Розсіяний склероз частіше зустрічається у жінок дітородного віку, ніж в будь-якій іншій групі. Коли молода жінка дізнається про свій діагноз, у неї часто виникають питання про вплив захворювання на дітонародження, і навпаки, про те, як вагітність вплине на перебіг хвороби. Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, дозволяють дати відповіді на деякі з цих питань.
Вплив РС на фертильність
Немає ніяких доказів того, що РС погіршує фертильність або призводить до збільшення числа самовільних абортів, мертвонароджень або вроджених вад розвитку. Кілька досліджень за участю великої кількості жінок неодноразово демонстрували, що вагітність, пологи і частота ускладнень у плода не відрізняються у жінок з РС від показників в контрольних групах без цього захворювання.
Вплив вагітності на РС
До 1950 року більшості жінок з РС рекомендувалося уникати вагітності через переконання, що це може погіршити перебіг їх хвороби. Однак за останні 40 років було проведено багато досліджень, і майже всі вони прийшли до протилежного висновку: вагітність зменшує кількість рецидивів РС в короткостроковій перспективі, особливо в другому і третьому триместрах.
Вплив РС в післяпологовому періоді
Частота рецидивів зазвичай зростає в перші три-шість місяців після пологів, а ризик рецидиву в післяпологовому періоді оцінюється в 20-40%. Ці рецидиви, мабуть, не сприяють посиленню інвалідності в довгостроковій перспективі. У дослідженнях з довгостроковим спостереженням жінок з РС, у яких були діти, підвищена інвалідність в результаті вагітності не була виявлена.
Відомо, що під час вагітності в організмі жінки підвищується кількість природних імунодепресантів. Крім того, рівні природних кортикостероїдів у вагітних вище, ніж у невагітних жінок. Це може бути однією з причин, чому жінки з РС повідомляють про поліпшення стану під час вагітності.
Особливі побоювання для вагітної пацієнтки з РС
Жінки, які відчувають труднощі з ходінням, можуть відчути, що їх симптоми погіршуються на пізніх термінах вагітності, оскільки вони стають важчими, і їх центр тяжіння зміщується. У цей час може бути рекомендовано використання допоміжних пристосувань для ходьби або інвалідного візка. Проблеми з сечовим міхуром і кишківником, які виникають у всіх вагітних жінок, можуть посилюватися у жінок з РС, у яких вже є дисфункція сечовипускання або кишківника. Пацієнтки з РС також можуть бути більш схильні до втоми.
В цілому, вагітність, мабуть, не впливає на клінічний перебіг РС в довгостроковій перспективі. Жінки, які хворіють на РС і бажають мати сім'ю, можуть успішно впоратися з цим під наглядом свого невролога і акушера.
Прийом ліків під час вагітності, пологів та післяпологовому періоді
Жоден препарат, що модифікує хворобу, не схвалено для використання під час вагітності. Жінки, які приймають будь-який з цих препаратів, повинні обговорити свої плани про вагітність з лікарем.
Пацієнтки з РС зазвичай не потребують особливої гінекологічної допомоги під час вагітності. Пологи у них протікають так як і у інших жінок, і ніякого спеціального догляду не потрібно. Всі форми анестезії вважаються безпечними і добре переносяться.
Препарати, що модифікують захворювання, не рекомендуються при годуванні груддю, оскільки невідомо, чи виділяються вони з грудним молоком. Жінка повинна також обговорити будь-які інші ліки, які вона приймає, зі своїм неврологом і акушером, щоб визначити, які з них безпечні під час вагітності та годування груддю. Також, дослідження показали, що годування грудьми не підвищує ризик рецидиву РС.