| |
для людей з вадами зору

При розсіяному склерозі страждає проспективна пам'ять

Як відомо, з часом близько половини людей з розсіяним склерозом помічають деякі когнітивні проблеми, такі як погана концентрація, ригідне мислення або не досить чітка пам'ять. Дослідники з фонду вивчення розсіяного склерозу Kessler Foundation вважають дефіцит проспективної пам'яті, або пам'яті на наміри, одним з основних факторів, які негативно позначаються на повсякденному житті пацієнтів з РС.

Когнітивне здоров'я і РС

РС є хронічним запальним станом, в результаті якого пошкоджується захисна оболонка - мієлін - навколо нервових волокон. РС також може пошкодити і самі нерви. В результаті порушується провідність нервових сигналів, викликаючи цілий ряд фізичних і когнітивних симптомів.

Когнітивна функція являє собою набір функцій мозку, включаючи здатність вивчати і запам'ятовувати інформацію, організовувати, планувати і вирішувати проблеми, фокусуватися, підтримувати і переключати увагу, розуміти і використовувати мову, точно сприймати навколишнє середовище і виконувати обчислення.

Зміни в когнітивній функції досить поширені при РС - більш ніж у половини пацієнтів скаржаться на подібні проблеми. Найчастіше зниження когнітивної функції є першим симптомом РС.

Для більшості людей зміни в когнітивній функції незначні і можуть зачіпати одну або дві області когнітивного функціонування. Для меншої кількості людей з РС зміни в когнітивній функції будуть більш помітними - це стосується від 5% до 10% пацієнтів.

Запідозрити наявність когнітивних проблем можна, якщо ваш близький або ви:

  • докладаєте зусиль, щоб знайти правильні слова;
  • забуваєте, що вам потрібно зробити;
  • забуваєте про виконані завдання;
  • чи відчуваєте труднощі в плануванні заздалегідь або встановленні пріоритетів;
  • чи відчуваєте проблеми з концентрацією уваги, особливо коли дві речі відбуваються одночасно.

РС звичайно не шкодить інтелекту або довготривалій пам'яті і не змінює здатність читати і вести розмову.

РС і пам'ять

При розсіяному склерозі організм помилково атакує захисний шар навколо нервів головного і спинного мозку. Ці ушкодження мозку впливають на когнітивні функції, такі як увага, концентрація і здатність обробляти інформацію. Якщо ураження розвиваються у відділах мозку, які обробляють пам'ять, функція пам'яті може постраждати.

Втрата пам'яті є одним з найбільш поширених когнітивних змін у людей з РС. Навіть якщо у вас немає інших фізичних ознак захворювання, у вас може виникнути втрата пам'яті. Інші фактори, такі як спека, стрес, депресія і втома, можуть сприяти проблемам з пам'яттю.

Виділяють 2 типи проблем з пам'яттю:

Пам'ять на віддалені події і процедурна пам'ять:

Процедурна пам'ять забезпечує придбання і збереження таких несвідомих автоматизованих навичок, як їзда на велосипеді, одягання, водіння автомобіля. Цей тип пам'яті не так схильний до впливу РС.

Короткочасна пам'ять:

Цей вид пам'яті включає недавно отриману інформацію, таку як імена людей, з якими ви тільки що познайомилися. Сюди також входять речі, які ви намагаєтеся запам'ятати на майбутнє, наприклад, номер телефону або прийом ліків.

Проспективна пам'ять - це форма пам'яті, яка включає в себе запам'ятовування з метою виконання запланованої дії або нагадування про заплановане намір в якийсь момент в майбутньому.

При РС найчастіше страждає саме цей тип пам'яті.

Вплив РС на проспективну пам'ять: недавнє дослідження

Хоча інтерес до проблем з пам'яттю у людей з РС виріс, більшість досліджень зосереджено на ретроспективній пам'яті, або процедурній пам'яті. Незначні дослідження присвячені проблемам з проспективною пам'яттю, які пов'язані з великою кількістю проблем у повсякденному житті, включаючи втрату працездатності. Проспективна пам'ять має на увазі спогад про виконання намірів в майбутньому або «спогад про спогад».

Дослідники Фонду Кесслера, Німеччина, спільно з американськими вченими з університету Нью-Йорка, повідомили про результати вивчення дефіциту проспективної пам'яті у людей з розсіяним склерозом, який може сприяти виникненню труднощів у повсякденному житті. Стаття «Проспективна пам'ять на основі часу пов'язана з функціональними показниками у людей з РС» була опублікована 23 вересня 2019 року в Журналі Міжнародного нейропсихологічного суспільства.

