| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз і паління

Розсіяний склероз (РС) являє собою аутоімунне захворювання центральної нервової системи, при якому руйнування захисної оболонки нервових клітин призводить до численних порушень. Існує достатньо доказів того, що звички способу життя, такі як вживання алкоголю і паління сигарет, є факторами ризику розвитку аутоімунних захворювань. Згідно з новим оглядом, запалення може бути ключовим механізмом, що пояснює зв'язок між палінням сигарет і розсіяним склерозом (РС).

Потенційно модифікуються фактори способу життя, такі як вживання алкоголю і паління сигарет, які можуть грати роль в розвитку РС, і це важливо як з клінічної, так і з етіологічної точки зору. У деяких дослідженнях було доведено негативний вплив паління сигарет на стан пацієнтів з РС.

Дослідники з Центру розсіяного склерозу при жіночій лікарні Бригам і Гарвардській медичній школі, Бостон, США, пояснюють, що паління сигарет викликає роздратування легенів. Роздратування запускає запальний процес, який може стати причиною аутоімунних проблем, що призводять, в свою чергу, до демієлінізації центральної нервової системи (ЦНС) при розсіяному склерозі, особливо серед тих, хто генетично сприйнятливий до цього недугу.

Вони також виявили, що електронні сигарети не є винятком, і можуть сприяти посиленню активності захворювання і його прогресування, що видно у вигляді змін на МРТ.

Іншими словами, паління посилює тяжкість і прогресування розсіяного склерозу. Оскільки паління є змінним фактором ризику, «припинення паління у пацієнтів з РС може поліпшити їх стан», - вважає автор дослідження, доктор медичних наук Тануджа Чітніс (Tanuja Chitnis).

Вчені відзначають, що паління сигарет є одним з найважливіших факторів навколишнього середовища, що сприяють ризику, крім вірусних інфекцій Епштейна-Барра, дефіциту вітаміну D і ожиріння.

«У нас є конкретні докази того, що паління збільшує інвалідність і атрофію мозку при РС», - підкреслила Чітніс. Попередні дослідження також підтверджують, що часте і більш тривале паління пов'язане з більш негативним довгостроковим прогнозом РС.

Як проводилося дослідження

Разом з співавтором, доктором медицини Матті Россо (Mattia Rosso), Чітніс провела огляд досліджень, опублікованих між 1965 і 2018 роками. В аналіз були включені п'ять основних досліджень, які оцінюють зв'язок між палінням сигарет і активністю хвороби, ще п'ять досліджень, що пов'язують паління з прогресуванням РС, і сім, що розглядають пов'язані з РС зміни на МРТ.

Також, було розглянуто п'ять досліджень, в яких оцінювався зв'язок між пасивним палінням і параметрами РС. Хоча деякі роботи вказували на підвищений ризик як від активного, так і пасивного паління, а інші підкреслювали залежність результатів від дози пасивного паління, Чітніс і Россо відзначила, що ці висновки ще належить підтвердити.

Результати роботи були опубліковані в онлайн версії журналу JAMA Neurology 16 грудня 2019 року.

Механізм впливу паління на нервову систему

Механізм, що зв'язує паління і розсіяний склероз, ймовірно, має два послідовних процеси. По-перше, після паління створюється запальне середовище, а лімфоцити стають більш активними. Хоча макрофагальна активність корисна в короткостроковій перспективі, вона з часом може перейти в прозапальну. Наступним кроком є руйнування гематоенцефалічного бар'єру, що дозволяє імунним клітинам проникати в центральну нервову систему і викликати руйнування захисної оболонки нервових клітин (демієлінізацію), характерну для РС.

У дослідженнях, що включають результати МРТ, паління сигарет було пов'язано з підвищеною активністю захворювання, а також з появою нових поразок навіть на самих ранніх стадіях захворювання.

Вік - додатковий фактор ризику

Чітніс і Россо також виявили, що літні пацієнти більш схильні відчувати побічні ефекти від паління, ніж більш молоді.

Хоча вік не є змінним фактором ризику, паління може припинити.

Чи допомагає відмова від куріння?

Ступінь інвалідності у тих, хто кинув палити повертається до рівня тих, хто не палив протягом 5 років після припинення паління, незалежно від його сукупного впливу. «Відмова від паління в знижує ризик прогресування РС і посилення інвалідності», - зазначають автори.

Електронні сигарети і жувальний тютюн

На думку вчених, немає ніяких доказів того, що електронні сигарети безпечніші звичайних сигарет для людей з РС. Питання полягає в тому, чи є нагрів пари в електронних сигаретах настільки ж небезпечним, як горіння тютюну. За їх словами, необхідні додаткові дослідження, особливо з урахуванням зростаючої популярності електронних сигарет.

Майбутні дослідження можуть оцінити будь-який зв'язок між палінням і частотою рецидивів розсіяного склерозу, надати більше доказів щодо пасивного паління і електронних сигарет, а також дати додаткові відомості про генетичний вплив.

Цікаво, що наявні дані не підтверджують зв'язок між жуванням тютюну і погіршенням стану пацієнтів. Певне, нікотин не грає ніякої патогенної ролі при РС.

Висновок

Чи означають висновки дослідження, що всі люди, які палять, захворіють на розсіяний склероз? Відповідь - ні. Однак ті, у кого є генетична схильність, повинні відмовитися від цієї згубної звички, щоб знизити ризик розвитку розсіяного склерозу, а пацієнти з РС можуть таким чином запобігти погіршенню перебігу захворювання.

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...

Історія Дмитра Поліщука

Мне 29 лет и у меня рассеянный склероз. Этот диагноз мне поставили в 2017 году. Проявился он онемением головы, с ощущением как будто меня... Читати далі ...

Історія Євгена Бочкарьова

Я болею рассеяным склерозом на протяжении 7 лет. Симптоматика рассеяного склероза началась в возрасте где-то 20 лет. Немели пальцы, была... Читати далі ...