Відома американська комп’ютерна компанія Nvidia оголосила про запуск найпотужнішого суперкомп'ютера Великої Британії, що отримав назву «Кембридж-1» (Cambridge-1). Цей комп’ютер використовує поєднання штучного інтелекту (ШІ) та математичного моделювання, а його призначення – допомагати вченим краще зрозуміти складні захворювання, наприклад такі як розсіяний склероз (РС), та полегшити створення нових лікарських засобів.
«Кембридж-1» є першим суперкомп'ютером, спроектованим і побудованим компанією Nvidia для використання численною науковою спільнотою. Як повідомляється, «Кембридж-1» є суперкомп'ютерним кластером DGX SuperPOD, завдяки чому він входить у топ-50 найшвидших комп'ютерів у всьому світі.
Високопосадовець компанії Дженсен Хуанг (Jensen Huang) зазначає: «Варто зазначити, що “Кембридж-1” дасть можливість провідним світовим дослідникам з наукових кіл виконувати роботу з використанням найпотужнішого суперкомп’ютера Великої Британії, розкриваючи секрети важких хвороб та створюючи нові методи їх лікування у таких масштабах і з такою швидкістю, які раніше у Сполученому Королівстві були неможливі». Про це йдеться у прес-релізі Хуанга, генерального виконавчого директора компанії Nvidia, яка спеціалізується на прискорених обчисленнях та штучному інтелекту.
«Відкриття, зроблені за допомогою “Кембридж-1”, формально відбудуться у Великій Британії, але їх вплив буде глобальним, стимулюючи революційні дослідження, які потенційно можуть принести користь мільйонам людей у всьому світі», – додає Хуанг.
РС характеризується пошкодженням нервових клітин, що викликане імунною атакою на їх захисне мієлінове покриття. Атака власної імунної системи, яка спричиняє демієлінізацію нервових волокон, призводить до таких симптомів, як втома, м’язові спазми, оніміння та поколювання, труднощі при ходьбі та біль. МРТ головного мозку регулярно використовується для моніторингу активності захворювання та ефективності лікування.
Дослідники з Фонду охорони здоров'я Гая та Сент-Томаса та Королівського коледжу Лондона використовують «Кембридж-1» для того, щоб навчити моделі штучного інтелекту створювати зображення мозку, вивчаючи багато тисяч знімків МРТ мозку людей різного віку, що страждали на різні захворювання.
Віртуальна модель мозку, створена штучним інтелектом, може забезпечити нескінченну кількість ніколи не бачених зображень цього органа зі специфічними характеристиками захворювання, повідомляє компанія. Це дасть змогу краще зрозуміти хворобу, забезпечить можливість більш ранньої діагностики та лікування, допоможе у розробці нових ліків та виявленні хвороботворних генетичних мутацій. «Кембридж-1» також буде використовуватися для покращення розуміння інших захворювань мозку, таких як інсульт, деменція та мозкові пухлини.
«Завдяки цьому партнерству ми зможемо використовувати обчислювальну потужність, безпрецедентну для досліджень у галузі охорони здоров'я», – вважає доктор Себастьєн Урселін (Sebastien Ourselin), керівник факультету біомедичної інженерії та візуалізації в Королівському коледжі Лондона. «Це підніме діагностику і лікування пацієнтів на якісно новий рівень» , – каже він.
Дослідники співпрацюватимуть з Національною службою охорони здоров’я Сполученого Королівства (NHS) та Британським біобанком, однією з найбільших баз медичних даних у світі. Вчені з Королівського коледжу Лондона планують поділитися такими віртуальними моделями головного мозку з дослідницькою спільнотою у всьому світі.
«Використання неймовірної потужності штучного інтелекту в галузі охорони здоров'я допоможе прискорити діагностику пацієнтів, покращити якість певних діагностичних процедур, як наприклад скринінг раку молочної залози, і удосконалить спосіб оцінки та визначення пріоритетності пацієнтів відповідно до клінічних потреб», – повідомляє Йєн Еббс (Ian Abbs), генеральний директор Фонду охорони здоров'я Гая та Сент-Томаса, що входить до Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS).