| |
для людей з вадами зору

Мікрофлора кишечника пацієнтів з РС є відмінною від звичайної

Розсіяний склероз є хронічним захворюванням центральної нервової системи, при якому порушується провідність сигналів між мозком і іншими частинами тіла. Хоча майже 2,3 мільйона людей у всьому світі страждають від РС, його причини залишаються загадкою. В останні роки з'являється все більше даних про те, що мікроорганізми, які живуть в шлунково-кишковому тракті, можуть бути причетні до розвитку цього захворювання, про що свідчить нове дослідження вчених з університету Нью-Йорка, США.

Розсіяний склероз і мікрофлора кишечнику

При розсіяному склерозі імунна система атакує мієлін - зовнішню оболонку нервових клітин, що, в кінцевому підсумку, призводить до таких симптомів, як м'язова слабкість, підвищена стомлюваність, тремор, проблеми із зором і т.д. Хоча залишається неясним, що викликає РС, вчені висувають гіпотезу про те, що кишкові бактерії можуть відігравати ключову роль.

Нові дані показують, що мікроорганізми, які населяють наш кишечник, можуть позитивно або негативно впливати на численні аспекти нашого здоров'я, включаючи здоров'я серця і психічне здоров'я. Однак зв'язок між мозком і кишечником не обмежується розладами настрою. Дослідження пов'язують склад кишкової мікробіоти з хворобою Паркінсона, а недавно було зроблено припущення, що вона також може бути залучена в розвиток розсіяного склерозу.

Дослідження на мишах показали, що кишкові бактерії можуть впливати як на прозапальні, так і протизапальні реакції. Так, в одній з робіт миші, вирощені в середовищі без мікробів, були стійкі до РС-подібного захворювання, але стали сприйнятливі до нього, коли їх кишкові бактерії були відновлені.

Дослідження на людях були непереконливими, оскільки більшість учасників дослідження жили з РС протягом тривалого часу і використовували модифікуючі хворобу методи лікування, здатні змінити кишковий мікробіом.

На думку вчених, виявлення змін в мікробіомі кишечнику - скупчення мікроорганізмів, бактерій, вірусів і грибків, присутніх в шлунково-кишковому тракті, - які пов'язані з розсіяним склерозом, може привести до появи нових діагностичних маркерів і, можливо, нових методів лікування.

Висновки нового дослідження

В ході нового дослідження вчені проводили аналіз ДНК з метою виявлення змін в мікробіомі кишечника у людей, у яких недавно був діагностований розсіяний склероз, і до яких ще не почали застосовувати модифікуючу хворобу терапію. В результаті виявилося, що у всіх пацієнтів, незалежно від етнічного походження, є підвищений рівень бактерій групи Clostridia в порівнянні з людьми без РС.

Дослідники вважають, що вивчення кишкових бактерій у людей з РС на ранній стадії, що не піддавалися лікуванню, може дати краще розуміння того, як зміни кишкового мікробіома впливають на розвиток РС.

Як проводилось дослідження

Оскільки ступінь тяжкості РС може відрізнятися в залежності від етнічного походження, пацієнти були набрані з трьох основних етнічних груп місцевого населення: афроамериканці, латиноамериканці та представники білого населення.

Для ідентифікації бактерій із зразків стільця учасників було використано секвенування ДНК, а мікроби з подібними послідовностями були згруповані як близькоспоріднені види.

Аналіз виявив збільшення популяції спорідненої групи бактерій під назвою Clostridia у пацієнтів з РС у представників всіх трьох етнічних груп в порівнянні з контрольною групою. Група Clostridia, як правило, виявляється в мікробіоти кишечника людини і включає кілька видів. Також, були відзначені відмінності між людьми з різних етнічних груп.

«Чи впливають відмінності в складі мікробіоти, які ми виявили у пацієнтів з різних етнічних груп, на перебіг захворювання, ще належить з'ясувати», - заявили дослідники.

Аналіз для вимірювання різноманітності видів бактерій в одній пробі і між різними пробами не виявив істотних відмінностей між пацієнтами з РС і контрольною групою або між етнічними групами, за одним винятком - більшу різноманітність бактерій серед проб було виявлено у латиноамериканській групі.

Оскільки на РС може впливати більш ніж одна група мікробів, команда досліджувала, чи впливає наявність і склад так званих бактеріальних мереж (пари або групи бактерій) на перебіг РС. Виявилося, що у пацієнтів з РС в порівнянні з контрольною групою була менша кількість бактеріальних мереж. Це дозволяє припустити, що загальний склад кишкових бактерій у людей з цим захворюванням відрізняється від складу мікрофлори здорових людей.

Учасники дослідження повідомили про свій звичний раціон харчування, включаючи асортимент продуктів, які вони споживають, таких як йогурт, пробіотики, хліб, червоне і біле м'ясо, жирні продукти, а також фрукти і овочі. Істотних відмінностей в раціоні серед учасників виявлено не було.

Дослідники прийшли до висновку, що у всіх трьох етнічних групах пацієнтів з РС відносна поширеність клостридій була вище, ніж у контрольній групі. Проте, за їхніми словами, «необхідна подальша робота для з'ясування функціональної ролі підвищеного рівня клостридій».

«Майбутні дослідження допоможуть визначити, змінюють ці бактерії імунні функції, сприяючи появі розсіяного склерозу, що матиме значення для діагностики, профілактики і лікування хвороби», - підвели підсумки вчені.

Дослідження «мікробіом кишечника пацієнтів з розсіяним склерозом з різних етнічних груп на ранніх стадіях захворювання» було опубліковано в журналі Nature.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2019/11/12/gut-microbiome-of-treatment-naive-ms-patients-of-different-ethnicities-early-in-disease-course/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327113.php#1

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...