| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз та вакцинація проти коронавірусної хвороби COVID-19

Чи можна хворим на РС робити щеплення проти COVID-19? Чи є вакцина проти коронавірусу, створена компаніями Pfizer і BioNTech, «живою» вакциною?

Наведена далі інформація отримана від провідних спеціалістів у галузі медицини і вона допоможе дізнатися відповіді на ці та інші запитання щодо вакцинації проти COVID-19 пацієнтів, що страждають на розсіяний склероз (РС).

Більш конкретні поради щодо вакцинації осіб з РС можна отримати від лікарів-неврологів, які займаються лікуванням основного захворювання, тобто РС. Такі спеціалісти поінформують щодо необхідності вакцинації проти коронавірусної хвороби COVID-19 при РС, враховуючи конкретну ситуацію з кожним пацієнтом і те лікування РС, яке він отримує.

Зараз, після схвалення вакцини (у США, Великобританії, Канаді і деяких інших країнах), з’явиться набагато більше інформації про те, кому показане таке щеплення.

1. Чи можна вже зараз отримати щеплення проти COVID-19?

Жителі Великої Британії, ймовірно, почнуть отримувати вакцину проти COVID-19 з другого тижня грудня. Спочатку вона буде доступною для груп людей із списку пріоритетів уряду цієї країни – починаючи з верхньої частини списку, що наведений нижче.

Немає необхідності подавати заявку на вакцинацію, записуватись на прийом до лікаря загальної практики або звертатись до працівників аптек. Запрошення на процедуру вакцинації будуть надіслані у автоматичному режимі.

2 грудня у Великій Британії була зареєстрована вакцина проти коронавірусної хвороби COVID-19, розроблена компаніями Pfizer-BioNTech. Це схвалення було надане урядом країни і відповідним регуляторним органом – MHRA (Агенція Великої Британії з контролю обігу лікарських засобів і товарів медичного призначення).

Є ще дві вакцини з обнадійливими результатами клінічних досліджень, які були створені вченими з фармацевтичної компанії AstraZeneca разом з колегами з Оксфордського університету, а також дослідниками з компанії Moderna. У разі остаточного підтвердження ефективності та безпеки цих препаратів, вони стануть доступними в найближчі місяці.

Попри те, що вакцина від Pfizer-BioNTech вже зареєстрована, для проведення масового щеплення знадобиться багато місяців. Готуючись до цього, уряд Великої Британії попередньо замовив мільйони доз вакцини проти COVID-19, щоб вони були вироблені якомога швидше.

У Великій Британії фахівці вже визначили пріоритетні групи населення, яким слід зробити щеплення у першу чергу. Пріоритетними групами є наступні:

  • мешканці будинків догляду за літніми людьми та їх опікуни;
  • люди віком від 80 років і старші, а також медичні та соціальні працівники первинної ланки;
  • люди віком від 75 років;
  • люди віком від 70 років та особи з груп дуже високого ризику;
  • люди віком від 65 років;
  • всі люди у віці від 16 до 64 років із хронічними захворюваннями, які підвищують ризик розвитку у них серйозної хвороби та ризик смерті;
  • люди віком від 60 років;
  • люди віком від 55 років;
  • люди віком від 50 років.

Пацієнти із статусом дуже високого ризику мають такий самий пріоритет, як і люди у віці 70 років і старші.

До групи дорослих у віці 16-64 років із хронічними захворюваннями, які підвищують ризик розвитку у них серйозної хвороби та ризик смерті, належать і люди, що страждають на РС.

Проте з цього правила можуть бути виключення на основі рекомендацій лікарів, що займаються лікуванням РС у конкретних пацієнтів. Можливо, лікарі дійдуть висновку про те, що якомусь пацієнтові у даний час краще утриматись від вакцинації.

2. Коли конкретно можна отримати щеплення проти COVID-19?

У Великій Британії вакцина від COVID-19 може стати доступною для деяких людей з розсіяним склерозом вже в грудні. Але це залежить від того, до якої групи у списку пріоритетних груп віднесений той чи інший хворий; крім того, слід розуміти, що для вакцинації всіх пріоритетних груп знадобиться певний час.

Наразі точний графік вакцинації ще невідомий, крім того, плани можуть змінитися – особливо якщо стане відомо більше про те, наскільки ефективними є вакцини для різних груп людей.

Забезпечення вакциною всіх мешканців Великої Британії є складним процесом. Є певні складнощі з транспортуванням та зберіганням вакцини Pfizer-BioNTech, бо вакцина зберігає свої властивості лише при дуже низьких температурах. Крім того, медичним працівникам треба буде розділити вакцину на окремі дози. Це потрібно для щеплень поза лікарнями та іншими лікувальними закладами.

