| |
для людей з вадами зору

Учені відкрили генетичну мутацію, яка спричиняє прогресування розсіяного склероз

Дослідження, у якому брали участь понад 22 000 хворих із розсіяним склерозом (РС), виявило перший генетичний варіант, пов’язаний із швидшим прогресуванням захворювання, яке з часом може позбавити людей із РС мобільності та незалежності.

Про це повідомляють американські дослідники з університету штату Каліфорнія в Сан-Франциско (UCSF).

Генетичні варіації, пов’язані зі швидшим прогресуванням РС

Пришвидшене прогресування РС пов’язане з генетичним варіантом, що знаходиться між двома генами, які зазвичай проявляють активність у головному та спинному мозку – один бере участь у відновленні пошкоджених клітин, а інший допомагає контролювати вірусні інфекції.

Ці надзвичайно важливі результати дослідження, опубліковані в журналі Nature влітку 2023 року, вперше ідентифікують генетичний варіант, який збільшує тяжкість захворювання. Водночас дане відкриття забезпечує значний реальний прогрес у розумінні цього аспекту РС і, зрештою, полегшить боротьбу з ним.

«Успадкування цього генетичного варіанту від обох батьків майже на чотири роки скорочує час до потреби в допоміжному пристрої для ходьби», — коментує Серджіо Баранзіні (Sergio Baranzini), професор неврології з UCSF і співавтор дослідження.

Це дослідження стало наслідком великої міжнародної співпраці понад 70 наукових установ з усього світу під керівництвом дослідників з UCSF і Кембриджського університету.

«Ми сподіваємося, що розуміння того, як цей варіант впливає на тяжкість РС, прокладе шлях до створення нового покоління методів лікування, здатних запобігти прогресуванню захворювання», — вважає Стівен Сосер (Stephen Sawcer), професор Кембриджського університету, ще один співавтор дослідження.

У центрі дослідження – невідомі таємниці інвалідизації при РС

Щоб розгадати таємницю тяжкості розсіяного склерозу, об’єднали свої зусилля два великі дослідницькі консорціуми з розсіяного склерозу – Міжнародний консорціум з генетичних досліджень розсіяного склерозу (IMSGC) і Консорціум MultipleMS. Це дозволило дослідникам РС з усього світу об’єднати ресурси, необхідні для того, щоб розпочати ідентифікацію генетичних факторів, які впливають на перебіг хвороби.

Попередні дослідження засвідчили, що сприйнятливість до РС або ризик розвитку розсіяного склерозу значно пов’язані з дисфункцією імунної системи, і деякі з цих дисфункцій можна лікувати, уповільнюючи розвиток хвороби. Проте «ці фактори ризику не пояснюють, чому через 10 років після встановлення діагнозу деякі пацієнти з РС перебувають у інвалідних візках, а інші продовжують бігати марафони»,– говорить Баранзіні.

Обидва консорціуми об’єднали дані понад 12 000 людей із РС, щоб завершити повногеномне дослідження асоціацій (GWAS), яке використовує статистичні дані для ретельного зв’язку генетичних варіантів із певними ознаками. У цьому випадку дослідників цікавили певні особливості перебігу РС, пов’язані з тяжкістю даного захворювання, зокрема кількість років, під час яких відбулося прогресування хвороби, від встановлення діагнозу до певного рівня інвалідизації.

Проаналізувавши понад 7 мільйонів генетичних варіантів, вчені знайшли один, пов’язаний із швидшим прогресуванням хвороби. Варіант знаходиться між двома генами, які раніше не були пов’язані з РС; ці гени мають назви DYSF і ZNF638. Перший бере участь у відновленні пошкоджених клітин, а другий – допомагає організму (точніше, імунній системі) контролювати вірусні інфекції. Близькість відкритого ученим варіанту до цих генів свідчить про те, що вони можуть брати участь у прогресуванні захворювання.

«Ці гени зазвичай активні в головному та спинному мозку, а не в імунній системі», – повідомляє Аділь Гарроуд (Adil Harroud), провідний автор дослідження та колишній докторант у лабораторії Баранзіні. «Наші висновки свідчать про те, що стійкість нервової системи людини та її здатність до відновлення визначають перебіг прогресування РС, і що ми повинні зосередитися на цих даних для створення нових ефективних ліків для терапії РС».

Отримані результати дають перші підказки щодо ролі цього компонента нервової системи у патогенезі РС.

«Хоча давно очевидно, що стійкість людського мозку до пошкоджень здатна визначати серйозність такого захворювання як РС, це нове дослідження вказало нам на ключові процеси, які лежать в основі даної стійкості», — додає Стівен Сосер.

Додаткові підтвердження правильності важливого відкриття

Щоб підтвердити свої висновки, вчені додатково дослідили генетику ще майже 10 000 пацієнтів із РС. Дослідники встановили: в учасників, які мали дві копії генетичного варіанту, прогресування інвалідизації відбувалося набагато швидше.

Дослідники також збирають ще більший набір зразків ДНК людей із РС, сподіваючись знайти інші варіанти, які сприяють швидкому прогресуванню інвалідизації у довгостроковій перспективі.

«Це відкриття дає нам можливість розробити нові препарати, які допоможуть довше зберегти здоров’я усіх людей, які страждають на РС», — сказав Аділь Гарроуд, підсумовуючи результати відкриття.

Джерела:

https://www.ucsf.edu/news/2023/06/425691/could-what-makes-multiple-sclerosis-worse-lead-cure

(прямий доступ для користувачів мережі Internet з України закритий – треба заходити на цей сайт через VPN)

https://www.nature.com/articles/s41586-023-06250-x

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...