| |
для людей з вадами зору

Роль фізичних вправ у лікуванні когнітивних порушень при розсіяному склерозі: результати досліджень

Когнітивні проблеми є досить поширеними у людей з розсіяним склерозом (РС), але вони не вирішуються за допомогою хворобо-модифікуючої терапії, в той час як програми когнітивної реабілітації та тренувань можуть бути ефективними, повідомляється в оглядовому дослідженні «Лікування та управління когнітивними дисфункціями у хворих на розсіяний склероз», що було опубліковане у журналі Nature Reviews Neurology.

Труднощі з увагою, робочою пам’яттю, довготривалою пам’яттю, швидкістю обробки інформації – проблеми із цими когнітивними навичками відчувають близько 2/3 пацієнтів із РС. Також серед розповсюджених порушень - такі когнітивні навички як проблеми із соціальним функціонуванням та здатністю визначати візуальні та просторові зв’язки (візуально-просторові).

В результаті, перелічені порушення чинять значний негативний вплив на повсякденне життя людей із розсіяним склерозом.

Незважаючи на прогрес у лікуванні РС, методи впливу на когнітивні порушення залишаються обмеженими, а "регулярна об'єктивна оцінка когнітивного функціонування рідкість в клінічній практиці", - додали дослідники.

Експерти когнітивних досліджень з університету Алабами в Бірмінгемі проаналізували поточні дослідження для оцінки доступних методів лікування, а також перспективних підходів до лікування когнітивних порушень при РС. Зібрані дані серед дорослих та педіатричних пацієнтів свідчать про те, що когнітивна реабілітація може мати тривалий вплив і може покращити стан пацієнтів навіть при суттєвих змінах у мозку.

"Докази свідчать про те, що когнітивна реабілітація при когнітивній дисфункції у пацієнтів з РС є ефективною, і може надавати тривалий позитивний ефект", - заявив у прес-релізі Джон Делука, доктор наук, співавтор дослідження та старший віце-прем'єр-міністр досліджень.

Необхідно збільшити доступ до реабілітаційної терапії, створити спеціальні програми для домашніх комп’ютерів та телереабілітаційні програми, які можна використовувати в домашніх умовах»,- додав ДеЛука.

Більш ніж 40 років досліджень постійно доводять, що фізичні вправи покращують когнітивні здібності для всіх вікових груп, програми фізичних вправ - включаючи аеробні тренування, тренування протистояння та рівноваги вдало використовуються для зменшення когнітивних дисфункцій, пов'язаних з РС. Останні дослідження показали, що тренувальні вправи покращували швидкість обробки інформації, пам’ять та виконавчі функції.

Такі програми фізичних вправ рекомендуються Національним товариством розсіяного склерозу, зазначається в дослідженні.

Також слід визначити оптимальні терміни та тривалість вправ.

«Виключно важливим моментом є те, щоб в більш масштабних дослідженнях брали участь пацієнти з розсіяним склерозом (РС), включаючи прогресуючу форму цього захворювання, і щоб в ході цих досліджень проводилася оцінка певних результатів лікування щодо когнітивних функцій», - сказав ДеЛука. «Оскільки дослідження триватимуть, впровадження в клінічну практику рекомендацій по вправам, цілком ймовірно, відбудеться протягом наступного десятиліття».

Ця група дослідників також повідомила, що використання препаратів, що змінюють перебіг захворювання при РС (ПІТРС), може допомогти з когнітивною функцією, оскільки ці лікарські засоби призначені для запобігання рецидивам РС. Але докази, що підтверджують ефективність ПІТРС щодо когнітивної функції, є обмеженими, і зараз ні один лікарський препарат не зареєстрований за цим показанням. Крім того, авторам клінічних досліджень, спрямованих на підтримку застосування ПІТРС для цієї мети, не вдалося використати когнітивні функції в якості первинної мети дослідження.

«В даний час все ще є недостатньо доказів на підтримку фармакологічних підходів до лікування когнітивних порушень у пацієнтів з РС», - пишуть вчені.

Джерело:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2020/06/22/greater-research-needed-into-exercise-rehab-aiding-cognition-difficulties-ms/

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...