В Англії вже в найближчі тижні 50 лікарень, обраних базовими закладами для проведення щеплень, почнуть пропонувати вакцину людям із верхньої частини списку пріоритетів. Якщо той чи інший пацієнт (за допомогою інформації з його медичної картки) буде віднесений до пріоритетної групи для вакцинації проти COVID-19, працівники лікарні зв’яжуться з ним телефоном або за допомогою листа.

Після цього, спеціальні центри вакцинації продовжать таку роботу на місцевому рівні. Працівники таких центрів зв’яжуться з людьми з інших груп у списку пріоритетів, щоб запросити їх отримати щеплення.

Після того, як регуляторні органи затвердять спосіб розподілу вакцини на окремі дози, вона буде розповсюджена в будинках догляду та у більших центрах вакцинації по всій країні. Уряд сподівається вакцинувати найуразливіші групи до весни 2021 року.

В Уельсі уряд розробив поетапний план з вакцинації – починаючи з лікарень, а потім в амбулаторних лікувальних закладах. Людям будуть надіслані запрошення відповідно до розкладу проведення вакцинації та ступеня ризиків. Немає ніякої необхідності звертатись до сімейного лікаря або працівників аптек для призначення дати вакцинації. Запрошення будуть надіслані в автоматичному режимі.

У Північній Ірландії перша фаза вакцинації буде починатися з будинків догляду за літніми людьми і персоналу таких закладів, а також з осіб, яким виповнилось більше 80 років, і працівників охорони здоров'я та соціального забезпечення. Очікувалось, що ця робота розпочнеться на початку грудня. Другий і третій етапи (для інших пріоритетних груп) розпочнуться вже в новому році.

У Шотландії перші дози вакцини потраплять до 23 лікарень, які мають відповідні умови для зберігання препарату. До січня уряд планує підготувати понад 2000 медичних працівників для проведення щеплення. Першими, хто отримає вакцину, будуть саме ці лікарі та медичні сестри («вакцинатори»). Далі вакцинація буде проходити відповідно до списку пріоритетних груп, починаючи з мешканців будинків догляду за літніми людьми, працівників сфери охорони здоров'я і соціального забезпечення, а також осіб в віці старше 80 років. Уряд Шотландії сподівається завершити перший етап вакцинації до весни 2021 року.

Ці плани регулярно переглядаються, і в них можуть бути внесені зміни у разі схвалення нових вакцин і по мірі накопичення інформації.

3. У чому полягає мета розробки вакцин різного типу?

Різні вакцини проти COVID-19 розробляються для того, щоб забезпечити змогу отримати найбільш ефективні з них. Існує безліч способів створити вакцину проти вірусу. Загальною їх рисою є підготовка нашої імунної системи до боротьби з вірусом. Вони забезпечують імунній системі людини здатність розпізнавати вірус у разі, якщо він потрапляє в організм.

Дослідники з усього світу працюють над розробкою вакцин проти COVID-19. І на початку цієї роботи ніхто точно не знав, який підхід буде найкращим.

Наразі вже можна стверджувати, що існує кілька різних типів вакцин з достатньо високою ефективністю, і це може означати, що ми маємо різні вакцини для різних груп людей. Наприклад, імунна система літніх людей може найкраще реагувати на вакцину одного типу, тоді як організм підлітків краще реагує на препарат іншого типу.

Використовуючи безліч різних підходів, можна забезпечити підвищення ймовірності того, що будуть знайдені кращі способи зберігання та доставки вакцини. Деякі препарати потребують зберігання при дуже низьких температурах, інші можуть зберігатися в побутовому холодильнику місяцями поспіль. Перші вакцини, що забезпечують достатню ефективність – включаючи вже схвалену вакцину Pfizer-BioNTech – потребують 2 введення. Цілком можливо, що інші вакцини будуть потребувати лише одного введення, або їх можна буде використовувати у препаративній формі назального спрею.

4. Чи є препарат від Pfizer-BioNTech «живою» вакциною?

Вакцина проти коронавірусної хвороби COVID-19, розроблена компаніями Pfizer-BioNTech, не є «живою» вакциною – до речі так само, як і інші дві вакцини, що продемонстрували високу ефективність.

«Жива» вакцина містить ослаблену версію вірусу або бактерії, проти яких вони спрямовані. Багато неврологів пропонують уникати «живих» вакцин, якщо нещодавно пацієнти приймали певні препарати хворобо-модифікуючої терапії (ХМТ) або стероїди у високих дозах. Це пов’язане з тим, що, хоча вірус або бактерії, що містяться у вакцині, ослаблені, все ще існує невелика ймовірність того, що введення такої вакцини, може спричинити захворювання у людей із імунною системою, ослабленою ХМТ.

Нещодавно зареєстрована вакцина проти COVID-19 забезпечує ефект у інший спосіб.

5. Як діє вакцина проти COVID-19?

Схвалена вакцина Pfizer-BioNTech – є вакциною, механізм дії якої базується на використанні так званої «інформаційної РНК» або «матричної РНК» (мРНК). Із двох інших вакцин, ефективність яких була доведена у ході клінічних досліджень, одна також використовує цей самий метод, а механізм дії третього препарату є дещо іншим.

Вакцина на основі матричної РНК використовує генетичний код

Вакцини, що базуються на використанні мРНК, не містять жодних фрагментів справжнього коронавірусу. Замість них такі препарати містять частину генетичного коду вірусу, який (код) переноситься мРНК. Такі вакцини забезпечують профілактичний ефект завдяки введенню в організм людини цього фрагменту генетичного коду, що спонукає імунну систему атакувати справжній коронавірус, у разі його потрапляння в організм.

З більш детальною інформацією про принцип дії таких вакцин можна ознайомитися на веб-сайтах Pfizer та Moderna – фармацевтичних компаній, які їх розробили.

Оксфордська вакцина – препарат на основі вірусного вектора

Ще одну вакцину проти COVID-19, створили вчені з фармацевтичної компанії AstraZeneca разом з колегами з Оксфордського університету. Цей препарат відноситься до класу вакцин на основі вірусного вектора. Така вакцина має в своєму складі ослаблену версію вірусу, який викликає застуду у мавп шимпанзе. Завдяки цьому вакцина проникає в організм так само, як це робить справжній вірус. Але вірус, який використаний у такій вакцині, зазнав зміни генетичного коду, через що він не здатний викликати захворювання у людини.

Крім того, під час проведення такої генетичної модифікації у склад вектора був введений генетичний код одного фрагмента коронавірусу – шиповидного білка. Такий шип знаходиться на зовнішній частині вірусу і забезпечує йому здатність проникати в клітини організму «хазяїна».

Вакцина має такий самий шип, завдяки чому імунна система людини розпізнає його, якщо в організм проникне справжній коронавірус – і негайно почне боротьбу проти загрози.

6. Чи тестували вакцину проти COVID-19 на людях із РС?

Наразі ще невідомо, скільки людей з РС могли отримати вакцину від COVID-19 під час клінічних досліджень. Інформація про склад учасників, які брали участь у випробуваннях вакцин, ще не опублікована.

Але ми знаємо, що дослідників дуже цікавило питання про те, чи забезпечували ці препарати ефект у літніх людей і при щепленні людей з певними захворюваннями. Це важливе питання, тому що імунні відповіді у таких категорій пацієнтів можуть бути менш вираженими і, отже, забезпечувати їм менший захист після вакцинації.

Попередні дані про дослідження трьох вакцин свідчать про те, що в цілому ефективність препаратів становила від 70 до 95%.

7. Звідки відомо, що вакцина проти COVID-19 буде безпечною та ефективною для людей з РС?

У ході клінічних досліджень всі нові ліки, включаючи вакцини, повинні пройти суворі випробування на безпеку. Це включає 3 етапи таких досліджень, під час яких забезпечується дуже ретельний контроль стану здоров’я учасників. Дослідники постійно перевіряють безпеку та побічні ефекти нових препаратів у ході цих випробувань.

Незважаючи на те, що клінічні дослідження вакцин проти коронавірусу проходили у прискореному режимі, контроль безпеки препаратів проводився, як зазвичай.

Процес оцінки результатів міг тривати до кількох місяців, але у випадку вакцин проти COVID-19 він проходив у прискореному режимі, оскільки фахівці проводили оцінку результатів негайно після їх отримання – а не чекали повного завершення випробувань, як це буває зазвичай. Завдяки цьому, вони змогли прискорити процес при повному виконанні всіх вимог.

Будь-яка вакцина проти COVID-19 може отримати офіційну реєстрацію тільки якщо вона повністю відповідає суворим вимогам щодо її ефективності, безпеки та якості.

Асоціація британських неврологів

Асоціація британських неврологів (ABN) заявляє, що не очікує, що вакцини проти COVID-19 здатні погіршити перебіг РС – наприклад, викликати рецидив. І вони не мають підстав вважати, що вакцинація проти COVID-19 може бути небезпечною для пацієнтів з РС, включаючи тих з них, які приймають імунодепресивні препарати.

Наразі ми точно не знаємо, що вакцини будуть ефективними у всіх, хто страждає на РС. Цілком можливо, що у пацієнтів, які приймають певні препарати для терапії РС, може спостерігатися знижена реакція на щеплення.

