| |
для людей з вадами зору

Про потенційні можливості застосування медичного канабісу при розсіяному склерозі

Протягом останніх декількох десятиліть у світовій медичній науці точаться гарячі суперечки щодо можливості застосування компонентів конопель звичайних (Cannabis sativa) і синтетичних препаратів, які мають деякі властивості таких компонентів, з лікувальною метою.

Добре зрозумілими і обґрунтованими є аргументи противників такого застосування одного з найдревніших і найвідоміших наркотиків (а Cannabis sativa є нічим іншим, як рослиною, яка містить психоактивні речовини, здатні зумовлювати зміну свідомості, відому як наркотичне сп’яніння; у сучасній термінології застосування конопель, опіоїдів прийнято називати «рекреаційне використання»).

Дана група людей вважає, що лібералізація суворого законодавства щодо застосування конопель та їхніх компонентів, тобто частковий дозвіл на використання канабісу (марихуани) з метою лікування певних захворювань або послаблення їхніх тяжких симптомів (наприклад, спастичність при розсіяному склерозі або невропатичний біль), призведе до сплеску вживання конопель з «рекреаційною» метою. Ці дискусії будуть точитися ще довго й гаряче, а нам наразі варто проаналізувати існуючі докази ефективності Cannabis sativa при деяких захворюваннях. У даному випадку розглянемо відомі офіційні дані щодо застосування медичного канабісу при розсіяному склерозі (РС).

Що відомо дослідникам

Науковці з тих країн, де свого часу було дозволене проведення медичних досліджень, під час яких пацієнтам із різними захворюваннями призначалась медична марихуана чи синтетичні препарати – хімічні «копії» деяких з її компонентів, накопичили значні обсяги даних.

Найбільший обсяг даних був накопичений дослідниками з США, і це не в останню чергу стало причиною того, що в багатьох штатах США законодавці дозволили застосовувати канабіс з медичною метою.

Станом на березень 2023 року в Сполучених Штатах застосування канабісу з медичною метою є законним у 38 штатах (із 50), чотирьох із п’яти постійно населених територій США та у федеральному окрузі Колумбія (в якому знаходиться столиця країни Вашингтон). Проте, закони про медичний канабіс у різних штатах помітно відрізняються, включаючи виробництво та розповсюдження, а також те, як його можна споживати та при яких захворюваннях застосовувати.

Ще в 2014 році Американська академія неврології опублікувала засновані на доказах Рекомендації щодо канабіноїдів для лікування симптомів РС. Автори досліджень виявили, що прийом медичного канабісу (у різних формах) людьми, які страждали на РС, зменшував біль і прояви спастичності та часте сечовипускання.

Одне дослідження 2021 року підтвердило, що люди, які повідомляли про найбільшу користь від марихуани або про покращення двох чи більше симптомів, мали легшу форму РС і менш виражену інвалідизацію. Ті, хто потребував допомоги з пересуванням, відчули меншу користь від канабісу, ніж ті, хто цього не потребував.

Переваги використання марихуани при РС можуть включати позитивні зміни у наступних симптомах:

  • покращення настрою;
  • зменшення болю;
  • зменшення проявів м'язових судом і спазмів;
  • зменшення безсоння.

Учасники іншого дослідження (трохи менше половини осіб) повідомили, що коли вони вживали марихуану, у них з’являлася можливість зменшити дозування або взагалі припинити прийом певних ліків (знеболювальних, бензодіазепінів та м’язових релаксантів).

Нещодавно Національна академія наук, інженерії та медицини США (NASEM) повідомила про вплив канабісу та канабіноїдів на здоров’я після аналізування доказів, з особливим акцентом на дослідженнях, опублікованих з 2011 року. Висновок учених з NASEM полягає у тому, що у більшості проаналізованих ними досліджень було недостатньо доказів для оцінювання ефекту канабісу. Водночас учені знайшли достатні докази того, що дорослі з хронічним болем, які використовували канабіс, частіше відчували значне зменшення симптомів болю, пов’язаного з РС.

