Робити щеплення від грипу чи ні? Це питання стає актуальним в переддень сезону респіраторних вірусних захворювань, що включають грип, особливо для людей із захворюваннями, пов'язаними з імунною системою, такими як розсіяний склероз.
Грип - це інфекційне захворювання, що викликає ряд неприємних симптомів, включаючи жар, біль в горлі, втому і нудоту. Якщо у вас РС, грип може погіршити симптоми і, в деяких випадках, викликати рецидив захворювання.
Британські рекомендації
Згідно з рекомендаціями Національної Системи Охорони здоров'я Великобританії (NHS), щеплення від грипу безкоштовно пропонують жителям країни, які піддаються ризику серйозних ускладнень в результаті зараження грипом. До них відносяться люди похилого віку, маленькі діти, вагітні жінки та люди з деякими довгостроковими захворюваннями (в тому числі РС), а також здорові люди, які є працівниками охорони здоров'я.
Ряд досліджень показав, що вакцинація є ефективною у людей з РС і забезпечує їм захист від грипу. Хоча ліки, що модифікують захворювання, які приймають такі пацієнти івпливають на імунну систему, більшість з них не впливають на ефективність вакцини від грипу.Деякі британські вчені вважають, що захисний ефект від вакцини проти грипу знижувався, якщо пацієнт приймав певні види ліків від РС, але для підтвердження цього необхідно провести додаткові дослідження. В цілому, вакцинація проти грипу не впливає на ризик розвитку РС або рецидиву хвороби.
Що стосується побічних ефектів від вакцини, вони однакові для людей з РС і для будь-якої іншої людини. Деякі люди можуть відчувати біль у місці ін'єкції або симптоми застуди, такі як головний біль, нежить або біль в горлі. Як правило, вони швидко проходять і не вимагають госпіталізації.
Підводячи підсумок, можна сказати, що, на думку фахівців британської системи охорони здоров'я, переваги вакцинації значно переважують будь-який ризик, і людям з РС рекомендується щорічно проводити щеплення від грипу з урахуванням індивідуальних обставин, включаючи будь-які інші проблеми зі здоров'ям.
Рекомендації в США
Офіційні джерела в США дотримуються думки своїх британських колег. Згідно керівництву, опублікованому в журналі The NEJM Journal, «щеплення залишаються важливими для запобігання захворювань і госпіталізації у пацієнтів з РС. Відомо, що щеплення приносять користь, і немає послідовних доказів того, що вони завдають шкоди пацієнтам з РС».
Американська академія неврології (AAN) стверджує, що немає ніяких доказів того, що щеплення викличе загострення розсіяного склерозу. Фактично, вакцинація може навіть допомогти запобігти напад, запобігаючи хворобі, що здатна викликати підвищення температури. Крім того, в керівництві повідомляється, що деякі вакцини, включаючи вакцини проти вірусу папіломи людини і правця можуть навіть знизити ймовірність розвитку РС.
У нових рекомендаціях особлива увага приділяється вакцині проти грипу, і думка експертів однозначна: «Лікарі повинні рекомендувати пацієнтам з РС щорічно проходити вакцинацію проти грипу, якщо немає особливих протипоказань (наприклад, попередньої побічної реакції)».
У посібнику також містяться деякі застереження. По-перше, щеплення від грипу може не спрацювати так, як очікувалося, у деяких людей, які приймають Фінголімод, ацетат глатирамера і мітоксантрон. По-друге, пацієнти з РС повинні відкласти вакцинацію під час рецидиву, щоб уникнути потенційної можливості виникнення ускладнень. Також, не рекомендується використовувати вакцину у вигляді назального спрея FluMist, так як вона містить живий ослаблений вірус, який не рекомендується для людей з РС.
Альтернативна думка
Існує і дещо інша думка з приводу вакцинації від грипу при РС. Міжнародна практика лікування розсіяного склерозу (IMSMP), Нью-Йорк, США, є провідним світовим центром з догляду та лікування людей з розсіяним склерозом. На думку експертів центру, оскільки вакцини викликають імунну відповідь, яка потенційно може підвищити активність розсіяного склерозу, краще уникати щеплень, якщо тільки у вас немає певних показань до їх застосування. Явними показаннями для вакцинації проти грипу є вік старше 65 років, значна інвалідність, респіраторні або серцево-судинні захворювання і проживання чи робота в медичній установі. Крім того, лікарі практики не рекомендують пацієнтам робити кілька щеплень одночасно.