Це може статися тому, що вакцини працюють, викликаючи імунну відповідь, а препарати ХМТ здатні послаблювати імунну систему. Цей ефект ХМТ може змінюватися з часом. Тому у пацієнта з РС, наприклад, може бути знижена імунна реакція протягом деякого часу після інфузії, але погіршення функцій імунної системи на тлі ХМТ не є постійним.

Фахівці вважають, що навіть знижена імунна відповідь після щеплення – це краще, аніж нічого, через що пацієнтам з РС, які приймають препарати ХМТ, все-таки треба вакцинуватися.

Більше інформації з цього приводу, а також з приводу доцільності щеплення проти COVID-19 пацієнти з РС можуть отримати у своїх лікарів, яким детально відомі особливості перебігу РС у кожного хворого і те, які препарати отримують такі пацієнти.

Уряд Великобританії заявив, що дорослі, які мають ослаблену імунну систему («імуноскомпрометовані»), повинні отримувати вакцину проти COVID-19 в першочерговому порядку. Урядовці кажуть, що це включає людей, яким трансплантували стовбурові клітини, і дорослих, які отримують алемтузумаб, офатумумаб або ритуксимаб. Це не гарантує, що вакцина буде цілком ефективною, якщо пацієнт отримує таке лікування, але йому буде наданий пріоритет щодо вакцинації проти COVID-19, якщо сам пацієнт і лікарі, що займаються лікуванням РС, дійдуть висновку та згоди, що таке щеплення є необхідним.

Тепер, після схвалення вакцини з’явиться набагато більше інформації про можливі побічні ефекти і про те, кому не слід отримувати таке щеплення або відкласти його на якийсь час. Ми будемо постійно відслідковувати нові повідомлення з цього приводу.

8. Чи впливатиме вакцинація проти COVID-19 на іншу медикаментозну терапію?

Наразі ми не впевнені, чи здатна вакцина проти COVID-19 впливати на інші ліки, які може приймати пацієнт з РС. Водночас наші медичні консультанти не вважають, що вакцинація проти COVID-19 негативно вплине на ХМТ. Їхня думка базується на вже відомих фактах про механізм дії цих вакцин і даних, отриманих в ході досліджень впливу інших вакцин на перебіг РС. Перш ніж отримати щеплення, хворим з РС слід обговорити це питання зі своїми лікарями, беручи до уваги вже призначені препарати.

9. Чи буде вакцина доступна в лікувальних закладах NHS1?

Вакцина, розроблена компаніями Pfizer-BioNTech, буде безкоштовно доступна в NHS для тих, хто має на це право. У першу чергу це стосується людей із переліку пріоритетних категорій. Отже, вакцина може бути недоступною для всіх пацієнтів NHS відразу. Ми поки не знаємо, чи інші вакцини, що розробляються, також будуть доступні в лікувальних закладах NHS. Можливо, пізніше вакцину можна буде придбати за гроші, але це ще точно не відомо.

1NHS – National Health System, Національна служба охорони здоров’я Великої Британії. Громадянам Сполученого Королівства медичні послуги в закладах NHS надаються безкоштовно – Прим. перекл.

10. Чи отримають вакцину проти COVID-19 медичні та соціальні працівники?

Багато медичних та соціальних працівників отримають вакцину від COVID-19.

Медичний та соціальний персонал ризикує заразитися COVID-19, а також передати його людям, про яких вони піклуються. Уряд Великобританії вже дав зрозуміти, що NHS і потреби соціальної системи догляду повинні бути захищені, щоби ці системи могли працювати в звичайному режимі.

Мешканці будинків догляду за літніми людьми і персонал таких закладів вважаються найвищим пріоритетом для вакцинації, за ними йдуть медичні та соціальні працівники.

11. Чи зможе партнер або опікун хворого з РС отримати пріоритетне право на вакцинацію проти COVID-19?

Партнери пацієнтів з РС та особи, які надають допомогу та підтримку хворим з РС, але не отримують за це платню, не входять до пріоритетного списку вакцинації проти COVID-19.

Незалежна група дослідників та медичних працівників, що консультують уряд Великої Британії, стверджують, що не існує достатньої кількості доказів на користь того, що вакцинація партнерів чи опікунів захищає особу, про яку піклуються.

Звичайно, члени сім'ї пацієнта з РС та його опікуни, які не отримують платню, можуть бути в списку пріоритетів з інших причин, таких як їхній вік або стан здоров'я.

Джерело:

https://www.mssociety.org.uk/care-and-support/ms-and-coronavirus-care-and-support/ms-and-covid-19-vaccine

COVID-19
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...