| |
для людей з вадами зору

Стовбурові клітини, отримані від пацієнтів з розсіяним склерозом, можуть бути життєздатним джерелом для відновлення мієліну

Стовбурові клітини, отримані із шкіри людей з розсіяним склерозом можуть перетворюватись у нормальний мієлін, продукуючі нервові клітини, що називаються олігодендроцитами: такого висновку дійшли вчені після проведеного досліду на мишах.

Ці, отримані від пацієнтів клітини мігрували по мозку мишей з дефіцитом мієліна, утворюючи мієлін – оболонку, що захищає нервові закінчення і поступово зникає при прогресуванні розсіяного склерозу.

Результати цього дослідження були опубліковані у журналі «Наукові досягнення» (Science Advances) і вони можуть відкрити нові можливості для досліджень клітинної терапії розсіяного склерозу.

Імунна система людей з РС помилково атакує мієлін, що призводить до запалення, що в результаті знищує нервові клітини. Мозок підтримує запас стволових клітин, що називаються клітинами-попередниками олігодендроцитів (ОПК), що можуть переміщуватись у пошкоджені ділянки, дозрівати у олігодендроцити і продукувати новий мієлін. Проте у людей з РС цей процес відновлення не вдається з причин, які досі не відомі.

Вчені дискутують чи є помилка в самих ОКП у середовищі враження РС (наприклад, через інгібуючи молекули, що попереджують ріст мієліну) чи в комбінації першого і другого. Міжнародна група вчених звернулась до цього питання, створив індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (ІПСК) з клітин шкіри трьох пацієнтів з РС і трьох здорових людей (контрольна група). Ці стволові клітини представляють собою більш ранню стадію клітинного розвитку, з якої можна отримати багато інших типів клітин.

Дослідники «вмовили» ІПСК перетворитись у ОКП, які потім можуть перетворитись в олігодендроцити, і трансплантували їх у пердній мозок новонароджених мишей, у яких був відсутній мієлін а також функціональна імунна система.

Якщо нездатність пацієнтів з РС відновлювати мієлін виникла через самі клітини, наприклад, через неможливість дозріти чи продукувати мієлін, то імплантовані клітини не повинні впливати на структуру мозку тварин. Замість того приживлені клітини вижили, розповсюдились по мозку тварин і у кінцевому результаті перетворились у повністю функціональні олігодендроцити.

Дослідники не визначили відмінностей в поведінці клітин, отриманих від пацієнтів з РС, і клітин, отриманих від здорових людей. Всі вони були здатні виробляти мієлін по довжині нервових волокон чи аксонів відповідної довжини, включно ті, які знаходяться у спинному і головному мозку.

Крім того, клітини пацієнта і контрольні клітини змогли встановити функціональні зв’язки з клітинами миші-хазяїна і з іншими типами нервових клітин, такими як астроцити, що має на увазі вдалу інтеграцію в загальну нейронну клітинну мережу.

Більш того, мозок мишей, що містить клітини людського походження, став більш щільним з міелінізірованими аксонами, що дозволило електричним нервовим імпульсам переміщуватись з більшою швидкістю, ніж у їх незмінених співродичів.

Це, як писали дослідники, означає, що введені і інтегровані таким чином клітини можуть виробляти новий мієлін і залишатися функціональними і стабільними з плином часу. Для вчених ці результати підтверджують ідею про те, що фактори навколишнього середовища, а не самі ОКП, винні у відсутності повторного зростання мієліну при РС. «Узяті разом, ці дослідження додають важливі докази про потенціал відновлення мієліну при РС, а також припускають, що ІПСК, отримані зі шкіри або інших клітин людей з РС, можуть бути життєздатним джерелом клітин для терапії відновлення мієліну в майбутньому», - сказав він.

«Дослідження з використанням ІПСК все ще знаходяться в зародковому стані, оскільки вони тривають, щоб визначити, чи можуть будь-які типи стовбурових клітин повернути назад пошкодження РС і відновити функцію».

Джерело:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2020/12/08/stem-cells-derived-from-skin-cells-ms-patients-grow-normal-nerve-insulating-myelin/

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...