| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз і алкоголь

Розсіяний склероз (РС) є аутоімунним захворюванням, яке вражає центральну нервову систему. Симптоми розсіяного склерозу включають погіршення зору, втрату рівноваги, втому, погану координацію, невиразну мову, оніміння, проблеми з пам'яттю, тремор і т.д. Не дивлячись на ряд суперечливих даних про вплив алкоголю на стан хворих, переважна більшість експертів рекомендують триматися подалі від алкогольних напоїв.

Що таке розсіяний склероз?

Розсіяний склероз - це невиліковне захворювання, при якому імунна система атакує організм і викликає пошкодження нервів головного і спинного мозку. У одних симптоми можуть бути слабкими, а у інших більш вираженими, викликаючи важку інвалідність.

РС страждають приблизно 2,5 мільйона чоловік у всьому світі. Хвороба більш ніж в два рази частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Хворий зазвичай діагностується у віці від 20 до 30 років. Найчастіше стан спостерігається у людей європейського походження.

Причина розвитку РС не ясна. Хоча генетична схильність може грати свою роль, захворювання не є спадковим. Куріння і низький рівень вітаміну D також пов'язують з РС.

Симптоми хвороби включають втому, труднощі при ходьбі, проблеми із зором, проблеми з сечовим міхуром, оніміння або поколювання, ригідність м'язів і судоми, проблеми з рівновагою та координацією, а також проблеми з мисленням, навчанням і плануванням. У більшості пацієнтів симптоми зникають і повертаються, в той час як у деяких ці прояви спостерігаються постійно, погіршуючись з плином часу.

Стан скорочує середню тривалість життя приблизно на п'ять-десять років. Симптоми можна лікувати за допомогою ліків і терапії.

Чому пацієнти з РС схильні до алкоголізму?

Багато з тих, у кого діагностовано РС, можуть звернутися за порятунком до алкоголю, оскільки важка, невиліковна хвороба пригнічує їх, і вони не бачать інших способів впоратися з ситуацією. Депресія також часто супроводжує РС. При цьому пацієнти можуть не визнавати (або не бажати визнавати), що у них є проблема з алкоголем. Крім того, існує ряд досліджень, які стверджують, що алкоголь може позитивно впливати на стан хворих.

Проте, лікарі вважають, що вживання алкоголю з РС не полегшить проблеми, а тільки посилить їх. Існують інші способи боротьби з симптомами РС, і для цього слід звернутися за професійною допомогою. Більш того, є багато інших речей, які допомагають насолоджуватися життям, не жертвуючи своїм здоров'ям і психічним благополуччям.

Чи допомагає алкоголь боротися з симптомами РС?

Ряд дослідників припускають, що вживання алкоголю призводить до зниження прогресування захворювання і уповільнення розвитку симптомів, які можуть спостерігатися при розсіяному склерозі. Наприклад, одне невелике дослідження показало, що вживання алкоголю знижує ймовірність інвалідності при РС.

Вважається, що алкоголь притуплює больові відчуття. Але, хоча окремі симптоми, включаючи біль, можуть тимчасово відступати при вживанні алкоголю, існує ризик того, що спиртне може негативно вплинути на деякі інші існуючі симптоми.

Немає будь-яких великих досліджень, які б вказували на те, що вживання алкоголю покращує симптоми РС, і, якщо ви використовуєте алкоголь для лікування симптомів РС, вам слід поговорити з лікарем, щоб дізнатися, чи є альтернативні варіанти лікування, які допоможуть уникнути негативних довгострокових ефектів, таких як алкоголізм.

Алкоголь погіршує перебіг РС?

Незважаючи на можливе тимчасове полегшення деяких симптомів, таких як біль, алкоголь може негативно вплинути на інші побічні ефекти РС. Одним з таких побічних ефектів є зниження кількості сну. Люди з розсіяним склерозом часто скаржаться на погану якість сну, а втома - поширений симптом розсіяного склерозу. Хоча алкоголь може викликати сонливість, він погіршує якість сну і призводить до підвищеної стомлюваності.

