У пацієнтів з розсіяним склерозом (РС) часто знижений рівень певних антитіл в сироватці крові, що робить їх більш вразливими до інфекцій, незалежно від того, чи проходять вони лікування імуносупресорами, повідомляється в дослідженні, опублікованому в журналі Therapeutic Advances in Neurological Disorders.
РС та імунна система
Імунна система захищає організм від хвороб та інфекцій. Вона включає цілий ряд органів, клітин і білків, кожен з яких відіграє особливу роль в захисті від вірусів, бактерій і чужорідних речовин.
Аутоімунне захворювання - це захворювання, при якому імунна система організму починає діяти проти своїх власних тканин. До хвороб, що належать до цієї категорії, відносять вовчак, ревматоїдний артрит, псоріаз і хворобу Крона.
Що стосується розсіяного склерозу (РС), багато дослідників вважають його аутоімунним захворюванням. При РС відбувається руйнування мієлінової оболонки, яке оточує і ізолює нервові клітини (демієлінізація), що призводить до їх пошкоджень. Крім того, пошкоджуються олігодендроцити, що є мієлін-продукуючими клітинами.
Однак, є ряд вчених схильних називати РС «імуноопосередкованим» захворюванням, оскільки точний антиген або речовина, що змушує імунну систему виробляти антитіла проти центральної нервової системи (ЦНС), до сих пір не знайдено.
Не дивлячись на те, що на даний момент ніхто не знає точну причину розвитку РС, залишається мало сумнівів в тому, що імунна система сприяє пошкодженню мієлінового покриття нервових волокон. У зв'язку з цим, багато методів лікування РС спрямовані на зниження активності імунітету.
Мета нового дослідження
Команда, очолювана дослідниками з Університетської клініки Берна зі Швейцарії, поставила за мету вивчити зв'язок між рівнем антитіл, таргетною терапією і характеристиками захворювання у людей з РС. Результатом стала робота «Зниження концентрації імуноглобуліну G в сироватці при розсіяному склерозі: поширеність і зв'язок з хворобо-модифікуючою терапією та перебігом хвороби», яка була опублікована в журналі «Терапевтичні досягнення при неврологічних розладах».
Антитіла (також відомі як імуноглобуліни або Ig) є важливим компонентом імунної системи, які допомагають боротися з інфекцією. Оскільки багато методів лікування розсіяного склерозу працюють за рахунок зниження активності імунної системи, можливо, що у пацієнтів, які отримують лікування, присутній аномально низький рівень певних видів антитіл і, як наслідок, вони стають більш схильними до інфекцій.
Результати дослідження
В ході роботи були проаналізовані дані двох європейських груп пацієнтів з РС - всього 327 пацієнтів.
Вони виявили, що у 15,3% пацієнтів з РС рівень імуноглобуліну G (IgG) нижче норми. Ці результати спостерігалися у значно більш високого відсотка пацієнтів з РС, ніж у контрольній групі людей. Рівні інших типів антитіл, а саме IgA і IgM, також часто були знижені в групі з РС, але відмінності не були статистично значущими.
Цікаво, що низький рівень IgG був виявлений навіть у пацієнтів з РС, які не отримували активного лікування: приблизно у 8,1% пацієнтів без терапії рівень IgG був нижче допустимого порогу.
У людей з РС, яких лікували ритуксимабом, кортикостероїдами, наталізумабом і Фінголімодом, був в середньому значно нижчий рівень IgG, ніж у тих, хто не лікувався, що не дивно, адже ці методи лікування знижують активність імунної системи.
Також було виявлено, що люди з вторинно-прогресуючим РС мали значно нижчий рівень IgG, ніж пацієнти з первинно-прогресуючим або ремітуючим РС.
Значення дослідження
«В цілому, наше дослідження продемонструвало високу поширеність зниження концентрації IgG в сироватці у пацієнтів з РС при наявності і під час відсутності модифікуючого хворобу лікування», - сказали дослідники.
Проте, дослідники вважають, що моніторинг рівня IgG, особливо у пацієнтів з РС, що перебувають на лікуванні, яке орієнтоване на імунну систему, може допомогти уникнути небезпечно низького рівня антитіл, який підвищує ризик інфекцій.
https://multiplesclerosisnewstoday.com/multiple-sclerosis-an-autoimmune-disease/