| |
для людей з вадами зору

Чи безпечна вакцина проти COVID-19 для пацієнтів з РС

Частота і тяжкість побічних ефектів (як-от симптоми грипу та біль у місці введення) не перевищували показників у загальній популяції.

Дослідження «Досвід щеплення проти COVID-19 з використанням вакцини AstraZeneca у пацієнтів з розсіяним склерозом» було опубліковане в журналі Multiple Sclerosis and Related Disorders.

Незважаючи на те, що лікарі рекомендують пацієнтам з РС пройти вакцинацію проти COVID-19, деякі хворі турбуються про можливі побічні ефекти – насамперед ті з них, які отримують препарати хворобо-модифікуючої терапії (ХМТ).

Особливо це стосується вакцини AstraZeneca, впровадження якої зіткнулося з певними перешкодами, включаючи повідомлення про рідкісні, незвичні випадки тромбозу. Наразі ця вакцина, розроблена у партнерстві з Оксфордським університетом, не схвалена до використання в Сполучених Штатах Управлінням з продовольства і медикаментів США (FDA).

Дослідники розіслали короткий опитувальник 570 пацієнтам з РС, які користувалися медичними послугами Barts Health NHS Trust, відділення Національної служби охорони здоров’я у Лондоні, де більшості з них було проведене щеплення з використанням вакцини від AstraZeneca. Опитувальник, що був надісланий пацієнтам між 25 січня та 24 березня 2021 р., зосереджувався головним чином на симптомах у перші дні після вакцинації.

Заповнили та повернули анкету електронною поштою загалом 33 особи, 19 жінок та 14 чоловіків середнього віку 50 років (від 25 до 76 років). Дев’ятнадцять з них страждали на рецидивуючо-ремітуючий розсіяний склероз, п’ять хворих мали первинно-прогресуючий РС і дев’ять – вторинно-прогресуючий РС. Середня тривалість захворювання становила 15 років і варіювалася від двох до 38 років.

П'ятнадцять учасників дослідження приймали препарат окрелізумаб і отримали останню інфузію за 3-15 місяців до введення вакцини. Вісім пацієнтів отримували лікування з використанням засобу кладрибін за три-два місяці до вакцинації. Один пацієнт приймав наталізумаб за тиждень до вакцинації, один отримав засіб офатумумаб за два тижні до вакцинації, а інший пацієнт за шість місяців до вакцинації приймав ритуксимаб. Двоє інших пацієнтів були на терапії з використанням препарату диметилфумарат, а решта п'ять не застосовували жодної ХМТ.

З цих 33 осіб 29 були щеплені вакциною AstraZeneca, а інші четверо отримали щеплення вакциною Pfizer/BioNTech.

Майже всі пацієнти (94%) повідомили про принаймні один із симптомів, перерахованих в анкеті: біль у руці (70%), грипоподібні симптоми (64%) та лихоманка (21%).

Іншими симптомами, про які учасники опитування за власним бажанням повідомляли у графі для додаткового довільного заповнення, були втома (27%), головний біль (21%), лихоманка/озноб (12%), біль у суглобах/біль у м’язах (9%), нудота (9%) та набряк у місці ін’єкції (6%).

Про такі побічні ефекти як погіршення неврологічних симптомів, порушення сну, оніміння обличчя, інфекція сечовивідних шляхів, відчуття незвичного запаху/відсутність смакових відчуттів та герпес у ротовий порожнині повідомили по одному пацієнту.

У більшості, тобто більш ніж у двох третин цих пацієнтів, симптоми побічних ефектів спостерігалися протягом 48 годин (двох діб), і загалом симптоми зникали протягом семи днів. Два винятки становили випадок болю у руці (біль тривав 10 днів) та одна припухлість у місці ін’єкції (тривалість 12 днів).

Незважаючи на суперечки навколо вакцини AstraZeneca, дослідники вважають, що «отримані нами результати, хоч і є попередніми, але видаються обнадійливими в тому, що побічні явища у пацієнтів з РС відповідали тим, які спостерігались у загальній популяції».

«Вакцинація – це відносно безпечне втручання, яке слід заохочувати», – підсумовують британські дослідники, зазначаючи, що «вони і надалі збиратимуть анкети задля висвітлення ситуації після введення другої дози вакцини. Збільшення кількості учасників, пацієнтів з РС, забезпечить більш детальну інформацію щодо можливих коливань у відповіді на вакцину залежно від типу хворобо-модифікуючої терапії».

Джерело:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2021/06/04/astrazeneca-covid-19-vaccine-safety-ms-patients-study

COVID-19
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...