| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз у дітей та підлітків

Майже завжди, коли у дитини чи підлітка діагностують чи підозрюють розсіяний склероз батьки відчувають розпач, розгубленість. У них виникає безліч питань: що це? Чому сталось із моєю дитиною? Відповіді на деякі питання ви знайдете далі.

Поширеність РС серед дітей в світі невідома, доступні лише дані окремих країн. Ряд великих центрів повідомляє про поширеність РС в дитячому або підлітковому віці в діапазоні 2,2-4,4% всіх випадків РС, в той час як інші центри відзначають, що до 10% пацієнтів з РС перенесли перший епізод захворювання у віці до 18 років.

Які можливі причини виникнення РС?

Розсіяний склероз не є спадковим, тому він не передається безпосередньо від батька до дитини. Проте, поєднання генетичних факторів та факторів навколишнього середовища роблять деяких людей більш сприйнятливими до розвитку даного захворювання.

Також певні дослідження вказують на те, що РС рідше зустрічається в районах, ближчих до екватора. Це може бути пов’язано з тим, що люди, які живуть у цих районах, отримують більшу кількість сонячного світла цілий рік і, як правило, мають більш високий вміст вітаміну D, що виробляється природним шляхом, що може допомогти захистити від імунних опосередкованих захворювань, таких як РС. Також вчені відмічають, що брак вітаміну D до народження або в ранньому дитинстві може збільшити ризик розвитку РС пізніше в житті. Ми отримуйте більшу частину нашого вітаміну D через вплив сонця. Він виробляється нашими тілами у відповідь на сонячне світло на нашій шкірі. РС частіше зустрічається в районах, віддалених від екватора, де менше сонячного світла, що говорить про наявність взаємозв'язку між вітаміном D та ризиком розвитку МС. У цій галузі тривають дослідження, щоб дізнатись більше про роль вітаміну D.

Ще одне дослідження виявило, що батьківське куріння суттєво пов'язане з початком дитячого РС. Його результати є важливим аргументом для заохочення майбутніх батьків уникати куріння.

Як діагностується дитячий РС?

Діагностувати РС може бути важко, як у дітей, так і у дорослих, через різноманітність його симптомів. Не існує єдиного діагностичного тесту на РС та інших станів із подібними симптомами, щоб виключити остаточний діагноз. Дуже часто педіатри та дитячі неврологи не можуть діагностувати РС у дитини або підлітка і у такому випадку повинні направляти пацієнта до дорослого невролога, що спеціалізується на розсіяному склерозі.

Для підтвердження діагнозу РС потрібно підтверджувати активність РС у двох чи більше частинах центральної нервової системи (головний, спинний мозок та зорові нерви), що виникали в різні моменти часу. Якщо у вашої дитини спостерігався один епізод симптомів, діагноз РС не може бути підтверджений. Наприклад, у дитини був діагностований неврит зорового нерва або клінічно ізольований синдром, але не зважаючи на те, що вони є симптомами РС, даний стан може трапитися лише один раз і більше ніколи не повторитися. І тільки якщо виникають подальші епізоди, то може бути діагностований РС. Для підтвердження діагнозу використовують МРТ (магнітно-резонансна томографія), люмбальна пункція (проводиться виключно за показами).

Чи потрібно розповідати дитині, як у неї діагностовано РС?

Відповідь на дане питання шукають всі батьки. Безумовно, розповідати дитині негайно чи зачекати – індивідуальний вибір і залежить від її психоемоційного стану і здатності отримувати інформацію.

Проте потрібно розуміти, що в першу чергу ваша дитина чекає на відвертість. Ви повинні їй розповісти, що РС виник не через те, що вона вчинила щось неправильно, що ви любите її не менш, ніж раніше.

В ході досліджень було з’ясовано, що саме такі тривоги відчувають діти, коли розмовляють з психологом чи лікарем-неврологом.

Пам’ятайте: коли ви починаєте говорити про діагноз, ви дасте дитині можливість поговорити, задати питання та поділитися почуттями та турботами.

Як РС може вплинути на дитину?

Все залежить від типу РС, що був діагностований, адже симптоми впливають на людей дуже по-різному. І одним із найбільш неприємних аспектів цього стану є його непередбачуваність - невідомо, які симптоми можуть виникнути, коли або як довго вони триватимуть.

Тому головна мета будь-якого лікування як у дорослих, так і у дітей - досягнення ремісії і при правильному лікуванні ремісія (період стабільності) може тривати досить довго, навіть роками.

Джерело:

http://www.msif.org/wp-content/uploads/2016/06/Childhood-MS-A-Guide-for-Parents-email-version.pdf

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...