| |
для людей з вадами зору

Лікування РС за допомогою апітерапії – ефективність недоведена

Доказова і альтернативна медицина – наука проти «народного досвіду»

Подібно до інших нейродегенеративних розладів, обмеження сучасних методів лікування РС включають відсутність надвисокої ефективності терапії, серйозні побічні ефекти та проблему довгострокової безпеки. Значний прогрес у лікуванні рецидивуючого ремітуючого розсіяного склерозу спостерігається тоді, коли основною метою є спрямованість на запалення та зміна перебігу захворювання; однак цього не можна сказати про прогресуючі форми РС. Крім того, зупинити прогресування хвороби і тим більше ініціювати її регрес можливо лише за допомогою ремієлінізуючих та нейропротекторних засобів, чого сучасна неврологія забезпечити ще не здатна.

Не дивно, що на такому тлі багато хворих, що страждають на РС, особливо ті, що мають прогресуючі форми захворювання, починають звертатися до методів так званої народної медицини, відчуваючи певну зневіру у ефективності медицини доказової.

Одним із напрямків такої «альтернативної» медицини є апітерапія – тобто лікування різних захворювань за допомогою перш за все, бджолиної отрути, а також різних продуктів бджільництва, як-от мед, прополіс, бджолиний віск, маточне молочко тощо.

Проте сучасна наукова медицина базується на принципах доказовості – тобто ефективність того чи іншого методу лікування тієї чи іншої хвороби, ефективність лікарських засобів повинна бути доведена у процесі клінічних досліджень, організованих у відповідності до непохитних і давно визначених принципів. Результати таких досліджень повинні бути інтерпретовані з використанням спеціальних математичних і статистичних методів з визначенням як ефективності нового препарату/нового методу лікування, так і можливих побічних ефектів, включаючи їх частоту і тяжкість.

Як не сумно визнати, але щодо ефективності апітерапії при розсіяному склерозі їй всього цього дуже бракує.

Бджолина отрута при РС – ліки чи плацебо?

Прихильники ідеї ефективності апітерапії при РС, звичайно, мають на увазі її окремий різновид – апітоксинотерапію, тобто лікування апітоксином або бджолиною отрутою, яку працьовиті комахи застосовують для захисту. Апітоксин можна вводити в організм «природним» шляхом (тобто застосовувати бджоловжалення з використанням живих комах) або парентерально – за допомогою ін’єкцій препаратів бджолиної отрути, мазей з апітоксином, електрофорезу і навіть інгаляційно.

Апологети лікування розсіяного склерозу за допомогою бджолиної отрути вважають, що апітоксин забезпечує терапевтичну дію, використовуючи власні ресурси організму пацієнта для зменшення запалення. Вони стверджують, що, оскільки укуси бджіл викликають запалення, організм у відповідь на появу в ньому апітоксину ініціює протизапальну реакцію. Теоретизуючи далі, «цілителі» вважають, що така реакція організму здатна зменшити запалення не тільки в місці укусу бджоли/ін’єкції апітоксину, а й в інших частинах тіла, наприклад, у головному та спинному мозку, де імунна система у людини з РС атакує захисну мієлінову оболонку, що оточує нервові волокна.

Є повідомлення і про деякі конкретні методики апітоксинотерапії, які використовуються в альтернативній медицині. Так, наприклад, одна з таких методик передбачає отримання пацієнтом до 40 укусів бджіл за сеанс. Для зменшення болю до місця укусу прикладають лід. Протягом тижня може бути як один сеанс такого лікування, так і більше.

Водночас слід зазначити, що число клінічних досліджень ефективності апітоксинотерапії при РС є вкрай обмеженим і, як наголошують вчені з британської благодійної організації MS Trust, «наразі немає досліджень, які б показали, що цей метод є ефективним при лікуванні пацієнтів з РС».

Ці ж вчені провели пошук наявних наукових публікацій про лікування РС за допомогою бджолиної отрути і аналіз знайдених ними статей.

У свої публікації вчені з MS Trust повідомляють, що медичних досліджень на підтримку терапії РС бджолиною отрутою було дуже мало. У 2005 році невелике клінічне дослідження порівняло людей, які проходили терапію щотижня, з групою, яка не мала лікування. Результати оцінювали за допомогою МРТ, а також по частоті рецидивів в обох групах, по ступеню інвалідизації, втоми та з використанням шкали якості життя. Через 24 тижні не було виявлено різниці між двома групами ні по жодному з названих критеріїв.

Інше невелике дослідження розглянуло використання отрути бджіл у людей з прогресуючою формою РС. Хоча це дослідження показало, що терапія є безпечною, невелика кількість учасників не дала можливості зробити висновок про те, чи є апітоксинотерапія ефективною при РС.

