| |
для людей з вадами зору

Рекомендації щодо застосування препаратів для хворобо-модифікуючої терапії розсіяного склерозу

Механізм дії багатьох лікарських засобів хворобо-модифікуючої терапії (ХМТ), які застосовуються при розсіяному склерозі (РС), базується на здатності таких препаратів пригнічувати або змінювати функції імунної системи. Деякі з таких препаратів можуть підвищувати ризик розвитку ускладнень інфекції COVID-19, але водночас необхідно брати до уваги ризики пов’язані з припиненням або відтермінуванням терапії РС. Ми рекомендуємо наступне:

 • Пацієнтам з РС, які на даний час приймають препарати ХМТ, слід продовжувати таке лікування.
 • Пацієнтам з РС, у яких з'явилися симптоми COVID-19 або в яких виявився позитивним результат аналізу на цю інфекцію, необхідно обговорити подальше лікування РС із своїм лікарем або з іншим медичним працівником, який обізнаний з особливостями перебігу захворювання у даного пацієнта.
 • Перед початком лікування за допомогою препаратів ХМТ пацієнтам з РС слід обговорити зі своїм лікарем, який саме лікарський засіб буде найбільш підхожим для даного пацієнта, беручи до уваги ситуацію з COVID-19 у даному регіоні. Під час приймання рішення слід брати до уваги наступну інформацію:
  • Інтерферони і глатирамеру ацетат не вважаються препаратами, які здатні негативно впливати на тяжкість перебігу COVID-19. Крім того, є певні попередні дані про те, що інтерферони можуть знижувати ризик госпіталізації при коронавірусній хворобі COVID-19.
  • Існує також обмежена кількість даних про те, що приймання диметилфумарату, терифлуноміду, фінголімоду і сипонімоду не пов’язане із збільшенням ризику більш тяжкого перебігу COVID-19 або ризику смерті від коронавірусної хвороби COVID-19.
  • Лікарські засоби проти В-клітинного антигену С20 – окрелізумаб і ритуксимаб – здатні підвищувати ризик госпіталізації при COVID-19 і потреби у застосуванні реанімації та інтенсивної терапії через тяжкий перебіг COVID-19. Це попередні дані, що потребують уточнення у ході подальших досліджень.
  • Щодо безпеки застосування під час пандемії COVID-19 таких препаратів як наталізумаб, алемтузумаб і кладрибін необхідні додаткові дані.
 • Пацієнтам з РС, які приймають окрелізумаб, ритуксимаб, офатумумаб чи ублітуксимаб і проживають у місцевості, де спостерігається спалах COVID-19, необхідно бути максимально обережними. Їм слід розглянути питання про самоізоляцію для зниження ризику інфікування.
 • Пацієнтам з РС, які приймають алемтузумаб чи кладрибін і проживають у місцевості, де спостерігається спалах COVID-19, необхідно обговорити зі своїм лікарем показник числа лімфоцитів у крові. У разі, якщо лікар дійде висновку, що число лімфоцитів є надто низьким, хворим необхідно забезпечити собі максимальну самоізоляцію для зменшення ризику інфікування.

Рекомендації щодо відтермінування введення другої чи подальших доз алемтузумабу, кладрибіну, окрелізумабу і ритуксимабу через коронавірусну хворобу COVID-19 різняться в залежності від країни. Пацієнтам, які приймають названі лікарські засоби і очікують введення наступної дози, необхідно обговорити з своїм лікарем питання про ризики і переваги щодо відстрочення такого лікування.

Джерело:

https://multiple-sclerosis-research.org/2020/06/mscovid-updated-international-guidelines/

COVID-19
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...