з РС, здатні підвищити ймовірність виникнення ускладнень:
- хронічні захворювання, а саме: захворювання легень, хвороби серця, діабет або рак;
- значне обмеження рухливості, наприклад, необхідність проводити більшу частину дня сидячи або в ліжку;
- вік 60 років і старше;
- прийом деяких препаратів, що змінюють перебіг розсіяного склерозу (ПІТРС), які зменшують чисельність клітин імунної системи.
Іноді реакція організму на інфекції, включаючи COVID-19, може викликати тимчасове погіршення симптомів РС. Наприклад, у вас може спостерігатися більше проблем з втомою, мисленням, рухливістю, зором або іншими симптомами. Як правило, ці симптоми зменшуються, коли проходить інфекційне захворювання. Якщо ви відчуваєте нові симптоми РС або у вас виникли сумніви з приводу будь-яких симптомів РС, будь ласка, зверніться до вашого лікаря.
Як я можу допомогти захистити себе і інших?
Існують дії, які ви можете зробити, щоб запобігти поширенню респіраторних вірусів, до яких відноситься і COVID-19.
Вони включають в себе наступне:
- часто мийте руки з милом і водою протягом не менше 20 секунд. Використовуйте дезінфікуючий засіб для рук на спиртовій основі, яке містить не менше 60% етилового спирту, в тих випадках, коли мило і вода недоступні;
- не торкайтеся до очей, носа і рота;
- під час кашлю або чхання прикривайте рот і ніс зігнутим ліктем або серветкою, яку потім слід викинути у відро для сміття;
- очищайте і дезінфікуйте предмети і поверхні, до яких доводиться часто торкатися;
- практикуйте «соціальне дистанціювання». Соціальне дистанціювання означає уникнення масових скупчень людей (чисельністю понад 10 чоловік) і дотримання дистанції (приблизно 1,8 м) від інших, коли це можливо.
- залишайтеся вдома і зв'яжіться з вашим лікарем, якщо у вас з'являться симптоми COVID-19, або якщо ви були в тісному контакті з людиною, у якої, як стало відомо, розвинулася коронавірусна інфекція COVID-19, або якщо ви недавно побували в регіоні з високою захворюваністю COVID-19 серед населення.
Чи можна членам моєї сім'ї або іншим близьким людям ходити на роботу або відвідувати будь-які громадські збори?
Особи, які здійснюють догляд за хворими з РС, і члени їх сімей, а також особи, які регулярно відвідують людину з РС, також повинні дотримуватися цих рекомендацій, щоб зменшити ймовірність проникнення інфекції COVID-19 в житло хворого РС.
Чи слід здоровим людям носити маски, перебуваючи на вулиці?
Дослідження, проведені в клініках Китаю і США, вказують на те, що невеликі вірусні частинки можуть залишатися в повітрі протягом деякого часу після того, як людина, інфікована коронавірусом SARAS-CoV-2, кашляв, чхав або навіть просто дихав або розмовляв, перебуваючи в певній зоні. Час, протягом якого вірусні частинки залишаються в такій зоні, мабуть, визначається дією таких факторів як кількість частинок вірусу і циркуляція повітря в цьому місці. Малоймовірно, що це може відбуватися під час соціального дистанціювання на відкритому повітрі, оскільки в подібному випадку зазвичай спостерігається достатня циркуляція повітря.
На даний момент фахівці CDC (Центри з контролю і профілактиці захворювань США) рекомендують людям захищати свої обличчя під час перебування в громадських місцях. Захист особи в даному випадку не має на увазі використання медичних масок, таких як респіратори N95 або хірургічні маски. Замість цього рекомендовано носити саморобні тканинні маски, на зразок бандан або шарфів.
Як мені слід діяти у відношенні терапії, що змінює перебіг захворювання при РС, в світлі загрози зараження COVID-19
Існують рекомендації щодо прийому препаратів, що змінюють перебіг розсіяного склерозу (ПІТРС) в умовах пандемії COVID-19, розроблені індивідуально деякими вченими, а також групами і організаціями. Хоча кожен розробник прагнув до ясності і обгрунтованості, відмінності в рекомендаціях привели до значної плутанини. Рішення щодо терапії, що модифікує захворювання при РС, приймаються на підставі декількох факторів, у тому числі:
- особливості перебігу РС;
- наявність інших захворювань;
- алергія на ПІТРС;
- прийом інших ліків, несумісних з певними ПІТРС;
- ризики (включаючи інфекції) і користь від ПІТРС;
- ваші уподобання і ставлення до потенційних ризиків.
Національне товариство РС, засноване на рекомендаціях нашого Національного медичного консультативного комітету, розробило керівництво по використанню ПІТРС під час пандемії COVID-19. Крім того, ми підтримуємо глобальні рекомендації, представлені Міжнародною федерацією розсіяного склерозу (MSIF), але підкреслюємо, що прийняття рішень про прийом ПІТРС має прийматися на індивідуальній основі і в ході прийняття такого рішення слід враховувати безліч факторів, у тому числі перераховані вище.
