Вітамін D - «сонячний вітамін» - синтезується в шкірі людини під впливом ультрафіолетового випромінювання, а також надходить в організм з їжею. Основними функціями вітамінів групи D є:
- забезпечення засвоюваності кальцію і фосфору з продуктів харчування, участь в регуляції розмноження клітин;
- кальцифікація кісток, обмінних процесів організму і стимуляція синтезу ряду гормонів.
Як вітамін D пов'язаний з розсіяним склерозом?
Багато вчених упевнені в терапевтичної ролі вітаміну D для пацієнтів з розсіяним склерозом. Вважається, що підтримка адекватного рівня вітаміну D може надавати захисну дію і знижувати ризик розвитку захворювання. Ряд досліджень показав, що люди, які отримують більше сонячного світла і вітаміну D в раціоні харчування, мають менший ризик розвитку розсіяного склерозу. Тому додавання вітаміну D вважається важливим модифікуючим фактором в лікуванні пацієнтів з РС.
Такі висновки робляться частково тому, що РС частіше зустрічається в країнах, віддалених від екватора. Хоча існує багато можливих причин для подібної картини, дослідники особливо зацікавилися роллю, яку сонячне світло і, отже, вітамін D, може відігравати при розсіяному склерозі.
Вітамін D і ризик розсіяного склерозу
Було відмічено що люди, які генетично мають низький рівень вітаміну D, більш схильні до розвитку РС, а діти, народжені з низьким рівнем вітаміну D, схильні до розвитку РС у старшому віці.
Є деякі докази того, що низький рівень вітаміну D пов'язаний зі збільшенням частоти рецидивів при РС, підвищенням ризику прогресування інвалідності, а також зі зниженням когнітивної функції у людей з клінічно ізольованим синдромом (CIS). Але немає чіткого розуміння, чи впливає прийом вітаміну D на прогресування РС.
Згодом виникає все більше питань і з'ясування того, чи є прийом добавок з вітаміном D ефективною терапією при РС - одне з головних пріоритетних напрямків в сучасних дослідженнях. Але поки все ще немає відповідей на деякі ключові питання:
- чи можуть добавки вітаміну D допомогти запобігти РС;
- чи можуть добавки вітаміну D допомогти в лікуванні різних типів РС;
- яка доза вітаміну D потрібно пацієнтові, і яка доза безпечна.
Висновки Конгресу Європейського комітету з лікування РС
Питання про необхідність призначення пацієнтам з РС вітаміну D, був однією з «гарячих тем», обговорюваних в Стокгольмі на 35-му Конгресі Європейського комітету з лікування і дослідження розсіяного склерозу (ECTRIMS) 2019 року. Багато фахівців, що брали участь в конгресі, схилялися до думки про користь щоденного прийому низьких доз вітаміну.
Узагальнюючи інформацію про користь призначення вітаміну D для пацієнтів з РС, Альберто Ашер, доктор медичних наук, (Гарвардська школа громадського охорони здоров'я, Бостон, штат Массачусетс), що базується на своєму досвіді і результатах досліджень відзначив наявність значущого взаємозв'язку між рівнем вітаміну D і ризиком розвитку РС, оскільки високий рівень вітаміну D на момент постановки діагнозу зв'язувався зі зниженням ризику нових активних вогнищ, зниженням прогресування інвалідності і меншими ураженнями головного мозку. «Ці дослідження переконали мене, що вітамін D важливий», - прокоментував він.
Доктор медичних наук (лікарня Canisius-Wilhelmina, Неймеген, Нідерланди) Йост Смолдерс в своєму виступі повідомив, що останні клінічні випробування із застосуванням високих доз вітаміну D у пацієнтів з РС не показали значних позитивних результатів. Користь від застосування препаратів виявилася більш скромною, ніж очікувалося. Більш того, високі дози вітаміну D небезпечні - в дослідженнях на мишах у всіх тварин розвивається гіперкальціємія - тому він рекомендує тільки низькі дози препарату.
Висновки Cochrane про вплив вітаміну D в лікуванні РС
«Кокранівського співпраця» - міжнародна некомерційна організація, що вивчає ефективність медичних технологій (технологій охорони здоров'я) провела огляд: «Вітамін D для лікування розсіяного склерозу», в якому фахівці організації оцінили користь і шкоду вітаміну D для людей з РС. В огляд було включено рандомізовані контрольовані дослідження, в яких порівнювалися ефекти прийому добавок з вітаміном D в порівнянні з плацебо, звичайним доглядом або низькими дозами вітаміну D.
Проаналізувавши 12 досліджень, в яких взяли участь 933 особи з РС, фахівці зробили висновок, що вітамін D не впливає на рецидиви захворювання, погіршення інвалідності або поява нових вогнищ, тобто прийом вітаміну D, мабуть, не впливає на клінічну картину. Впевненість в цих результатах невисока, оскільки деякі з досліджень були оцінені фахівцями як мають високий ризик упередженості і для остаточних висновків все ще недостатньо даних.
Деякі випробування тривають і вони, ймовірно, нададуть додаткові докази і дозволять зробити висновки.