В ході дослідження учасникам було дано два типи проспективних завдань - завдання на основі подій, які мають відносно низькі стратегічні когнітивні вимоги, і завдання на основі часу, які вимагають більшої кількості ресурсів, більш високого порядку для успішного виконання. Одним із прикладів заснованого на події завдання було згадати відправити лист поштою при проходженні повз поштового відділення. Прикладом тимчасової завдання може служити нагадування про виклик лікаря в середу вранці. Це друге дослідження, яке безпосередньо порівнює передбачувану пам'ять на основі часу і подій при РС.

В експериментах взяли участь 30 дорослих з РС (у віці 28-65 років) і 30 здорових людей. Всі учасники пройшли нейропсихологічну оцінку, проспективну оцінку пам'яті (скринінг-тест «Пам'ять для намірів», MIST) і оцінку повсякденного функціонування, розроблену в Фонді Кесслера.

Результати показали, що в порівнянні з контрольною групою у групи з РС було більше труднощів з проспективною пам'яттю. Це більшою мірою стосувалося завдань, заснованих на часі, ніж завдань, заснованих на подіях. За словами доктора Еріки Вебер, наукового співробітника Центру досліджень черепно-мозкових травм, проблеми з завданнями, пов'язаними з часом, були пов'язані з дефіцитом здатності до цілеспрямованої діяльності (здатність використовувати навички та знання і організовувати діяльність для досягнення поставленої мети), а також з більш низькими показниками рухової активності, що вказує на можливий зв'язок між проспективною пам'яттю і ступенем тяжкості РС.

«Погана перспективна пам'ять перешкоджає здатності виконувати широкий спектр повсякденних дій, що підриває незалежність людей, - зазначила доктор Вебер. - Наші результати показують, що розробка стратегій, які покращують засноване на часі функціонування, можуть допомогти людям з РС зміцнити їх проспективну пам'ять і, тим самим, сприяти підтримці їх незалежності».

Чи може РС надавати інше непрямий вплив на пам'ять?

РС може впливати на різні аспекти фізичного і психічного здоров'я, а також на ваш спосіб життя. У свою чергу, хвороба може побічно торкнутися і вашої пам'яті.

Наприклад, багато людей з РС скаржаться на проблеми зі сном. Погана якість сну і втома можуть сприяти втраті пам'яті, а також іншим когнітивним проблемам.

РС також підвищує ризик виникнення тривожності і депресії. У свою чергу, симптоми тривоги і депресії пов'язують з більш високим рівнем проблем з пам'яттю у людей з РС. Необхідні додаткові дослідження, щоб більш детально вивчити цей зв'язок.

Незв'язані з РС проблеми зі здоров'ям і фактори способу життя також можуть сприяти втраті пам'яті. Наприклад, певний недолік харчування, травми голови або інші порушення знижують функцію пам'яті.

Як тренувати мозок при РС

Якщо результати обстеження показують, що РС негативно впливає на вашу пам'ять, вам може допомогти наступне:

  • вправи на тренування пам'яті або інші когнітивні реабілітаційні стратегії;
  • зміни в графіку сну, тренуваннях або інших звичках способу життя;
  • зміни в лікуванні;
  • використання різних інструментів і методів запам'ятовування, наприклад календаря, повідомлень на смартфоні, записів з нагадуваннями в ноутбуці і т.д.

Чи можуть допомогти ліки?

В даний момент вчені проводять дослідження з метою з'ясувати, чи можуть препарати, що уповільнюють пошкодження нервів при РС, - ліки, що модифікують хворобу, - також допомогти з проблемами мислення.

Ряд лікарів розглядають вже існуюче лікування, таке як ліки від хвороби Альцгеймера, які можуть тимчасово поліпшити пам'ять і допомогти зосередитися.

Якщо ви вважаєте, що у вас є проблеми з когнітивними функціями, поговоріть зі своїм неврологом або сімейним лікарем. Нечітке мислення може мати багато причин. Ваш лікар повинен переконатися, що проблеми не пов'язані з нормальним процесом старіння або прийнятими вами ліками.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-12/kf-pmk122019.php

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/multiple-sclerosis-related-thinking-problems

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...