| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз. Модель охорони здоров'я Польщі

Розсіяний склероз ─ серйозне захворювання. Далеко не всі країни вирішили проблему фінансування лікування пацієнтів. У всьому світу існують фонди і організації, які займаються організацією допомоги пацієнтам. Отже, почнемо з Польщі ─ країни, близькою нам за ментальністю, культурою, кліматичними умовами.

За даними Національного фонду охорони здоров'я (NFZ) Польщі, країна займає шосте місце в Європі за кількістю пацієнтів з РС. Налічується близько 45 000 чоловік, в основному у віці від 20 до 40 років, приблизно на 855 жителів Польщі доводиться один із захворюванням РС.

Щорічно в Польщі діагностується від 1300 до 2,1 тисяч нових випадків захворювання. Ситуація ускладнюється тим, що тільки близько 30% пацієнтів з РС в Польщі отримують лікування, модифікуюче хворобу, і цей відсоток все ще значно нижчий, ніж в інших європейських країнах.

Роль пацієнтських організацій Польщі

Змінити ставлення держави до проблеми і забезпечити доступ пацієнтів до сучасного лікування намагаються Медичне співтовариство і пацієнтські організації, такі як «Польське товариство розсіяного склерозу» (PTSR), «Нейропозитівний фонд», «Фонд Уршулы Яворської», «SM - боротьба за себе».

Якщо в 2011 році в Польщі пацієнти з РС старше 40 років не могли розраховувати на державне забезпечення ліками, а лікування інших пацієнтів було забезпечено лише на 2 роки, то на сьогоднішній день за рахунок активної діяльності цих організацій, ситуація суттєво покращилася.

Завдяки активній роботі пацієнтських організацій в Польщі був знятий ряд обмежень, які впливали на лікування розсіяного склерозу, встановлених Міністерством охорони здоров'я, в курс лікування були включені більш ефективні сучасні препарати і курс лікування пацієнтів розрахований на 5 років вперед. Це дозволяє істотно знизити рівень інвалідизації пацієнтів і покращити їх рівень життя.

В даний час в Польщі пацієнти з рецидивуючо-ремітуючим розсіяним склерозом можуть отримати лікування 11 препаратами, що фінансуються державою. Вони доступні в рамках двох окремих програм, так званих 1 і 2 лінії лікування.

За першою лінією в Польщі проходять лікування близько 14,2 тис. хворих, в основному препаратами старшого покоління ─ інтерферони і глатирамера ацетат, діметілфумарат, теріфлуномід і алемтузумаб.

За другою лінією терапії лікуються лише 1,3 тис. хворих, тобто близько 9 відсотків діагностованих пацієнтів. Для лікування використовуються препарати з більш високою ефективністю ─ фінголімод і наталізумаб. Для порівняння: у Швеції і Норвегії близько 40% пацієнтів вже вживають препарати 2-й лінії, в Греції і Словаччині - близько 30%, в Угорщині, Словенії та Чехії - близько 25%, і близько 20% в Литві, Латвії. і Естонії.

З листопада 2019 року ще два препарати були включені в лікарську програму «Лікування розсіяного склерозу після невдалої терапії першої лінії або швидко прогресуючого важкого розсіяного склерозу, або первинного прогресуючого розсіяного склерозу». Це Оcrevus (окрелізумаб) і Mavenclad (кладрибін) ─ друга лінія лікування РС.

Крім цього, пацієнти з РС можуть так само брати участь в клінічних випробуваннях, проведених в спеціалізованих центрах з дослідження лікарських препаратів, що проводяться з метою перевірки ефективності і безпеки нових форм терапії під наглядом фахівців і відповідних державних органів Польщі.

Державна пілотна програма лікування РС

Завдяки багаторічній активній і наполегливій роботі організацій пацієнтів в 2019 році в Польщі була офіційно створена пілотна державна програма лікування пацієнтів ─ комплексні послуги з надання скоординованої допомоги пацієнтам з розсіяним склерозом (KOSM). Її основна мета ─ сповільнити прогресування захворювання і поліпшити якість життя пацієнтів. Програма KOSM передбачає координацію роботи фахівців, необхідних пацієнту з розсіяним склерозом, і забезпечення необхідного лікування і реабілітації.

У пілотному проекті беруть участь 16 центрів ─ по одному в кожному воєводстві.

В рамках проекту, після встановлення діагнозу РС організація, що надає медичну допомогу пацієнту звертається до Національного фонду охорони здоров'я, укладає договір, після чого Фонд виділяє гроші на лікування конкретного пацієнта і періодично контролює витрату коштів, виділених з цієї державної програми.

Особливості лікування

Програма включає діагностичні та терапевтичні процедури, спеціалізовані амбулаторні послуги та, в залежності від медичних показань, різні форми реабілітації.

Також, польським пацієнтам доступна діагностика, в тому числі верифікація діагнозу розсіяного склерозу (РС), верифікація діагнозу рецидиву захворювання, контроль магнітно-резонансної томографії (МРТ) головного або спинного мозку без контрасту або з контрастом;

  • терапія відповідно до клінічних показань.
  • амбулаторна медична допомога (доступ до лікарів-спеціалістів);
  • комплексна терапевтична реабілітація;
  • психологічна та психіатрична допомога;
  • співпраця з лікуючим лікарем і медсестрою (POZ).

Програма допомагає пацієнтам з РС отримати доступ до фахівців, комплексної реабілітації, яку багато хто не міг собі дозволити, допомогу психолога і психіатра, оскільки багато пацієнтів, які страждають від РС, страждають і від депресії.

  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/stwardnienie-rozsiane-sm-przyczyny-rodzaje-objawy-leczenie-aa-JCSe-ZYkJ-ys5u.html#stwardnienie-rozsiane-leczenie
  2. https://www.ptsr.org.pl/dostepne_metody_leczenia,400.asp
  3. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,stwardnienie-rozsiane---leczenie-w-polsce,artykul,1733549.html
  4. http://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-932019dsoz,6974.html
  5. https://pulsmedycyny.pl/aspekty-systemowe-optymalizacji-opieki-nad-chorymi-na-stwardnienie-rozsiane-w-polsce-973668
  6. https://portalemedyczne.pl/index.php/opieka-nad-pacjentami-z-sm-wciaz-wymaga-zmian/
  7. http://sm24.pl/organizacje-pacjentow/
Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...