| |
для людей з вадами зору

Стимуляція мозку для лікування спастичності при РС

Багато людей із РС (розсіяним склерозом) мають ригідність м’язів і спазми; такий стан називається спастичністю. Це відбувається переважно в м’язах ніг і рук, і спастичність може заважати пацієнту вільно рухати кінцівками.

Людина з РС може відчувати спастичність або як скутість, яка практично не зникає, або як рухи, які пацієнт не може контролювати – рухи, що виникають і зникають спонтанно, особливо вночі. Спастичність може відчуватися як напруження м’язів і може бути дуже болючою. Спастичність також може спричинити біль або відчуття стиснення в суглобах і попереку та навколо них. Відчуття людини можуть змінюватися залежно від положення, пози та того, наскільки вона розслаблена.

Лікування спастичності при РС є нелегким завданням, проте нещодавно вчені отримали нові дані, які свідчать, що стимуляція головного мозку магнітним полем та слабким електричним струмом полегшує прояви спастичності при РС.

Традиційні методи лікування спастичності у пацієнтів із РС

У людей, які страждають на розсіяний склероз, спастичність виникає через дисбаланс електричних сигналів, які надходять від головного та спинного мозку, особливо тоді, коли захворювання спричинило там пошкодження (демієлінізацію) нервів. Порушення проходження нервових сигналів змушує м’язи скорочуватися самостійно та призводить до їхнього напруження.

Стан може погіршитися, коли температура навколишнього середовища є дуже високою або низькою (спека або холод), а також коли у пацієнта є інфекція або якщо він носить тісний одяг.

Зазвичай для полегшення спастичності у людей із РС застосовуються наступні методи:

  • фізична терапія;
  • лікарські засоби;
  • хірургічне втручання;
  • поєднання цих методів лікування.

Щоб визначити найкращий спосіб, як допомогти людині, лікар братиме до уваги загальний стан її здоров’я, серйозність симптомів, а також відповіді на питання:

  • Чи заважає спастичність виконувати повсякденні завдання?
  • Чи відчуває людина біль?
  • Які методи лікування застосовувалися і наскільки вони ефективні?
  • Скільки коштуватиме вибраний метод лікування?
  • Які можливі побічні ефекти?
  • Чи переваги переважатимуть ризики?

У більшості випадків, фізіотерапевт починає лікування спастичності при РС із базової програми фізичної терапії вправ на розтягування. Мета – збільшити довжину м’язових волокон, щоб полегшити стан людини.

Ерготерапевт може порекомендувати різні засоби, зокрема шини, гіпсові пов’язки або брекети, щоб підтримувати діапазон рухів і гнучкість.

Якщо фізична терапія та ерготерапія не допомагають, лікар, швидше за все, вдасться до медикаментозної терапії, призначаючи лікарські засоби таких груп:

  • м’язові релаксанти;
  • бензодіазепіни;
  • стимулятори альфа-2-адренорецепторів.

У деяких випадках також застосовуються ін’єкції ботулотоксину типу А. Він розслабляє м'язи пацієнта. Ботулотоксин блокує нервові сигнали, які спонукають м’язи напружуватися. Проте цей препарат не підходить для застосування на великих ділянках, тому його вводять для лікування спастичності, обмеженої однією частиною тіла хворого. Ефект таких ін’єкцій є тимчасовим і триває 3-4 місяці.

Електромагнітна стимуляція мозку здатна полегшувати прояви спастичності при РС

Названі вище методи лікування здатні більш-менш ефективно полегшувати обтяжливі симптоми спастичності при РС, залежно від кожного конкретного випадку. Водночас учені шукають нові методи лікування таких проявів у людей, які страждають на розсіяний склероз.

Про перспективні відкриття у цьому напрямку повідомляють вчені з Близькосхідного університету, що знаходиться у столиці Йорданії місті Амман. Результати їхньої роботи були опубліковані у серпні поточного року в науковому виданні PM&R («Фізична та реабілітаційна медицина»).

Як зазначають йорданські вчені, неінвазивна стимуляція мозку (НІСМ) може бути перспективною для лікування спастичності при розсіяному склерозі, проте потрібні додаткові дослідження, щоб визначити найефективнішу методику НІСМ.

Дослідження, які розглядаються у цій статті, загалом підтвердили, що тип стимуляції мозку, який називається «повторювана транскраніальна магнітна стимуляція» (пТМС/rTMS), може полегшити спастичність, коли м’язи стають аномально напруженими, як це зазвичай відбувається при РС. Водночас докази ефективності іншого підходу, відомого як «транскраніальна стимуляція постійним струмом», або ТСПС/tDCS, були обмеженішими.