Крім того, автори кількох досліджень використовували апітоксинотерапію для лікування мишей, які мали експериментальний алергічний енцефаломієліт (ЕАЕ), захворювання, що нагадує РС у людей. Лікування не тільки не показало ніякої користі, але у деяких мишей, які отримували укуси бджіл, симптоми ЕАЕ навіть погіршувалися.

Нарешті у 2014 році вчені з Американської академії неврології (AAN) поставили собі за мету розробити настанови, засновані на доказових даних, щодо застосування методів альтернативної медицини для лікування РС. Їхній висновок стосовно можливостей апітоксинотерапії при РС був лаконічний і водночас невтішний для прихильників цього методу. «При розсіяному склерозі терапія укусом бджіл, можливо, є неефективною для рецидивів РС, прогресування інвалідизації, втоми, кількості/об’єму вогнищ та якості життя, пов'язаної зі здоров'ям», – зазначають автори цього документу.

Ця група вчених в процесі роботи над рекомендаціями розглядала також такі методи лікування РС або полегшення самопочуття у пацієнтів з РС як магнітотерапія, пероральні препараті канабісу, екстракт листя гінкго білоба і навіть риб’ячий жир.

Апітоксинотерапія при РС і принцип «Не зашкодь!»

Кожний студент медичного інституту ще на першому курсі засвоює один з найбільш давніх принципів медицини “Primum non nocere”, тобто «Передовсім не спричини хворому шкоди». А з цієї точки зору застосування апітоксинотерапії при РС можна вважати потенційно небезпечним. Адже метод не має доведеної ефективності для лікування розсіяного склерозу – а от його побічні ефекти (незалежно від того, для лікування якого захворювання він застосовується) давно і добре відомі. Варто зазначити, що дія апітоксину може варіюватися в залежності від індивідуальних властивостей людського організму – від невеликої припухлості і незначного болю до анафілактичного шоку і смерті…

Біль є одним з найбільших недоліків терапії укусом бджіл. Окрім дискомфорту від укусу декількох (іноді 40) бджіл підряд, у більшості людей на місці укусу виникає набряк та почервоніння. Цей набряк і біль, як правило, можна полегшити, приклавши лід до і після укусів.

Проте існують й інші побічні ефекти укусів бджіл:

  • свербіж;
  • кропив’янка;
  • втома;
  • тривога;
  • кашель;
  • головний біль;
  • втрата апетиту;
  • пожовтіння білої частини очей (так звана жовтяниця);
  • сильний біль у лівому плечі, руці та грудній стінці;
  • м'язова слабкість.

Значно рідше після потрапляння бджолиної отрути в людський організм спостерігаються більш тяжкі наслідки, що перелічені нижче. Мабуть, зайвим буде нагадувати про те, що для організму людини, надто чутливої до апітоксину, не має значення, чи вкусила її бджола на вулиці, чи в кабінеті апітерапевта…

Смерть

Щороку у всьому світі невелика кількість людей (менше 100) гине від реакцій на укуси бджіл. Ці смерті можуть бути викликані анафілаксією (важкою алергічною реакцією) або серцевим нападом.

Неврит зорового нерва

Запалення зорового нерва (неврит зорового нерва) може виникнути у людей (незалежно від того, чи є у них РС, чи ні), коли укуси бджіл локалізуються в ділянці очей або поблизу неї, включаючи область скроні або брови. Ось чому важливо всіляко уникати укусів бджіл у цій зоні.

Гострий дисемінований енцефаломієліт

Це рідкісна форма запалення центральної нервової системи, дуже схожа на ту, що виникає при РС.

Висновки

Для лікування такого складного і загрозливого захворювання як розсіяний склероз повинні застосовуватися тільки ті методи і лікарські засобі, безпека і ефективність яких була доведена у процесі масштабних клінічних досліджень. Такі препарати і методи повинні бути схвалені офіційними державними установами, як наприклад Управління з продовольства і медикаментів США (FDA).

Наразі в жодній країні світу не були проведені подібні дослідження, щоб визначити ефективність і безпеку апітоксинотерапії для лікування РС.

Отже, пацієнт з РС, який вирішив спробувати метод бджоловжалення для полегшення симптомів хвороби, повинен розуміти, що він буде діяти на власний розсуд. Тому, перш ніж йти до апітерапевта, такій людині варто порадитися з лікарем-невропатологом.

Джерела:

https://www.verywellhealth.com/bee-venom-therapy-for-ms-2440481

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16221950/

https://mstrust.org.uk/a-z/bee-venom-therapy

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...