Розсіяний склероз (РС) уражає дітей значно рідше, ніж осіб дорослого віку; водночас вчені повідомляють про те, що зазвичай у пацієнтів дитячого віку спостерігаються певні відмінності у перебігу захворювання у порівнянні з дорослими.
Авторі публікації в одному з останніх випусків журналу Brain стверджують, що рецидиви РС у дітей можуть бути більш частими, але при цьому відновлення після загострення хвороби у таких пацієнтів, як правило, є більш повним, ніж у дорослих.
Дослідження провели американські вчені з декількох спеціалізованих лікарняних закладів, включаючи Центральну клінічну лікарню штату Массачусетс та педіатричну лікарню міста Бостон.
Це відкриття має велике практичне значення, оскільки рецидиви РС та неповне відновлення після рецидивів сприяють збільшенню інвалідизації при цьому захворюванні. Крім того, дані свідчать про те, що пацієнти, які не можуть повністю відновитись після першого рецидиву, мають більший ризик швидшого переходу на вторинно-прогресуючий розсіяний склероз.
Відомо, що вік впливає на частоту рецидивів РС: у дітей рецидиви можуть бути в два-три рази частіше, ніж у дорослих.
Водночас прогресування інвалідизації, яке визначається збільшенням показників розширеної шкали інвалідності (EDSS), у педіатричних пацієнтів, як правило, протікає повільніше.
Автори цього дослідження вивчали, як вік впливає на відновлення після рецидивів у великої групи дітей та дорослих із РС.
Вони проаналізували дані про 632 дорослих пацієнтів віком від 18 років із РС (76,7% жінки), які брали участь у Комплексному поздовжньому дослідженні розсіяного склерозу, що проводили лікарі з Центру жіночого здоров’я Бригама у Бостоні, та 132 дітей (65,6% дівчатка) з РС. Ступінь інвалідизації визначали на основі оцінок EDSS, отриманих протягом 30 днів від початку рецидиву, і знову через півроку.
Зокрема, дослідники шукали відмінності між показниками EDSS на початку загострення РС (базові показники) та показниками, отриманими через 6 місяців потому. Покращення EDSS було визначене як зниження цих показників під час подальшого спостереження порівняно з базовим рівнем.
Також вчені оцінювали зміни в чотирьох функціональних системах: зір, показники дрібної моторики, функція стовбура мозку та функція мозочка. Стовбур мозку – це область біля основи мозку, яка регулює життєво важливі функції (наприклад, частоту серцевих скорочень, дихання), а також сенсорне сприйняття та рух. Ділянка мозочка координує спонтанні рухи, такі як рівновага, координація та мова.
На момент рецидиву середній показник EDSS становив 2,0 в обох групах, що означає мінімальну інвалідність в одній функціональній системі. Однак зміни в EDSS під час спостереження були значно нижчими у дітей порівняно з дорослими.
Результати показали, що загальний показник відновлення за шкалою EDSS зменшувався на 0,15 бала за кожні додаткові 10 років віку учасників. Ця залежність від віку у відновленні спостерігалося також у показниках функціонуванні мозкового стовбура та мозочка. Серед молодих пацієнтів покращення показників EDSS було більш вираженим у хлопчиків.
Також вчені встановили, що покращення після рецидиву суттєво відрізнялося між цими групами пацієнтів, при цьому після рецидиву діти порівняно з дорослими демонстрували більш виражене покращення загальних показників EDSS, а також показників дрібної моторики, стовбурової структур мозку та мозочка.
Наостанку вчені аналізували, чи нормалізувався стан учасників дослідження після рецидиву і як їхній вік впливав на цей показник. Дослідники встановили, що при наступних обстеженнях майже у 20% пацієнтів у віці до 20 років показник EDSS повернувся до норми або до нуля. Водночас показник відновлення погіршувався із зростанням віку хворих на кожні 10 років. Як інформують автори цього дослідження, з кожними додатковими 10 роками віку пацієнтів ймовірність того, що їхній показник EDSS не повернеться до норми після рецидиву зростав в 1,33 рази.
Як зазначають дослідники, ці результати свідчать про те, що «діти з розсіяним склерозом значно краще одужують від рецидивів, ніж дорослі, незважаючи на попередні спостереження, автори яких стверджують, що молодший вік пов'язаний з вищим рівнем рецидивів на початковому рівні».
Автори відкриття додають, що таку різницю у ступені відновлення після рецидиву, пов’язану з віком, можна пояснити дією різних факторів, починаючи від рівня інтенсивності аутоімунної атаки і закінчуючи меншим ураженням аксонів або меншою демієлінізацією у дітей, а також кращою ремієлінізацією.
«Наше дослідження є основою для вивчення особливостей відновлення при рецидивах РС, пов'язаного з віком. Отримані нами дані можуть привести до нових відкриттів і визначення нових терапевтичних цілей щодо інвалідизації, пов'язаної з рецидивами, і щодо лікування прогресуючого розсіяного склерозу», – роблять висновок вчені з США.