«Сім досліджень, які використовували пТМС/rTMS, продемонстрували значне зниження спастичності у людей із розсіяним склерозом після втручання», — повідомляють дослідники, зазначивши, що «решта досліджень, у яких використовувався метод ТСПС/tDCS, не показали значущих ефектів».

Дослідники з Йорданії також вважають, що для пошуку оптимального підходу необхідні додаткові клінічні випробування із тривалим спостереженням.

Загалом термін «НІСМ» стосується втручань, під час яких клітини мозку стимулюються за допомогою електричних струмів, які подаються на шкіру голови. У випадку пТМС/rTMS для стимуляції клітин мозку використовується магнітне поле, тоді як при ТСПС/tDCS це досягається за допомогою постійного електричного струму дуже слабкої напруги.

Вважається, що така стимуляція допомагає індукувати нейропластичність, процес, за допомогою якого мозок переналаштовується у відповідь на нові вхідні дані. Учені впевнені, що це корисно для людей із РС та іншими неврологічними захворюваннями.

Попри те, що низка досліджень довела корисність і безпечність НІСМ для пацієнтів із РС, на думку йорданських дослідників, специфічний вплив цього методу на спастичність вимагає подальшого дослідження.

Вчені з Близькосхідного університету в Йорданії провели систематичний огляд попередніх клінічних випробувань, які оцінювали вплив НІСМ на результати, пов’язані зі спастичністю у людей із РС. Загалом до систематичного огляду були включені дев’ять рандомізованих контрольованих досліджень, у яких брали участь 193 пацієнти з РС. Більшість учасників (54,4%) були жінки, а середній вік пацієнтів становив 43,3 роки. Більшість пацієнтів-учасників (73,4%) мали рецидивуючий перебіг захворювання.

Лікування НІСМ включало пТМС/rTMS (сім досліджень) і ТСПС/tDCS (два дослідження), при цьому застосовані протоколи лікування і пристрої відрізнялися між дослідженнями.

Серед досліджень, що стосуються пТМС, чотири поєднували підхід НІСМ зі стандартною фізіотерапією, а три використовували лише стимуляцію мозку. Усі сім досліджень виявили значне зниження м’язового тонусу нижніх кінцівок (зокрема гомілок, щиколоток і стоп) при застосуванні цього методу НІСМ.

З іншого боку, у двох дослідженнях ТСПС/tDCS не було виявлено істотної зміни тонусу м’язів нижніх кінцівок. І хоча у цих дослідженнях спостерігалися фізіологічні ознаки меншого скорочення м’язів, оцінка ступеня спастичності клініцистами залишалася незмінною.

Стимуляцію мозку слід поєднувати з фізичними вправами

Заслуговує на особливу увагу один із висновків йорданських вчених. Вони вважають, що ефективність стимуляції мозку слабким постійним струмом можна підвищити за допомогою регулярних фізичних навантажень – спеціальних вправ. Беручи до уваги збільшення ефективності фізичних вправ при РС при поєднанні з пТМС/rTMS, а також їхній потенційний вплив на нейропластичність, дослідники вважають, що і поєднання ТСПС/tDCS із фізичними реабілітаційними втручаннями «може мати кращий ефект при зменшенні спастичності у пацієнтів із РС, ніж застосування самого лише методу ТСПС/tDCS».

«Тому майбутні дослідження мають бути зосереджені на вивченні впливу поєднання НІСМ з іншими фізіотерапевтичними методами лікування, щоб підтвердити правильність нашої гіпотези», – пишуть дослідники.

Варто зазначити, що у включених в огляд дослідженнях жоден із підходів, які вивчалися (як пТМС/rTMS, так і ТСПС/tDCS), не був пов’язаний з побічними ефектами.

Водночас учені з Йорданії підкреслюють, що через малий розмір вибірки та короткий час спостереження у низці випробувань ці результати слід інтерпретувати з обережністю.

Крім того, більшість окремих досліджень були, в основному, зосереджені на розумінні впливу НІСМ на когнітивні функції. Таким чином, ділянки мозку, які стимулювали, не обов’язково були найкращими для націлювання на спастичність.

Потрібні додаткові дослідження, щоб зрозуміти параметри НІСМ і протоколи стимуляції, які є оптимальними для контролювання спастичності при РС, і чи є ці підходи корисними в довгостроковій перспективі, зазначають дослідники з Йорданії.

Джерела:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2023/08/23/brain-stimulation-promising-ms-spasticity-but-more-work-needed/

https://mymsaa.org/ms-information/symptoms/spasticity/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2211034822006964

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/20406223211069198

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/deep-brain-stimulation

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...