| |
для людей з вадами зору

Новий метод перевірки ефективності ліків від розсіяного склерозу

Розсіяний склероз - захворювання, при якому руйнується мієлін - захисний шар нервових клітин, та порушується провідність між ними. Існують ліки, що сприяють відновленню цього шару, однак оцінити їх ефективність досить складно. Вчені з університету Вісконсіна запропонували новий неінвазивний метод оцінки ступеня відновлення мієліну.

Пацієнти з розсіяним склерозом страждають від численних симптомів, включаючи слабкість, оніміння в руках і ногах, погіршення зору, нестійкість при ходьбі, порушення сечовипускання і т.д.

У більшості пацієнтів розвивається ремітуюче захворювання, при якому з'являються напади оніміння, слабкість і проблеми із зором. Згодом у багатьох з них з'являється прогресуюча форма РС, яка тільки погіршується в міру пошкодження мієліну - захисного шару, який покриває нервові клітини.

Існує багато способів успішного лікування людей з ремітуючим захворюванням. Однак для пацієнтів, яким діагностують первинну прогресуючу форму захворювання, або тих, у кого ремітуюча форма переходить у вторинно-прогресуючу форму, на даний момент ефективних методів лікування немає.

Прогресуючі форми РС привертають увагу фармацевтичних компаній, які працюють над пошуком ліків, які допомагають відновлювати пошкоджений мієлін. На жаль, підтвердження наявності мієліну в центральній нервовій системі вимагає розрізання нервової тканини для забору проб. Такий інвазивний метод ускладнює спроби оцінити ефективність нових методів лікування.

Як звичайно контролюється прогресування РС?

Лікарі часто контролюють стан своїх пацієнтів з РС за допомогою неінвазивного тесту, званого викликаним зоровим потенціалом (ВЗП). Миготіння вогнів викликає електричний сигнал, який проходить по зоровому нерву від сітківки. Сигнал реєструється у вигляді мозкової активності, вимірюваної електродами на поверхні голови.

«Між спалахами світла і активністю мозку існує тимчасова затримка. Це називається запізненням, - пояснюють учені. - Коли час запізнення збільшується, це означає, що потрібно більше часу для того, щоб сигнал від світлових променів пройшов від сітківки вниз по зоровому нерву до мозку. У міру прогресування РС і демієлінізації аксонів в зоровому нерві час затримки збільшується, оскільки аксони не проводять сигнал так само добре, як здорові нерви».

Вчених зацікавило, що буде, якщо час запізнювання зменшиться.

"Якби можна було довести, що зменшення часу запізнення при проведенні тесту відображає ремієлінізацію нервових аксонів, у нас був би новий спосіб визначити, чи спостерігається у пацієнта поліпшення, і наскільки тестований препарат сприяє відновленню мієліну», - розповів керівник дослідження.

Як проводилось дослідження?

Ян Дункан (Ian Duncan), нейробіолог з Школи ветеринарної медицини Університету Вісконсін-Медісон і його співробітники в галузі офтальмології, радіології, статистики, хірургії та мікроскопії, опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences дослідження, яке описує зміни в тривалості затримки при проведенні тесту ВЗП для оцінки демієлінізації і ремієлінізації у кішок.

У тварин, яких годують опроміненою їжею протягом декількох місяців, розвивається важка втрата мієліну в усій нервовій системі, особливо в зорових нервах. Після повернення до звичайної дієти, нервова функція відновлюється через поширене відновлення мієліну.

Дослідники годували кішок опроміненою їжею, вимірюючи затримку сигналу до того, як дієта деміелінізувала нерви кішок, під час прояву неврологічних симптомів, і після одужання.

Нормальна затримка сигналу становить від 50 до 60 мілісекунд. У розпал хвороби вона досягає 90-110 мілісекунд. Потім, при відновленні, вона повертається до 60-70 мілісекунд. Зразки тканин підтвердили відновлення мієліну при зменшенні часу затримки сигналу.

Варто зазначити, що тривалість затримки не відновлюється повністю, тому що мієлінова оболонка при ремієлінізації стає тоншою, ніж вихідна. Однак, як відомо з попередніх досліджень, навіть тонкого шару мієліну досить для відновлення функції і захисту нервових волокон в довгостроковій перспективі.

Висновки дослідження

«Якщо у вас є ліки, що сприяють відновленню мієліну, - каже Дункан, - ВЗП може точно визначити реміелінізуючий ефект препарату на зоровий нерв, що, ймовірно, відображає ремієлінізацію у всій центральній нервовій системі».

Іншими словами, тест, який вимірює затримку сигналу при впливі миготливих вогнів на сітківку (ВЗП), є достовірним методом оцінки ремієлінізації, заявили вчені.

https://medicalxpress.com/news/2019-12-vital-multiple-sclerosis-drug-success.html

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...