| |
для людей з вадами зору

Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19 ) і лікування РС

Медичні консультанти Товариства РС уважно стежать за тим, що відбувається з лікуванням РС і COVID-19. На цій сторінці розміщені їх поради, поради спеціалістів з NHS (Національна служба охорони здоров’я Великої Британії) і інформація з настанов Асоціації британських неврологів.

Практичні поради для людей з РС

Вас можна вважати надмірно вразливим або схильним до високого ризику, якщо:

  • у вас спостерігаються значні труднощі з диханням або ковтанням (наприклад, якщо вам необхідно штучне годування);
  • якщо ви приймали алемтузумаб («Лемтрада») або кладрибін («Мавенклад») протягом останніх 12 тижнів
  • якщо ви отримували лікування за допомогою методу ТГСК (трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин) в останні 12 місяців.

Якщо ваша самоізоляція викликана тим, що ви проходили курс лікування алемтузумабом або препаратом кладрибін, вам, як правило, потрібно самоізолювався протягом тільки 12 тижнів, відраховуючи з дати закінчення терапії. Так, наприклад, якщо у вас була інфузія алемтузумабу 8 тижнів тому, ви повинні самостійно ізолюватися ще протягом 4 тижнів.

У випадку, коли причиною вашої самоізоляції стала ТГСК, вам слід обговорити її тривалість з лікарями, що здійснювали пересадку, оскільки вони можуть порекомендувати довший термін самоізоляції.

Більшості інших людей з РС не потрібно вдаватися до спеціальних методів захисту, але необхідно прочитати останні новини від наших медичних консультантів про інші можливі ризики.

Кожен пацієнт з РС повинен і надалі бути особливо обережним, і залишатися вдома:

  • виходити на вулицю можна тільки заради придбання їжі, з причин, пов’язаних із здоров'ям або важливою роботою;
  • тримайтеся на відстані 2 метрів від інших людей;
  • мийте руки, зразу як тільки ви повернетеся додому.

Хворобо-модифікуюча терапія розсіяного склерозу (ХМТ) і COVID-19

ХМТ здатна впливати на вашу імунну систему, що може збільшити ризик інфекції або ускладнення від інфекції. Ці ризики різні для різних ХМТ, але в цілому вони помірні.

Якщо ви приймаєте препарати ХМТ і думаєте, що у вас є коронавірус, ви зможете продовжувати приймати ліки, якщо симптоми COVID-19 у вас виражені слабо.

Глатирамеру ацетат («Копаксон), терифлуномід («Абаджіо»), диметилфумарат («Текфідера»), бета-інтерферони і наталізумаб («Тізабрі»)

Глатирамеру ацетат («Копаксон), терифлуномід («Абаджіо»), диметилфумарат («Текфідера») і бета-інтерферони (різні торгові марки) істотно не збільшують ризик зараження, оскільки вони не пригнічують вашу імунну систему.

Загальною порадою для людей, які отримують інфузії наталізумабу («Тізабрі») є дотримання графіку візитів до лікувальної установи, коли це можливо. Як і у випадках лікування за допомогою інших ХМТ, ви повинні поговорити зі своїми лікарями, якщо ви турбуєтеся про можливість продовження лікування. Деякі центри переміщують інфузії, пов'язані з РС, в певні інші заклади, щоб зменшити можливість контакту з пацієнтами з симптомами COVID-19.

Фінголімод («Гіленія»)

Фінголімод («Гіленія») здатний помірно збільшити ваші шанси на вірусну інфекцію, включаючи COVID-19. Однак, якщо ви вже приймаєте фінголімод, призупинення терапії може призвести до відновлення активності захворювання РС. Це може переважити ризики коронавірусної хвороби.

Якщо ви думаєте про те, щоб почати курс лікування фінголімодом найближчим часом, ви і ваш невролог могли б розглянути альтернативний варіант ХМТ.

Алемтузумаб («Лемтрада») і кладрибін («Мавенклад»)

Якщо ви приймаєте курс алемтузумабу («Лемтрада») або кладрибіну («Мавенклад»), вам і вашому неврологу слід подумати про те, щоб відкласти таке лікування. Це пов’язане з тим, що ці методи лікування можуть збільшити ризик вірусних інфекцій, особливо протягом кількох місяців після лікування.

