Згідно з сучасними уявленнями, розсіяний склероз (РС) являє собою аутоімунне захворювання центральної нервової системи з гетерогенним клінічним перебігом, що характеризується мультифокальною демієлінізацією запальної природи та вторинною аксональною дегенерацією. При РС складна взаємодія між екзогенними та генетичними факторами та факторами ризику призводить до хронічної активації імунних клітин та ураженню нейронів. Наразі накопичено достатньо доказів того, що куріння асоційовано з підвищеним ризиком розвитку РС (Degelman M.L., Herman K.M., 2017), а також інших аутоімунних захворювань (Costenbader K.H. et al., 2012), у той час як дані щодо вживання алкоголю все ще залишаються суперечливими (Hempel S. et al., 2017).
Проте зв’язок цих особливостей способу життя з тяжкістю перебігу та прогресуванням РС вивчений значно менше, ніж їх вплив на ризик розвитку захворювання. У низці досліджень був відзначений несприятливий вплив куріння цигарок на перебіг вже діагностованого РС (Pittas F. Et al., 2009; Zivadinov R. et al., 2009; Correale J., Farez M.F., 2015; Paz-Ballesteros W.C. et al., 2017), тоді як зв’язок між споживанням алкоголю та тяжкістю захворювання до цього часу оцінювався лише у декількох дослідженнях (Paz-Ballesteros W.C. et al., 2017; Hempel S. et al., 2017). Поєднаний вплив цих факторів, довгострокові ефекти яких можуть залежати від кумулятивного впливу протягом всього життя, до цього часу не вивчався у жодному дослідженні.
Саме тому метою перехресного дослідження, виконаного вченими з Університету Східного П’ємонту (м. Новара, Італія), стала оцінка асоціації між вживанням алкоголю та курінням протягом життя та тяжкістю перебігу РС (Ivashynka A. et al., 2019). Його результати були надруковані в серпні 2019 р. в журналі «Frontiers in Neurology». В ході цього дослідження пацієнти з РС (n=351), госпіталізовані до неврологічних відділень, заповнювали «Опитувальник щодо способу життя». Кумулятивний вплив куріння та «алкогольного навантаження» протягом життя розраховувався на підставі зваженої суми середньої кількості викурених цигарок та кількості стандартних добових доз алкоголю, який вживався у різні вікові періоди. Критерій впливу виражався у вигляді кількості умовних років куріння (1 умовний рік еквівалентний курінню 20 цигарок в день протягом року) та кількості спожитих стандартних доз алкоголю на рік. Тяжкість перебігу захворювання оцінювали за Шкалою бальної оцінки тяжкості РС (Multiple Sclerosis Severity Score, MSSS).
Результати цього дослідження засвідчили, що медіана бальної оцінки за MSSS була вище (3.2 порівняно з 2.3, p = 0.002) у тих пацієнтів, які коли-небудь в житті курили, порівняно з тими, хто не курив ніколи. Пацієнти, котрі коли-небудь курили, мали майже вдвічі більшу ймовірність потрапити у групу з найбільш тяжким перебігом РС, аніж ті пацієнти, які не курили ніколи в житті. Достовірної асоціації між споживанням алкоголю та тяжкістю перебігу РС виявлено не було. Цікаво, що ризик потрапляння в категорію найбільш тяжкого перебігу РС у курців складав 10.81 (2.0-58.48; p < 0.01) за умови, якщо вони ніколи не вживали алкоголь, та лише 1.65 (0.89-3.03, p = 0.11) у тому випадку, якщо разом із курінням вони також вживали алкогольні напої. З іншого боку, ризик формування тяжкого перебігу РС серед пацієнтів, які вживали алкоголь протягом життя, достовірно не змінювався залежно від того, курили вони чи ні.
Таким чином, куріння цигарок протягом життя чітко асоційовано з тяжкість перебігу РС. Вживання алкоголю, напроти, може відігравати проективну роли та послаблювати негативний вплив куріння на тяжкість захворювання, діючи як модифікатор цього ефекту. Біологічна природа цього феномену наразі залишається невідомою.
За матеріалами: Ivashynka A, Copetti M, Naldi P, D'Alfonso S, Leone MA. The Impact of Lifetime Alcohol and Cigarette Smoking Loads on Multiple Sclerosis Severity. Front Neurol. 2019 Aug 13;10:866. doi: 10.3389/fneur.2019.00866. eCollection 2019.