Звіт NASEM також підтвердив, що у дорослих зі спастичністю, пов’язаною з РС, короткочасне застосування пероральних препаратів на основі канабісу може покращити симптоми спастичності, про які повідомляють пацієнти. Дослідники також дійшли висновку, що є певні докази того, що канабіноїди можуть допомогти покращити сон у людей із певними захворюваннями, зокрема з хронічним болем і РС.

Шляхи введення медичного канабісу в організм при РС

Учені також публікують дані про те, у який саме спосіб учасники тих чи інших досліджень, присвячених вивченню ефективності та безпечності медичного канабісу при РС, застосовували його.

Куріння та інгаляційні препарати

У даному випадку дослідники не рекомендують використовувати медичний канабіс за допомогою названих методів, щоб запобігти потенційно можливому ушкодженню легень.

Пероральний спосіб: «їстівні» форми

Як випливає з назви «їстівні», вони стосуються форм канабісу, призначених для жування/ковтання. Такі препарати можуть мати різні форми, зокрема льодяники, цукерки, хлібобулочні вироби або капсули. Низка клінічних випробувань вивчала вплив використання перорального екстракту канабісу (ПЕК) – їстівної форми зі спеціально контрольованими концентраціями канабіноїдів – для лікування РС. Було продемонстровано, що ПЕК полегшує симптоми спастичності та болю, про які повідомляють пацієнти з РС.

Спреї для ротової порожнини

Оральний спрей з канабісом вивчався у численних клінічних випробуваннях за участі пацієнтів, які страждали на РС. Учені виявили, що даний спрей значно полегшує такі симптоми як спастичність, біль і проблеми з сечовим міхуром. Такий метод схвалений у Канаді та деяких країнах Європи для лікування спастичності, пов’язаної з РС, але він не отримав схвалення для використання в США.

Побічні ефекти застосування медичного канабісу при РС

Практично неможливо назвати якийсь лікарський засіб, який не мав би побічних ефектів. Це повною мірою стосується і медичного канабісу. Його потенційні побічні ефекти включають:

  • когнітивні порушення;
  • тривогу та/або параною;
  • сухість очей;
  • нудоту та/або блювання;
  • пригнічений стан;
  • підвищений апетит;
  • головний біль;
  • порушення відчуття балансу/координації рухів;
  • почастішання пульсу;
  • можливі ризики для здоров'я легень (при палінні).

Також варто зазначити, що застосування медичного канабісу взагалі підходить далеко не всім пацієнтам із РС.

Медичний канабіс може підвищити ризик розвитку психозу у тих, хто вже відчував такі симптоми раніше, а також у тих пацієнтів, у кого в родині були випадки шизофренії.

У деяких людей із РС препарати з компонентами канабісу також можуть погіршити такі функції як робоча пам’ять, виконавче функціонування (набір психічних процесів, які допомагають людині планувати, зосереджуватися на меті та досягати її) і швидкість обробки інформації. Подібні ліки також можуть збільшити ризик розвитку деяких серцево-судинних захворювань, таких як високий кров’яний тиск, серцева недостатність та інсульт.

Висновки

Перш за все, варто зазначити, що для громадян і мешканців України статті, подібні до цієї, поки що мають суто пізнавальне або теоретичне значення, оскільки медичне застосування марихуани у нашій країні не є декриміналізованим і переслідується законом так само, як і вживання конопель з «рекреаційною метою».

Проте, є очікування, що найближчим часом у Верховній Раді України відбудеться розгляд проєкту закону про легалізацію медичного канабісу №7457 «…Про регулювання обігу рослин роду конопель (Cannabis) з медичною, промисловою метою, у науковій та науково-технічній діяльності…». Як повідомляють українські ЗМІ, законопроєкт №7457 був поданий до Верховної Ради Кабінетом Міністрів ще в червні 2022 року.

Джерела:

https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39783

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/multiple-sclerosis-medical-marijuana

https://mstrust.org.uk/a-z/cannabis

https://multiplesclerosisnewstoday.com/cannabis-and-ms/

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...