| |
для людей з вадами зору

Препарат для лікування діабету дає надію хворим розсіяним склерозом

Як показало нове дослідження, звичайний препарат для лікування діабету другого типу може відновлювати пошкодження нервів, викликані розсіяним склерозом. Ефект препарату на лабораторних тваринах був настільки вражаючим, що вчені з Кембриджу планують провести клінічне дослідження за участю пацієнтів з розсіяним склерозом вже в наступному році. Якщо лікування спрацює так, як очікується, воно зможе зупинити прогресування захворювання і навіть дозволити пацієнтам позбавитись від деяких порушень, пов'язаних із захворюванням.

Розсіяний склероз (РС) - це захворювання, яке вражає головний мозок, спинний мозок і зорові нерви та може призвести до погіршення зору, рівноваги, м'язових порушень, а також негативно впливати на інші основні функції організму.

Розсіяний склероз - демієлінізуюче захворювання, при якому пошкоджуються ізоляційні оболонки нервових клітин головного і спинного мозку, що порушує зв'язок між частинами нервової системи. Існують методи лікування ранніх стадій РС, які модулюють імунну систему, але ефективних ліків для людей з більш пізньою фазою не існує.

Хоча вчені-медики попереджають, що вражаючі результати досліджень на тваринах не завжди призводять до того ж ефекту у людей, професор Робін Франклін (Robin Franklin) з університету Кембриджу висловив оптимізм з приводу потенціалу використання метформіну для лікування РС. Результати своєї роботи він вважає найбільшим досягненням в терапії, що спрямована на відновлення мієліну, за всю історію.

Як було зазначено вище, захворювання викликане тим, що імунна система помилково атакує жирове покриття, зване мієліном, яке обволікає нерви головного і спинного мозку. Без мієліну сигнали, що посилаються по нервах, сповільнюються, порушуються або взагалі не проходять. Метформін - ліки, що використовуються для лікування діабету, - сприяють регенерації мієліну.

В ході дослідження вчені з Кембриджу у співпраці з австралійськими колегами протягом трьох місяців давали щурам ліки від діабету метформін, після чого їм зробили ін'єкцію, яка руйнувала мієлінову оболонку деяких нервів головного мозку. Щури продовжували отримувати препарат протягом ще трьох тижнів після цього.

В результаті, лікування справило дуже помітний терапевтичний ефект. У порівнянні з тваринами, яким не давали метформін, в групі, що отримувала ліки, спостерігалося відновлення пошкодженого мієліну. Подібний результат був помічений у тварин, які протягом шести місяців в певні дні обходилися без їжі. Як відомо, різке скорочення споживання калорій збільшує регенеративні можливості організму.

У своєму дослідженні, опублікованому в журналі Cell Stem Cell, вчені описують подальші експерименти, які показують, що, як і голодування, метформін омолоджує стовбурові клітини мозку. Ставши більш «молодими», вони продовжують розвиватися в мієлін-продукуючі клітини, звані олігодендроцитами. Це, в свою чергу, відновлює мієлін, який руйнується при РС.

Вчені сподіваються, що препарат допоможе не тільки сповільнити прогресування захворювання, але і повністю зупинити подальше неврологічне ушкодження.

«Я вважаю, що це лікування, швидше за все, буде дуже корисним людям, які знаходяться на межі ремітуючого РС і вторинно-прогресуючої стадії, - сказав Франклін. - Але, якщо вам допомагають регенеративні ліки, ви можете приймати метформін на будь-якій стадії захворювання».

Анна Вільямс (Anna Williams), професор регенеративної неврології в Центрі регенеративної медицини Університету Единбурга, яка не брала участі в дослідженні, зазначила: «Ми знаємо, що відновлення зазвичай погіршується з віком. Тим більше цікаво, що відновлення мієліну в головному і спинному мозку у літніх дорослих гризунів можна поліпшити. Якщо ці відносно прості, дешеві та доступні ліки сприятимуть відновленню мієліну і у людей, це буде дійсно корисним при нейродегенеративних захворюваннях, таких як розсіяний склероз, де ефективне відновлення мієліну допоможе уникнути інвалідності ».

https://www.theguardian.com/science/2019/oct/02/diabetes-drug-offers-hope-new-treatment-multiple-sclerosis

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...