| |
для людей з вадами зору

Коронавірус і РС

Спалах нового штаму коронавірусу (nCoV), під назвою COVID-19, поставив світ на грань пандемії, а держави і організації охорони здоров'я по всьому світу в стан підвищеної готовності щодо попередження поширення інфекції.

Найбільш важко переносять хворобу, викликану новим штамом коронавирусу, люди похилого віку, а також люди з різного роду хронічними захворюваннями.

Люди з розсіяним склерозом (РС) також можуть входити в зону ризику, особливо якщо вони знаходяться на імуномодулюючій терапії.

Перерахуємо деякі поширені запитання про коронавірус і РС, а також рекомендації щодо запобігання зараженню.

Чи є зв'язок між РС і коронавірусом?

РС викликається тим, що імунна система організму атакує мієлинову оболонку - захисне покриття нервових волокон. Ранні дослідження показали, що різні типи коронавірусів можуть інфікувати нервову систему і сприяти розвитку симптомів РС у деяких пацієнтів.

Останні дослідження показали, що певний штам коронавірусу людини (HCoV), пов'язаний з інфекціями дихальних шляхів, може інфікувати мозок і викликати неврологічні захворювання, такі як розсіяний склероз, енцефаліт, хвороба Паркінсона і хвороба Альцгеймера.

Що таке COVID-19?

COVID-19 або коронавірусна хвороба 2019 року, офіційно позначена SARS-CoV-2 (для важкого гострого респіраторного синдрому коронавірус 2), являє собою штам вірусу, вперше виявлений в місті Ухань, столиці провінції Хубей в Китаї, в грудні 2019 року. COVID-19 - це новий штам вірусу, що раніше у людей не зустрічався.

Які симптоми інфекції COVID-19?

Симптоми типової інфекції COVID-19 включають жар, кашель і утруднене дихання. Симптоми можуть з'явитися через 2-14 днів після зараження вірусом і зазвичай є помірними, в деяких випадках тяжкими.

COVID-19 - це те ж саме, що SARS або MERS?

Ні. Хоча COVID-19 має генетичну схожість з вірусами, що викликають важкий гострий респіраторний синдром (SARS) та близькосхідний респіраторний синдром (MERS), він відрізняється від цих вірусів.

Чи маю я підвищений ризик COVID-19 як пацієнт з РС?

У вас може бути підвищений ризик тяжкої форми захворювання, викликаної інфекцією COVID-19, якщо ви приймаєте імуномодулюючі препарати. Причиною є те, що ці препарати послаблюють імунну систему і можуть зробити вас більш сприйнятливим до будь-якої інфекції.

Але, через новизну цього штаму коронавірусу він ще мало досліджений. Тому інформації про те, як саме вірус може вплинути на людей з РС поки ще недостатньо, щоб робити якісь висновки.

Як поширюється COVID-19?

Сучасні дані свідчать про те, що COVID-19 поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні або диханні.

На сьогоднішній день немає доказів того, що COVID-19 може передаватися через продукти харчування або речі, хоча на металевій поверхні вірус довше зберігає свою активність.

Вважається, що коронавірус передався людині від диких тварин, але в даний час немає підтверджених фактів того, що через домашніх тварин люди заражаються COVID-19.

Як я можу запобігти поширенню COVID-19?

Дотримуйтесь правил особистої гігієни, щоб захистити себе і запобігти поширенню COVID-19:

  • часто мийте руки з милом, втираючи мило на долоні і їх тильну частину не менше 15-20 секунд. Якщо мило недоступно, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить не менше 60% алкоголю;
  • уникайте тісного контакту з хворим; безпечною вважається відстань близько 2 метрів;
  • залишайтеся вдома, якщо ви хворі;
  • прикривайте рот при кашлі або чханні серветкою, потім викидайте її;
  • дезинфікуйте часто використовувані поверхні і предмети;
  • намагайтеся не торкатися очей, носа і рота немитими руками.

Чи повинен я носити маску для обличчя?

Носити маску необхідно, якщо у вас підтверджено наявність інфекції COVID-19 або якщо у вас проявилися симптоми. Медичні працівники та особи, які доглядають за хворими, також повинні носити маски.

Здоровим людям не рекомендується носити маску. Але особливо вразливі люди, в тому числі з РС, можуть проконсультуватися зі своїм лікарем і використовувати маску за його рекомендацією.

Як діагностується COVID-19?

Коронавірус не діагностується лише по клінічній картині, оскільки його симптоми ідентичні симптомам інших респіраторних захворювань. Визначити наявність коронавірусу в організмі можливо тільки лабораторними методами діагностики.

  • виявлення вірусу за допомогою ЗТ-ПЛР та ІФА;
  • виявлення його антигену в епітеліальних клітинах носа за допомогою імуноферментного аналізу;
  • визначення титрів специфічних антитіл.

Матеріалом для дослідження є слиз, харкотиння, кров, сеча та ін.

Негативний тест означає, що я не заражений?

Негативний результат дослідження означає, що вірус COVID-19 не був знайдений в матеріалі дослідження людини. Однак, можливо ранні стадії захворювання можуть не діагностуватися за допомогою тесту.

Негативний результат у людини з симптомами, схожими на COVID-19, швидше за все означає, що захворювання викликане не коронавірусом.

Про що слід пам'ятати, вирушаючи в дорогу?

Звичайні поради та застереження для людей з РС, що бажають здійснити подорож, як і раніше можуть застосовуватися.

В даний час рекомендується обмежити подорожі через глобальне поширення інфекції COVID-19. Якщо ви не можете уникнути поїздок, постарайтеся дотримуватися запобіжних заходів, рекомендованих вище. Намагайтеся уникати місць великого скупчення людей.

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...

Історія Дмитра Поліщука

Мне 29 лет и у меня рассеянный склероз. Этот диагноз мне поставили в 2017 году. Проявился он онемением головы, с ощущением как будто меня... Читати далі ...

Історія Євгена Бочкарьова

Я болею рассеяным склерозом на протяжении 7 лет. Симптоматика рассеяного склероза началась в возрасте где-то 20 лет. Немели пальцы, была... Читати далі ...