| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз і вітамін D

Вітамін D - «сонячний вітамін» - синтезується в шкірі людини під впливом ультрафіолетового випромінювання, а також надходить в організм з їжею. Основними функціями вітамінів групи D є:

  • забезпечення засвоюваності кальцію і фосфору з продуктів харчування, участь в регуляції розмноження клітин;
  • кальцифікація кісток, обмінних процесів організму і стимуляція синтезу ряду гормонів.

Як вітамін D пов'язаний з розсіяним склерозом?

Багато вчених упевнені в терапевтичної ролі вітаміну D для пацієнтів з розсіяним склерозом. Вважається, що підтримка адекватного рівня вітаміну D може надавати захисну дію і знижувати ризик розвитку захворювання. Ряд досліджень показав, що люди, які отримують більше сонячного світла і вітаміну D в раціоні харчування, мають менший ризик розвитку розсіяного склерозу. Тому додавання вітаміну D вважається важливим модифікуючим фактором в лікуванні пацієнтів з РС.

Такі висновки робляться частково тому, що РС частіше зустрічається в країнах, віддалених від екватора. Хоча існує багато можливих причин для подібної картини, дослідники особливо зацікавилися роллю, яку сонячне світло і, отже, вітамін D, може відігравати при розсіяному склерозі.

Вітамін D і ризик розсіяного склерозу

Було відмічено що люди, які генетично мають низький рівень вітаміну D, більш схильні до розвитку РС, а діти, народжені з низьким рівнем вітаміну D, схильні до розвитку РС у старшому віці.

Є деякі докази того, що низький рівень вітаміну D пов'язаний зі збільшенням частоти рецидивів при РС, підвищенням ризику прогресування інвалідності, а також зі зниженням когнітивної функції у людей з клінічно ізольованим синдромом (CIS). Але немає чіткого розуміння, чи впливає прийом вітаміну D на прогресування РС.

Згодом виникає все більше питань і з'ясування того, чи є прийом добавок з вітаміном D ефективною терапією при РС - одне з головних пріоритетних напрямків в сучасних дослідженнях. Але поки все ще немає відповідей на деякі ключові питання:

  • чи можуть добавки вітаміну D допомогти запобігти РС;
  • чи можуть добавки вітаміну D допомогти в лікуванні різних типів РС;
  • яка доза вітаміну D потрібно пацієнтові, і яка доза безпечна.

Висновки Конгресу Європейського комітету з лікування РС

Питання про необхідність призначення пацієнтам з РС вітаміну D, був однією з «гарячих тем», обговорюваних в Стокгольмі на 35-му Конгресі Європейського комітету з лікування і дослідження розсіяного склерозу (ECTRIMS) 2019 року. Багато фахівців, що брали участь в конгресі, схилялися до думки про користь щоденного прийому низьких доз вітаміну.

Узагальнюючи інформацію про користь призначення вітаміну D для пацієнтів з РС, Альберто Ашер, доктор медичних наук, (Гарвардська школа громадського охорони здоров'я, Бостон, штат Массачусетс), що базується на своєму досвіді і результатах досліджень відзначив наявність значущого взаємозв'язку між рівнем вітаміну D і ризиком розвитку РС, оскільки високий рівень вітаміну D на момент постановки діагнозу зв'язувався зі зниженням ризику нових активних вогнищ, зниженням прогресування інвалідності і меншими ураженнями головного мозку. «Ці дослідження переконали мене, що вітамін D важливий», - прокоментував він.

Доктор медичних наук (лікарня Canisius-Wilhelmina, Неймеген, Нідерланди) Йост Смолдерс в своєму виступі повідомив, що останні клінічні випробування із застосуванням високих доз вітаміну D у пацієнтів з РС не показали значних позитивних результатів. Користь від застосування препаратів виявилася більш скромною, ніж очікувалося. Більш того, високі дози вітаміну D небезпечні - в дослідженнях на мишах у всіх тварин розвивається гіперкальціємія - тому він рекомендує тільки низькі дози препарату.

Висновки Cochrane про вплив вітаміну D в лікуванні РС

«Кокранівського співпраця» - міжнародна некомерційна організація, що вивчає ефективність медичних технологій (технологій охорони здоров'я) провела огляд: «Вітамін D для лікування розсіяного склерозу», в якому фахівці організації оцінили користь і шкоду вітаміну D для людей з РС. В огляд було включено рандомізовані контрольовані дослідження, в яких порівнювалися ефекти прийому добавок з вітаміном D в порівнянні з плацебо, звичайним доглядом або низькими дозами вітаміну D.

Проаналізувавши 12 досліджень, в яких взяли участь 933 особи з РС, фахівці зробили висновок, що вітамін D не впливає на рецидиви захворювання, погіршення інвалідності або поява нових вогнищ, тобто прийом вітаміну D, мабуть, не впливає на клінічну картину. Впевненість в цих результатах невисока, оскільки деякі з досліджень були оцінені фахівцями як мають високий ризик упередженості і для остаточних висновків все ще недостатньо даних.

Деякі випробування тривають і вони, ймовірно, нададуть додаткові докази і дозволять зробити висновки.

Джерела:

  1. https://www.medscape.com/viewarticle/918296#vp_1
  2. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008422.pub3/full
  3. https://www.mssociety.org.uk/research/explore-our-research/emerging-research-and-treatments/vitamin-d
Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...