| |
для людей з вадами зору

Перспективи застосування трансплантації стовбурових клітин для лікування розсіяного склерозу

Останнім часом у багатьох країнах світу проводяться дослідження, які у разі позитивного результату відкриють шлях до нового методу терапії розсіяного склерозу. Вчені намагаються з’ясувати, чи буде ефективною для лікування цього аутоімунного захворювання трансплантація стовбурових клітин різних типів

аутологічна трасплантація гемопоетичних стовбурових клітин

Наразі у ЗМІ з’являється все більше повідомлень про клінічні дослідження, у ході яких вчені намагаються використати метод трансплантації власних стовбурових клітин людини для лікування агресивного розсіяного склерозу (РС).

Трансплантація мезенхімальних стовбурових клітин

Мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) містяться в багатьох частинах тіла і зазвичай беруться з кісткового мозку, шкіри та жирової тканини. Вони можуть виробляти багато різних типів клітин, включаючи клітини м’язів і хрящів. Також є кілька доказів того, що МСК здатні сприяти ремієлінізації та позитивно впливати на імунну систему.

Аутологічна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин (АТГСК)

Гемопоетичні стовбурові клітини (ГСК) – це тип зрілих стовбурових клітин, утворених у кістковому мозку, які мають здатність продукувати різні клітини, що знаходяться в крові. Хоча у дослідженнях можливості використання цього способу для лікування РС до цього часу брали участь небагато пацієнтів, цей метод продемонстрував певний успіх, особливо при агресивних формах РС.

Метод, що має назву «аутологічна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин» (АТГСК), спрямований на ініціацію «перезавантаження» імунної системи пацієнта, яка, як вважається, атакує головний та спинний мозок у людей з РС.

АТГСК при РС досліджується в ході клінічних випробувань у Канаді, США, Європі та інших регіонах планети. Клінічні дослідження необхідні для повного розуміння переваг та ризиків АТГСК при РС та визначення тих категорій хворих, які можуть отримати найбільшу користь від цього підходу, оскільки він, згідно попередніх даних, є ефективним не при всіх формах РС.

При процедурі АТГСК зберігаються вилучені з організму стовбурові клітини власного кісткового мозку або крові пацієнта, а кількість імунних клітин зменшується до мінімуму, як правило, за допомогою препаратів хіміотерапії (імуносупресія). Потім збережені стовбурові клітини знову вводяться в кров'яне русло і з часом вони виробляють нові клітини, які знову заселяють організм імунними клітинами.

Більшість клітин в організмі можуть виконувати лише дуже конкретні функції і тому вони називаються спеціалізованими клітинами. З цієї точки зору стовбурові клітини є іншими, оскільки вони мають дві унікальні особливості: здатність продукувати багато власних копій (самооновлення) та виробляти спеціалізовані клітини (диференціація).

Перспективність методу трансплантації стовбурових клітин при РС

Терапія стовбуровими клітинами – це будь-яке лікування, у ході якого застосовуються стовбурові клітини. Зазвичай це допомагає замінити або відновити пошкоджені клітини або тканини, водночас цей метод можна також використовувати для запобігання такому пошкодженню.

Вчені вважають, що незабаром стовбурові клітини можуть бути використані для лікування розсіяного склерозу (РС), але дослідження стовбурових клітин все ще перебувають на дуже ранніх стадіях, і в даний час не існує затверджених методів лікування стовбуровими клітинами при РС.

Завдяки інноваційним дослідженням, у ході яких визначався терапевтичний потенціал багатьох типів стовбурових клітин, були зроблені численні наукові відкриття, важливі як з точки зору уповільнення активності РС, так і для відновлення пошкоджень нервової системи.

Хоча терапія РС стовбуровими клітинами знаходиться на експериментальній стадії, водночас важливо отримувати найкращу доступну інформацію, щоб зрозуміти цей дуже перспективний напрямок досліджень та прийняти рішення, пов’язані з цією складною проблемою.

У листопаді 2015 р. Міжнародна федерація розсіяного склерозу (MSIF) брала участь у фінансуванні проведення Міжнародної конференції з клітинної терапії розсіяного склерозу, яку зорганізували Національне товариство РС (США) та Європейський комітет з лікування та дослідження розсіяного склерозу (ECTRIMS).

Ця конференція об’єднала провідних дослідників та клініцистів для проведення клінічних випробувань, необхідних для отримання інформації про те, які саме типи стовбурових клітин, який шлях доставки, а також які типи та стадії захворювання є найбільш перспективними з точки зору застосування цього методу для лікування РС. Підсумкова інформація та консенсус щодо наступних кроків були опубліковані організаторами конференції з рекомендаціями щодо сприяння прискоренню розробки нових рішень для лікування із застосуванням стовбурових клітин.

Джерела:

https://www.msif.org/research/challenges-of-ms-research/stem-cells-regeneration-and-repair-in-ms/stem-cell-treatment-news/

https://www.msif.org/research/challenges-of-ms-research/stem-cells-regeneration-and-repair-in-ms/

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...