У пацієнтів з розсіяним склерозом, у яких є харчова алергія, спостерігається більше рецидивів, а також підвищена ймовірність виявлення активних вогнищ ураження в головному мозку при проведенні магнітно-резонансної томографії (МРТ) з використанням контрасту, вважають американські вчені.
РС і фактори ризику
Розсіяний склероз - це захворювання, при якому в результаті збоїв в роботі імунної системи організму порушується провідність нервових імпульсів. Це відбувається внаслідок руйнування мієлінової оболонки, що покриває нервові волокна.
Хоча причина розсіяного склерозу (РС) залишається невідомою, опубліковані дослідження показали, що генетичні фактори і фактори навколишнього середовища сприяють ризику розвитку захворювання і впливають на перебіг РС. Встановлені асоційовані фактори ризику включають жіночу стать, куріння, низький рівень вітаміну D, інфікування вірусом Епштейна-Барра та ожиріння в підлітковому віці.
Крім того, клінічні дослідження виявили кілька факторів способу життя і навколишнього середовища, які, можливо, погіршують перебіг РС, а деякі з них можуть впливати на імунну систему.
Наявність у хворого РС алергії також є важливим фактором, пов'язаним з перебігом хвороби, впевнені вчені з Об'єднаного Бостонського Медичного Центру (Brigham and Women's Hospital (CLIMB).
Дослідження зв'язку алергії з РС
Раніше у декількох епідеміологічних дослідженнях вже був розглянутий зв'язок між алергією, ризиком розвитку та перебігом РС, але ці наукові роботи дали змішані результати.
В ході дослідження, опублікованого в журналі Journal of Neurology, Neurosurgery&Psychiatry, доктор медичних наук Тануджа Чітніс і її колеги спробували підтвердити можливий зв'язок. Вони проаналізували дані про понад 1300 дорослих з розсіяним склерозом і підтвердженої МРТ фазою захворювання, у яких в анамнезі була інформація про наявність алергії.
«Пацієнти заповнювали опитувальник по алергії на харчові продукти і ліки, - пояснює доктор Чітніс. - Ми оцінили частоту нападів алергії і згрупували пацієнтів по її типу: на навколишнє середовище (пилок, трава і т.п.), на їжу і на ліки. Ті, у кого не було цих видів алергії, були віднесені до групи без алергій. Потім ми оцінили частоту рецидивів розсіяного склерозу в групах алергіків і порівняли їх з пацієнтами в групі без алергії».
Під час аналізу даних учені звертали увагу на клінічні і рентгенологічні змінні і їх зв'язок з різними групами алергії. Активність захворювання РС оцінювали за допомогою таких параметрів, як сукупне число нападів протягом усього захворювання, а також кількість нових пошкоджень мієлінової оболонки нервових волокон, які були виявлені за допомогою МРТ з використанням контрасту.
Мета сканування з використанням контрастної магнітно-резонансної томографії (МРТ) полягає в тому, щоб отримати інформацію про вік поразок клітин мозку при РС. Якщо поразка на МРТ загоряється, це означає, що активне запалення відбувається протягом останніх двох-трьох місяців. Активне запалення говорить про те, що імунними клітинами організму пошкоджується і/або руйнується мієлінова оболонка. Якщо поразка на МРТ не світиться після ін'єкції контрастної речовини гадолінію, то воно, ймовірно, сталося більше 2-3 місяців тому. Іншими словами, використання контрасту допомагає неврологам визначити вік поразки.
Висновки дослідження
В результаті виявилося, що пацієнти з харчовою алергією мали в 1,3 рази вищий показник кумулятивного числа нападів в порівнянні з пацієнтами без алергії. Цей ефект залишався значним навіть після врахування можливих чинників, таких як стать, вік на момент появи симптомів і категорія захворювання. Крім того, у пацієнтів з харчовою алергією ймовірність виявлення активних вогнищ ураження на МРТ головного мозку була в 2,5 рази вище.
У групах з алергією на навколишнє середовище і лікарську алергію не було виявлено суттєвих відмінностей у порівнянні з групою, в якій були відсутні алергічні реакції.
Значення дослідження
Вплив алергії на перебіг РС може мати важливі біологічні та терапевтичні наслідки. Доктор Чітніс вважає, що зв'язок між харчовою алергією і активністю захворювання РС підкреслює важливу роль кишківника, який, як було показано раніше, впливає на імунітет і запалення.
«Наші результати показують, що харчова алергія може запускати або посилювати імунні механізми, пов'язані з кишківником, що, в свою чергу, збільшує ризик рецидивів РС», - підкреслила вона.
У той час як результати дослідження в даний час мають обмежену клінічну значимість, не слід применшувати його потенційне значення. Ця робота дає нову інформацію для роздумів про імунні механізми при РС.
«В даний час ми проводимо дослідження для підтвердження результатів і для кращого розуміння основних біологічних механізмів розвитку розсіяного склерозу шляхом аналізу біомаркерів алергії в крові», - говорить д-р Чітніс. Вона сподівається, що її робота приведе до розробки нових терапевтичних і профілактичних заходів для боротьби з РС.
На даний момент, доктор Чітніс рекомендує лікарям консультувати своїх пацієнтів з РС, у яких є харчова алергія, щодо того, як уникати або зменшити вплив шкідливих харчових продуктів.
https://www.physiciansweekly.com/food-allergies-disease-activity-in-multiple-sclerosis/