Як коронавірусна інфекція COVID-19 може вплинути на осіб, які страждають на розсіяний склероз (РС)?
Останнє оновлення: 31 березня 2020 року
Глобальні рекомендації для пацієнтів з РС щодо коронавірусної інфекції COVID-19
COVID-19 - це нова хвороба, яка може вплинути на ваші легені і дихальні шляхи. Її збудником є новий коронавірус, який був вперше виявлений у людей в Китаї в грудні 2019 року і з тих пір розповсюдився в інші регіони світу.
В даний час немає даних про те, як COVID-19 впливає на людей з розсіяним склерозом (РС). Наведені нижче рекомендації були розроблені лікарями-неврологами, спеціалістами по лікуванню РС і експертами-дослідниками з організацій-членів Міжнародної федерації розсіяного склерозу (MSIF).
Дані рекомендації будуть переглядатися і оновлюватися в міру появи нових даних про особливості перебігу COVID-19 у пацієнтів з РС.
Рекомендації для пацієнтів з РС
Люди з хронічними захворюваннями легень і серця, а також особи старше 60 років з більшою ймовірністю можуть відчувати ускладнення, і хронічна коронавірусна інфекція COVID-19 може протікати у них в дуже важкій формі. До групи ризику можна віднести і багатьох людей, що живуть з розсіяним склерозом, особливо тих, у кого є додаткові ускладнення зі здоров'ям, проблеми з рухливістю, так і тих, хто отримує деякі види лікування РС.
Всім людям з РС необхідно звертати особливу увагу на рекомендації щодо зниження ризику зараження COVID-19. Люди похилого віку з РС, особливо ті, у кого також є захворювання легенів або серця, повинні виявляти особливу обережність, щоб мінімізувати вплив вірусу. Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я включають такі пункти:
- Часто мийте руки з милом і водою або антисептиком для рук на спиртовій основі.
- Не торкайтеся до своїх очей, носа і рота, якщо ваші руки не чисті.
- Намагайтеся витримувати відстань не менше 1 метра між собою і іншими особами, особливо тими, хто кашляє і чхає.
- При кашлі і чханні прикривайте рот і ніс зігнутим ліктем або серветкою.
- Дотримуйтесь правил безпеки харчових продуктів, використовуючи окремі обробні дошки для сирого м'яса і готових продуктів харчування, і мийте руки, переходячи від роботи з одним видом продуктів до іншого виду.
Крім того, ми рекомендуємо людям з РС:
- Уникайте масових скупчень народу і натовпу.
- Уникайте використання громадського транспорту завжди, коли це можливо.
- Там, де це можливо, використовуйте альтернативи звичайним відвідинам лікаря (наприклад, користуйтеся допомогою консультацій по телефону).
Особи, які здійснюють догляд, і члени сім'ї, які живуть разом з особою, що страждає РС, або регулярно відвідують пацієнта з РС, також повинні дотримуватися цих рекомендацій, щоб зменшити ймовірність проникнення інфекції COVID-19 в житло хворого.
Рекомендації щодо терапії, що змінює перебіг захворювання при РС
Багато препаратів, що змінюють перебіг захворювання при РС (ПІТРС), забезпечують терапевтичний вплив шляхом придушення або модифікації імунної системи. Деякі ліки для лікування РС можуть збільшити ймовірність розвитку ускладнень інфекції COVID-19, але при оцінці такого ризику необхідно брати до уваги потенційні небезпеки припинення лікування. Ми рекомендуємо наступне:
- Люди з РС, що в даний час приймають ПІТРС, продовжують таке лікування.
- Людям, у яких розвинулися симптоми COVID-19 або у яких виявлено позитивний результат на інфекцію, необхідно обговорити способи лікування РС зі своїм лікуючим лікарем або іншим медичним працівником, який знайомий з їх лікуванням.
- Перед початком будь-якого нового лікування за допомогою ПІТРС пацієнтам з РС слід обговорити зі своїм лікуючим лікарем питання про те, яка терапія є найкращим вибором для їх індивідуального перебігу захворювання і активності хвороби в світі ризику COVID-19 в регіоні.
- Ті, хто повинен почати лікування ПІТРС, але ще не зробили цього, повинні розглянути можливість вибору лікування, яка не зменшує кількість специфічних імунних клітин (лімфоцитів). Зокрема йдеться про: інтерферони, глатирамер ацетат або наталізумаб. Ліки, які призводять до зменшення числа лімфоцитів при більш тривалому прийомі, включають алемтузумаб, кладрибін, окрелізумаб і рітуксімаб.
- Наступні пероральні ПІТРС можуть знижувати здатність імунної системи реагувати на інфекцію: Фінголімод, діметілфумарат, теріфлуномід і сіпонімод. Пацієнтам слід ретельно зважити всі ризики і переваги від початку лікування РС під час пандемії COVID-19.
- Пацієнти з розсіяним склерозом, які в даний час приймають алемтузумаб, кладрибін, окрелізумаб, ритуксимаб, Фінголімод, діметілфумарат, теріфлуномід або сіпонімод і проживають в населеному пункті або регіоні зі спалахом COVID-19, повинні прагнути до максимальної ізоляції, щоб знизити ризик зараження.
Рекомендації щодо відстрочення прийому другої або наступних доз алемтузумабу, кладрибіну, окрелізумаба і ритуксимабу в зв'язку зі спалахом COVID-19 в різних країнах розрізняються між собою. Людям, які приймають ці ліки і повинні прийняти наступну дозу, слід проконсультуватися зі своїм лікарем про ризики та переваги відстрочення лікування.
Поради щодо аутологічної трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК)
Аутологічне гемопоетичне лікування стовбуровими клітинами (ТГСК) включає інтенсивне хіміотерапевтичне лікування. Це значно послаблює імунну систему протягом певного періоду часу. Пацієнти, які нещодавно пройшли курс такого лікування, повинні продовжити період, протягом якого вони залишаються в ізоляції під час спалаху COVID-19. Хворим, які мають курс такого лікування, слід обговорити з лікарем питання про те, щоб відкласти процедуру.
Рекомендації для дітей і вагітних з РС
В даний час немає конкретних рекомендацій для жінок з РС, які вагітні.
Спеціальних рекомендацій для дітей з РС немає; пацієнтам дитячого віку потрібно слідувати зазначеним вище порад, які адресовані дорослим пацієнтам з цим захворюванням.
https://www.msif.org/news/2020/02/10/the-coronavirus-and-ms-what-you-need-to-know/