І рекомендації по терапії, що змінює перебіг захворювання при РС, від Національного товариства з лікування РС, і глобальні рекомендації від MSIF схвалені Консорціумом центрів з лікування РС і Коаліцією РС.
У разі, якщо я заражусь інфекцією COVID-19, чи може мій лікуючий лікар призначити хлорохін фосфат або гідроксіхлорохін сульфат?
Хлорохін фосфат або гідроксіхлорохін сульфат не схвалені FDA для лікування COVID-19. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США схвалило запит на отримання дозволу на екстрене використання для застосування хлорохінфосфата або гідроксіхлорохінсульфата для лікування COVID-19 у дорослих і підлітків, якщо таке призначення зроблено постачальником медичних послуг за чинним рецептом від ліцензованого фахівця. Ці ліки не є профілактичними препаратами і не повинні призначатися або використовуватися для запобігання COVID-19.
Чи безпечно для людини з РС, у якого розвинулася інфекція COVID-19, приймати хлорохін фосфат або гідроксіхлорохін сульфат?
Обширних досліджень безпеки та ефективності хлорохінфосфата або гідроксіхлорохінсульфата для лікування COVID-19 не проводилося, а інформація про безпеку та ефективність таких лікарських засобів для пацієнтів з РС і COVID-19 ще більш обмежена. Якщо вам поставили діагноз COVID-19, ви, ваш лікуючий лікар-невролог і лікар-інфекціоніст, лікуючий вас з приводу COVID-19, вивчать всі ваші конкретні ризики, а також потенційні переваги цього лікування і приймуть рішення про необхідність призначення вам хлорохін фосфату або гідроксіхлорохін сульфату.
Чи можу я купити в онлайновій аптеці тест для виявлення COVID-19, вакцину або препарати?
Ні. FDA оприлюднило попередження для споживачів щодо необхідності остерігатися фальсифікованих тестів на коронавірус, вакцин і лікарських засобів. Не існує ніяких тестів або ліків для COVID-19, які можна було б купити онлайн. Вакцина для COVID-19 поки що не створена. Ці шахрайські продукти, продавці яких стверджують, що з їх допомогою можна вилікувати або запобігти COVID-19, не були оцінені FDA по їх безпеки та ефективності і можуть становити небезпеку для вас і вашої родини. Якщо у вас з'явилися симптоми COVID-19, зв'яжіться з вашим лікарем.
Чи використовується кров (плазма) від людей, які перенесли COVID-19, для лікування цієї коронавирусної інфекції?
Один з експериментальних методів лікування COVID-19 передбачає використання плазми, отриманої від осіб, які перехворіли на COVID-19. Цілком можливо, що така плазма, яка містить антитіла до SARS-CoV-2 (вірус, що викликає COVID-19), може бути ефективною проти інфекції. Хоча участь у клінічних випробуваннях є для пацієнтів одним із способів забезпечити собі доступ до плазми, отриманої від осіб, які перехворіли на COVID-19, цей метод може виявитися недоступним для всіх пацієнтів, що потребують його. Тому, з огляду на надзвичайну ситуацію в області суспільної охорони здоров'я, яку представляє пандемія COVID-19, одночасно з проведенням клінічних досліджень FDA полегшує доступ до плазми, отриманої від осіб, які перехворіли на COVID-19, для використання у пацієнтів з серйозними ускладненнями інфекції COVID -19або ускладненнями, що безпосередньо загрожують життю. Це дає можливість використовувати таку плазму для лікування окремого пацієнта ліцензованим лікарем з дозволу FDA. Разом з тим, даний підхід не передбачає використання плазми від осіб, які перехворіли на COVID-19, для профілактики цієї інфекції.
Чи існують спеціальні рекомендації для дітей з РС?
Спеціальних рекомендацій для дітей з РС немає; пацієнтам дитячого віку потрібно слідувати зазначеним вище порад, які адресовані дорослим пацієнтам з цим захворюванням.
Чи існують спеціальні рекомендації для вагітних з РС?
В даний час немає конкретних рекомендацій для жінок з РС, які вагітні.
Чи можна приймати ібупрофен при COVID-19?
Після кількох публікацій в науковій літературі і листа, опублікованого в медичному журналі, які припускали існування зв'язку між прийомом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), до яких відноситься і ібупрофен, і погіршенням симптомів COVID-19, FDA проводить спеціальне дослідження. До теперішнього моменту у FDA немає наукових даних, що підтверджують цей зв'язок. FDA оприлюднить нові відомості з цього приводу, як тільки у агентства з'явиться більше інформації. Поточна порада FDA: «Для тих, хто бажає використовувати інші варіанти лікування, крім НПЗП, існує безліч безрецептурних і рецептурних ліків, схвалених для полегшення болю і зниження температури.