Ще одна важлива обставина - вплив алкоголю на ліки, які використовуються для лікування РС. Алкоголь дає ряд потенційно небезпечних побічних ефектів при змішуванні з деякими препаратами. Деякі з таких ліків включають антидепресанти, діазепам, баклофен і клоназепам.

Алкоголь також викликає зміни в роботі центральної нервової системи та інших органів. Це може погіршити симптоми РС, такі як дисбаланс, тремор і проблеми з координацією.

Чи може алкоголь привести до розвитку РС?

Деякі дослідження показують, що вживання алкоголю може знизити ризик розвитку РС. Ці роботи, як правило, не є масштабними, і існують сумніви щодо їх точності. Більш нове і велике дослідження охопило більше десяти тисяч чоловік і показало, що зловживання алкоголем підвищує довгостроковий ризик розвитку розсіяного склерозу.

Дані вказують на те, що алкоголь, особливо в великих кількостях або при більш частому вживанні, збільшує ризик розвитку розсіяного склерозу. Фактори навколишнього середовища і генетична схильність є важливими при оцінці шансів появи РС, і, якщо ви входите до групи ризику, найбезпечнішим варіантом буде утриматися від вживання алкоголю.

Алкоголізм і РС

Пацієнти з РС і хронічним алкоголізмом можуть відчувати такі симптоми: поколювання і втрату чутливості, оніміння, тремор, пошкодження печінки, шлунка та інших органів, деменцію і відсутність координації. Навіть якщо алкоголь вживається рідко, при наявності РС ви все одно можете відчувати брак координації, дисбаланс, порушення думок і суджень, а також невиразність мови. Ніколи не можна бути повністю впевненим, як саме ваше тіло буде реагувати на алкоголь.

Зловживання алкоголем при РС пов'язують з підвищеним ризиком тривожних розладів і суїцидальних нахилів.

У дослідженні, метою якого було з'ясувати, чи існує зв'язок між настроєм і тривожними розладами з проблемним вживанням алкоголю серед пацієнтів з РС, взяли участь 140 хворих. В ході аналізу даних були враховані такі фактори, як підвищений ризик розладів настрою і суїцидальних думок.

В результаті з'ясувалося, що 1 з 6 пацієнтів з РС буде зловживати алкоголем протягом життя. Пацієнти з історією проблемного вживання алкоголю показали підвищену ймовірність виникнення тривожних розладів. Дослідники також виявили, що існує значний зв'язок між думками про самогубство і надмірним вживанням алкоголю, зловживанням іншими речовинами і сімейною історією психічних захворювань. Більш того, одним із способів допомогти лікарю визначити, чи є у пацієнта з РС проблеми з вживанням алкоголю, є виявлення психічних захворювань і тривожних розладів у сімейному анамнезі.

РС і алкоголь: підсумки

Алкоголь може мати позитивний вплив на деякі симптоми РС, але ризик вживання алкоголю при РС дуже високий. Ліки, більш ефективні, ніж використання спиртного для лікування симптомів. Пацієнтам з РС слід пам'ятати, що:

  • Споживання алкоголю може ще більше порушити сон
  • Вживання алкоголю може викликати сильну втому
  • Алкоголь, змішаний з ліками від РС, може викликати негативні побічні ефекти
  • Алкоголь може полегшити деякі симптоми, але ліки більш ефективні
  • Існують суперечливі дані про те, чи впливає вживання алкоголю на ризик розвитку РС
  • Самі переконливі докази показують, що зловживання алкоголем може збільшити ризик розвитку РС
  • Хоча дослідження впливу вживання алкоголю на стан людей з РС тривають, їм краще уникати спиртного
  • Завжди необхідно консультуватися з лікарем, перш ніж коригувати прийом ліків.
Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...

Історія Дмитра Поліщука

Мне 29 лет и у меня рассеянный склероз. Этот диагноз мне поставили в 2017 году. Проявился он онемением головы, с ощущением как будто меня... Читати далі ...