Питання про відкладення терапії може бути особливо важливим, якщо вам призначено другий або третій курс лікування одним з цих ХМТ. Малоймовірно, що перерва у декілька місяців здатна вплинути на клінічне прогресування вашого РС.

Перед скасуванням курсу лікування важливо спочатку обговорити його зі своїм неврологом або лікарями, що займаються лікуванням РС. Може трапитися так, що, як тільки ви зрозумієте ризики, то забажаєте продовжити таку терапію, або може з'явитися альтернативний ХМТ, який ви зможете приймати у даний момент.

Якщо ви приймали алемтузумаб або кладрибін протягом останніх 12 тижнів, ви повинні також самоізолюватись протягом як мінімум 12 тижнів після курсу. Так, наприклад, якщо у вас була інфузія алемтузумабу 8 тижнів тому, ви повинні самостійно ізолюватися протягом ще 4 тижнів.

Окрелізумаб («Окревус»)

Окрелізумаб («Окревус») є високоефективним засобом для лікування розсіяного склерозу, але він також може помірно збільшити ризик вірусної інфекції. Ви і ваш невролог, можливо, захочете відкласти це лікування.

Питання про відкладення терапії окрелізумабом може бути особливо важливим, якщо ви вже отримали одну інфузію і запланували подальші інфузії. Малоймовірно, що перерва у декілька місяців здатна вплинути на клінічне прогресування вашого РС.

Сипонімод («Майзент), офатумумаб («Арзерра») і ритуксимаб

Сипонімод («Майзент), офатумумаб («Арзерра») і ритуксимаб (різні торгові марки) не доступні для пацієнтів NHS, але деякі пацієнти в Великобританії отримують їх по рецептах від приватних лікарів. Ці препарати можуть також вплинути на ваш ризик інфікування COVID-19. Якщо ви приймаєте будь-якої з цих препаратів, вам слід обговорити лікування з вашим неврологом або медичним працівником.

Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК)

ТГСК є інтенсивним методом хіміотерапевтичного лікування РС. Він спрямований на те, щоб зупинити шкоду, що наноситься РС, шляхом знищення, а потім відновлення імунної системи з використанням стовбурових клітин. Це лікування дуже впливає на вашу імунну систему протягом певного періоду часу. Ви і ваш невролог і група трансплантологів повинні подумати про те, щоб відкласти це лікування.

Якщо у вас було лікування ТГСК протягом останніх 12 місяців, поговоріть з трансплантологами про самоізоляцію. Вони можуть порекомендувати вам продовжити період самоізоляції на строк більше 3 місяців після лікування.

Стероїди для лікування рецидивів РС і коронавірусна інфекція

Чи потрібно вам приймати стероїди, чи ні, залежить від ваших конкретних обставин і серйозності рецидиву. Ви повинні обговорити це з вашим неврологом або з лікарями, фахівцями з лікування РС.

Клінічні дослідження РС і коронавірусна інфекція

Поради з приводу участі в клінічних випробувань визначаються в залежності від того, що ви збираєтеся тестувати. Так що краще за все поговорити про це безпосередньо зі своїми лікарями.

Якщо у вас діагностована коронавірусна інфекція COVID-19

Якщо ви приймаєте препарати ХМТ і думаєте, що у вас є коронавірус, ви зможете продовжувати приймати такі ліки, якщо симптоми COVID-19 у вас виражені слабо.

У разі, якщо ви отримали пораду від будь-якого медичного працівника щодо звернення по допомогу в місцеву лікарню або в лікарню з якоїсь іншої причини, ви повинні повідомити про це ваших лікарів, що займаються лікування у вас РС (навіть якщо ви не були госпіталізовані). Якщо ви приймаєте препарати ХМТ, ваші лікарі, можливо, захочуть обговорити припинення вашого лікування на даний момент або заміну одного методу на інший.

Чи можна приймати ібупрофен під час хвороби COVID-19?

Уряд Великобританії вивчав це питання і заявляв, що ви можете приймати парацетамол або ібупрофен при самостійному лікуванні симптомів COVID-19, таких як лихоманка і головний біль, і слідувати порадам NHS у разі виникнення будь-яких питань або погіршення симптомів

COVID-19
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...