| |
для людей з вадами зору

Коронавірус і РС

Спалах нового штаму коронавірусу (nCoV), під назвою COVID-19, поставив світ на грань пандемії, а держави і організації охорони здоров'я по всьому світу в стан підвищеної готовності щодо попередження поширення інфекції.

Найбільш важко переносять хворобу, викликану новим штамом коронавирусу, люди похилого віку, а також люди з різного роду хронічними захворюваннями.

Люди з розсіяним склерозом (РС) також можуть входити в зону ризику, особливо якщо вони знаходяться на імуномодулюючій терапії.

Перерахуємо деякі поширені запитання про коронавірус і РС, а також рекомендації щодо запобігання зараженню.

Чи є зв'язок між РС і коронавірусом?

РС викликається тим, що імунна система організму атакує мієлинову оболонку - захисне покриття нервових волокон. Ранні дослідження показали, що різні типи коронавірусів можуть інфікувати нервову систему і сприяти розвитку симптомів РС у деяких пацієнтів.

Останні дослідження показали, що певний штам коронавірусу людини (HCoV), пов'язаний з інфекціями дихальних шляхів, може інфікувати мозок і викликати неврологічні захворювання, такі як розсіяний склероз, енцефаліт, хвороба Паркінсона і хвороба Альцгеймера.

Що таке COVID-19?

COVID-19 або коронавірусна хвороба 2019 року, офіційно позначена SARS-CoV-2 (для важкого гострого респіраторного синдрому коронавірус 2), являє собою штам вірусу, вперше виявлений в місті Ухань, столиці провінції Хубей в Китаї, в грудні 2019 року. COVID-19 - це новий штам вірусу, що раніше у людей не зустрічався.

Які симптоми інфекції COVID-19?

Симптоми типової інфекції COVID-19 включають жар, кашель і утруднене дихання. Симптоми можуть з'явитися через 2-14 днів після зараження вірусом і зазвичай є помірними, в деяких випадках тяжкими.

COVID-19 - це те ж саме, що SARS або MERS?

Ні. Хоча COVID-19 має генетичну схожість з вірусами, що викликають важкий гострий респіраторний синдром (SARS) та близькосхідний респіраторний синдром (MERS), він відрізняється від цих вірусів.

Чи маю я підвищений ризик COVID-19 як пацієнт з РС?

У вас може бути підвищений ризик тяжкої форми захворювання, викликаної інфекцією COVID-19, якщо ви приймаєте імуномодулюючі препарати. Причиною є те, що ці препарати послаблюють імунну систему і можуть зробити вас більш сприйнятливим до будь-якої інфекції.

Але, через новизну цього штаму коронавірусу він ще мало досліджений. Тому інформації про те, як саме вірус може вплинути на людей з РС поки ще недостатньо, щоб робити якісь висновки.

Як поширюється COVID-19?

Сучасні дані свідчать про те, що COVID-19 поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні або диханні.

На сьогоднішній день немає доказів того, що COVID-19 може передаватися через продукти харчування або речі, хоча на металевій поверхні вірус довше зберігає свою активність.

Вважається, що коронавірус передався людині від диких тварин, але в даний час немає підтверджених фактів того, що через домашніх тварин люди заражаються COVID-19.

Як я можу запобігти поширенню COVID-19?

Дотримуйтесь правил особистої гігієни, щоб захистити себе і запобігти поширенню COVID-19:

  • часто мийте руки з милом, втираючи мило на долоні і їх тильну частину не менше 15-20 секунд. Якщо мило недоступно, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить не менше 60% алкоголю;
  • уникайте тісного контакту з хворим; безпечною вважається відстань близько 2 метрів;
  • залишайтеся вдома, якщо ви хворі;
  • прикривайте рот при кашлі або чханні серветкою, потім викидайте її;
  • дезинфікуйте часто використовувані поверхні і предмети;
  • намагайтеся не торкатися очей, носа і рота немитими руками.

Чи повинен я носити маску для обличчя?

Носити маску необхідно, якщо у вас підтверджено наявність інфекції COVID-19 або якщо у вас проявилися симптоми. Медичні працівники та особи, які доглядають за хворими, також повинні носити маски.

Здоровим людям не рекомендується носити маску. Але особливо вразливі люди, в тому числі з РС, можуть проконсультуватися зі своїм лікарем і використовувати маску за його рекомендацією.

Як діагностується COVID-19?

Коронавірус не діагностується лише по клінічній картині, оскільки його симптоми ідентичні симптомам інших респіраторних захворювань. Визначити наявність коронавірусу в організмі можливо тільки лабораторними методами діагностики.

  • виявлення вірусу за допомогою ЗТ-ПЛР та ІФА;
  • виявлення його антигену в епітеліальних клітинах носа за допомогою імуноферментного аналізу;
  • визначення титрів специфічних антитіл.

Матеріалом для дослідження є слиз, харкотиння, кров, сеча та ін.

Негативний тест означає, що я не заражений?

Негативний результат дослідження означає, що вірус COVID-19 не був знайдений в матеріалі дослідження людини. Однак, можливо ранні стадії захворювання можуть не діагностуватися за допомогою тесту.

Негативний результат у людини з симптомами, схожими на COVID-19, швидше за все означає, що захворювання викликане не коронавірусом.

Про що слід пам'ятати, вирушаючи в дорогу?

Звичайні поради та застереження для людей з РС, що бажають здійснити подорож, як і раніше можуть застосовуватися.

В даний час рекомендується обмежити подорожі через глобальне поширення інфекції COVID-19. Якщо ви не можете уникнути поїздок, постарайтеся дотримуватися запобіжних заходів, рекомендованих вище. Намагайтеся уникати місць великого скупчення людей.

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...