Чи повинно харчування при РС мати якісь особливості? Це питання, яке традиційно дуже цікавить як самих пацієнтів, так і фахівців. Деякі ранні дослідження вказували на те, що людям з РС може приносити певну користь дієта, збагачена омега-3 поліненасиченими жирними кислотами (ПНЖК). Наразі ці припущення отримали вагому наукову підтримку. Так, в серпні цього року в онлайн-версії журналу «Nutritional Neuroscience» дослідники з Саудівської Аравії (W.A. AlAmmar et al., 2019) представили результати систематичного огляду доказової бази з вивчення впливу омега-3 ПНЖК (ейкозапентаєнової, докозапентаєнової та докозагексаєнової кислоти) на прогресування РС у дорослих. Пошук відповідних досліджень за участі пацієнтів з РС, діагностованим за критеріями МакДональда (2010), проводився в базах даних PubMed, Oxford, Cochrane, Embase, International pharmaceutical abstract та PsychINFO. З-поміж 5554 знайдених досліджень були ретельно відібрані 7 клінічних випробувань, що відповідали усім критеріям включення до систематичного огляду. Аналіз їх результатів продемонстрував позитивний вплив вживання риб’ячого жиру та омега-3 ПНЖК на рівні маркерів запалення, глутатионредуктази та баланс омега-3/омега-6 жирних кислот. Крім того, на фоні вживання цих дієтичних добавок відзначалося зниження частоти рецидивів РС та покращення якості життя пацієнтів.
В контексті цих нових доказових даних значний інтерес також викликають результати лонгітудинального дослідження австралійських вчених (L.G. Black et al., 2019), які були оприлюднені в серпні цього року в онлайн-версії «European Journal of Clinical Nutrition». Вони продемонстрували, що високий рівень споживання риби асоціюється із зниженням ризику виникнення першого епізоду демієлінізації (так званий клінічно-ізольований синдром), що є типовим попередником РС. В ході цього дослідження оцінювалося як загальне споживання риби, так і споживанні її у різних видах кулінарної обробки – консервованої, приготованої на грилі та смаженої. Отримані за допомогою спеціального опитувальника дані про споживання риби зіставляли з показником ризику діагностування першого епізоду демієлінізації (249 випадків встановлення цього діагнозу, 438 учасників контрольної групи без демієлінізації). Дані коригували з урахуванням можливого впливу таких факторів, як наявність в анамнезі перенесеного інфекційного мононуклеозу, куріння, концентрація сироваткового 25-гідроксівітамина D, соціально-економічний статус, використання дієтичних добавок на основі омега-3 ПНЖК та загальна енергетична цінність раціону.
Результати аналізу засвідчили, що в цілому більш високе споживання риби (еквівалентне вживанню 2-х рибних страв на тиждень) було асоційовано зі зниженням ризику виникнення першого епізоду демієлінізації на 18% (скоригований відносний ризик (СВР) 0.82; 95% довірчий інтервал 0.70, 0.97). Цікаво, що при аналізі окремо за видами кулінарної обробки риби не було виявлено статистично значущого зв’язку між споживанням приготованої на грилі та смаженої риби й ризиком першого епізоду демієлінізації – проте збільшення споживання консервованої риби знижувало цей ризик на 41% (СВР 0.59; 95% довірчий інтервал 0.39, 0.89). Як підкреслюють автори дослідження, рибні консерви переважно виготовляються з жирних сортів морської риби, у той час як для приготування на грилі та смаження можуть використовуватися як жирні сорти риби, так і біла нежирна риба. Морська риба жирних сортів містить велику кількість вітаміну D та довголанцюгових омега-3 ПНЖК – речовин, що як було нещодавно підтверджено чинять позитивний вплив при РС.
За матеріалами: 1 –AlAmmar WA, Albeesh FH, Ibrahim LM, Algindan YY, Yamani LZ, Khattab RY. Effect of omega-3 fatty acids and fish oil supplementation on multiple sclerosis: a systematic review. Nutr Neurosci. 2019 Aug 28:1-11. doi: 10.1080/1028415X.2019.1659560.
2 - Black LJ, Zhao Y, Peng YC, Sherriff JL, Lucas RM, van der Mei I; Ausimmune Investigator Group, Pereira G. Higher fish consumption and lower risk of central nervous system demyelination. Eur J Clin Nutr. 2019 Aug 8. doi: 10.1038/s41430-019-0476-z.