| |
для людей з вадами зору

Ризик серцево-судинних захворювань і РС

Вчені встановили зв’язок між системним запаленням і ліпідним обміном, що може лежати в основі підвищеного ризику серцево-судинних захворювань у людей з розсіяним склерозом (РС).

Такі висновки були опубліковані після проведення дослідження: «Профілювання ліпопротеїну у пацієнтів раннього розсіяного склерозу: ефект хронічного запалення», що було опубліковане у журналі «Ліпіди у здоров’ї та хворобі».

Люди з РС мають підвищений ризик серцево-судинних захворювань навіть без традиційних факторів ризику, таких як ожиріння, високий кров'яний тиск, діабет другого типу або підвищений рівень холестерину в крові.

Серцево-судинні захворювання обумовлені накопиченням жирових відкладень (бляшок) в артеріях (атеросклероз), що пов'язано з підвищеним загальним вмістом холестерину в крові та зміненим рівнем двох білків крові, які поєднуються з ліпідами та холестерином, утворюючи частинки, звані або ліпопротеїном холестерину низької щільності ( LDL-C) або ліпопротеїди холестерину високої щільності (HDL-C).

В цілому високий рівень ЛПНЩ-С («поганий» холестерин) та низький рівень ЛПВЩ-С («хороший» холестерин) є факторами ризику серцево-судинних захворювань.

Однак розмір кожної частинки може змінюватися. Невеликі щільні частинки LDL-C пов'язані з підвищеним серцево-судинним ризиком, тоді як більші частки LDL-C - ні.

Дослідженнями встановлено, що зниження рівня ЛПВЩ-С може бути спричинене протизапальними сигнальними білками, що секретуються імунними клітинами, що призводить до втрати протизапальних функцій та транспорту холестерину.

Це говорить про те, що хронічне запалення може бути важливим фактором розвитку серцево-судинних захворювань у людей з РС.

Щоб далі вивчити це, дослідники з Університету Коменського в Словаччині разом із співробітниками Словацької академії наук розробили дослідження для вимірювання загального рівня ліпідів у крові та взаємозв'язку між розміром частинок ліпопротеїну та запаленням у групі людей на ранніх стадіях РС.

Команда набрала 10 жінок та дев'ять чоловіків, яким нещодавно діагностували РС, віком від 20 до 45 років, недовго після першого епізоду симптомів. Усі учасники були некурящими без анамнезу серцево-судинних захворювань або інших серйозних станів.

Обстеження проводили щонайменше через два місяці після початкового лікування глюкокортикоїдами після першого епізоду РС, і всі пацієнти перебували в стані ремісії та без будь-яких ліків під час тестування. У контрольну групу було включено 19 здорових людей, які відповідають віку та статі.

Фізичні навантаження учасників оцінювали за допомогою опитувальника енерговитрат Lagerros (EEQ), який вимірює загальні енерговитрати усіх фізичних навантажень протягом середнього тижня.

Кров брали у кожного учасника, і вимірювали рівні загального холестерину, ЛПНЩ-С, ЛПВЩ-С, жиру в крові, званого тригліцеридом, а також 15 цитокінових сигнальних білків. Були також визначені рівні часток LDL-C та HDL-C (субфракції).

В цілому, порівняно з контрольними суб'єктами, пацієнти з РС займали однаковий рівень фізичної активності та не виявляли суттєвих відмінностей у рівнях ЛПНЩ-С, ЛПВЩ-С, тригліцеридів або 15 аналізованих цитокінів.

Хоча не було виявлено відмінностей у рівнях ліпідів між жінками з РС та контрольними групами, у чоловіків із РС спостерігався значно більший загальний рівень ЛПВЩ-С та більше частинок ЛПВЩ-С невеликих розмірів, ніж у контрольних.

Рівень цитокінів у всіх хворих на РС не був пов'язаний з жодною з різних субфракцій ЛПНЩ-С, навіть коли контролювали вік та індекс маси тіла (ІМТ).

Однак більш високі рівні майже всіх запальних цитокінів були пов'язані з нижчими рівнями загального ЛПВЩ-С, великим розміром ЛПВЩ-С та більш високими рівнями середнього розміру ЛПВЩ-С. Ця тенденція виявилася статистично значущою у жінок, але не у чоловіків.

"На закінчення, наші результати показують більш високий рівень ЛПВЩ-С та невелика субфракція ЛПВЩ-С у чоловіків з раннім РС, що свідчить про те, що у пацієнтів з РС чоловіків може бути більший ризик розвитку атеросклерозу", - писали дослідники.

Джерело:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2020/04/09/lipoprotein-profiling-in-early-multiple-sclerosis-patients-effect-of-chronic-inflammation/

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...

Історія Дмитра Поліщука

Мне 29 лет и у меня рассеянный склероз. Этот диагноз мне поставили в 2017 году. Проявился он онемением головы, с ощущением как будто меня... Читати далі ...

Історія Євгена Бочкарьова

Я болею рассеяным склерозом на протяжении 7 лет. Симптоматика рассеяного склероза началась в возрасте где-то 20 лет. Немели пальцы, была... Читати далі ...