| |
для людей з вадами зору

MSIF: Глобальні рекомендації COVID-19 для людей з РС

COVID-19 - це нове захворювання, яке може вплинути на ваші легені і дихальні шляхи. Причиною хвороби є новий коронавірус, який був вперше виявлений у пацієнтів з Китаю в грудні 2019 року і з тих пір розповсюдився в інші частини світу.

В даний час немає даних про те, як COVID-19 впливає на людей з розсіяним склерозом (РС). Наведена нижче рекомендація була розроблена лікарями-неврологами, спеціалістами по лікуванню РС і експертами-дослідниками з організацій-членів Міжнародної федерації розсіяного склерозу (MSIF).

Ця рекомендація буде розглянута і оновлена в міру появи свідоцтв про особливості перебігу COVID-19 у пацієнтів з РС.

Рекомендації для людей з РС

Люди з хронічними захворюваннями легенів і серця, а також особи старше 60 років з більшою ймовірністю можуть відчувати ускладнення, і хронічна коронавірусна інфекція COVID-19 може протікати у них в дуже важкій формі. До групи ризику можна віднести і багатьох людей, що живуть з розсіяним склерозом, особливо тих, у кого є додаткові ускладнення зі здоров'ям, проблеми з рухливістю, як і тих, хто отримує деякі види лікування РС.

Всім людям з РС необхідно звертати особливу увагу на рекомендації щодо зниження ризику зараження COVID-19. Люди похилого віку з РС, особливо ті, у кого також є захворювання легенів або серця, повинні виявляти особливу обережність, щоб мінімізувати вплив вірусу. Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я включають такі пункти:

 • Часто мийте руки з милом і водою або антисептиком для рук на спиртовій основі.
 • Не торкайтеся своїх очей, носа і рота, якщо ваші руки не чисті.
 • Намагайтеся витримувати відстань не менше 1 метра між собою і іншими особами, особливо тими, хто кашляє і чхає.
 • При кашлі і чханні прикривайте рот і ніс зігнутим ліктем або серветкою.
 • Дотримуйтесь правил безпеки харчових продуктів, використовуючи різні обробні дошки для сирого м'яса і готових продуктів харчування, і мийте руки, переходячи від роботи з одним видом продуктів до іншого виду.

Крім того, ми рекомендуємо людям з РС:

 • Уникайте масових скупчень народу і натовпу.
 • Уникайте використання громадського транспорту завжди, коли це можливо.
 • Там, де це можливо, використовуйте альтернативи звичайним відвідинам лікаря (наприклад, користутеся консультаціями по телефону).

Особи, які здійснюють догляд, і члени сім'ї, які живуть разом з особою з РС, або регулярно відвідують пацієнта з РС, також повинні дотримуватися цих рекомендацій, щоб зменшити ймовірність проникнення інфекції COVID-19 в помешканні хворого.

Рекомендації щодо терапії, що змінює перебіг захворювання при РС

Багато препаратів, що змінюють перебіг захворювання при РС (ПІТРС), забезпечують терапевтичний вплив шляхом придушення або модифікації імунної системи. Деякі ліки для лікування РС можуть збільшити ймовірність розвитку ускладнень інфекції COVID-19, але при оцінці такого ризику необхідно брати до уваги потенційні небезпеки припинення лікування. Ми рекомендуємо наступне:

 • Люди з РС, в даний час приймають ПІТРС продовжують таке лікування.
 • Люди, у яких розвинулися симптоми COVID-19 або у яких виявлено позитивний результат на інфекцію, обговорюють способи лікування РС зі своїм лікуючим лікарем або іншим медичним працівником, який знайомий з їх лікуванням.
 • Перед початком будь-якого нового лікування за допомогою ПІТРС пацієнти з РС обговорюють зі своїм лікуючим лікарем питання про те, яка терапія є найкращим вибором для їх індивідуального перебігу захворювання і активності хвороби в світі ризику COVID-19 в регіоні.
 • Ті, хто повинен розпочати лікування ПІТРС, але ще не зробили цього, повинні розглянути можливість вибору лікування, яка не зменшує кількість специфічних імунних клітин (лімфоцитів). Зокрема йдеться про: інтерферони, глатирамер ацетат або наталізумаб. Ліки, які призводять до зменшення числа лімфоцитів при більш тривалому прийомі, включають алемтузумаб, кладрибін, окрелізумаб і рітуксімаб.
 • Наступні пероральні ПІТРС можуть знижувати здатність імунної системи реагувати на інфекцію: фінголімод, діметілфумарат, теріфлуномід і сіпонімод. Пацієнтам слід ретельно обміркувати всі ризики і переваги від початку лікування РС під час пандемії COVID-19.
 • Пацієнти з розсіяним склерозом, які в даний час приймають алемтузумаб, кладрибін, окрелізумаб, ритуксимаб, Фінголімод, діметілфумарат, теріфлуномід або сіпонімод і проживають в населеному пункті або регіоні зі спалахом COVID-19, повинні прагнути до максимальної ізоляції, щоб знизити ризик зараження.

Рекомендації щодо відстрочення прийому другої або наступних доз алемтузумаб, кладрибіну, окрелізумаба і ритуксимабу в зв'язку зі спалахом COVID-19 в різних країнах розрізняються. Людей, які приймають ці ліки і повинні прийняти наступну дозу, повинні проконсультуватися зі своїм лікарем про ризики та переваги відстрочення лікування.

Поради щодо аутологічної трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК)

Аутологічне гемопоетичне лікування стовбуровими клітинами (ТГСК) включає інтенсивне хіміотерапевтичне лікування. Це значно послаблює імунну систему протягом певного періоду часу. Пацієнти, які нещодавно пройшли курс такого лікування, повинні продовжити період, протягом якого вони залишаються в ізоляції під час спалаху COVID-19. Хворим, які мають курс такого лікування, слід обговорити з лікарем питання про те, щоб відкласти процедуру.

Рекомендації для дітей і вагітних з РС

У даний час немає конкретних рекомендацій для жінок з РС, які вагітні. Загальна інформація про COVID-19 і вагітность знаходиться на веб-сайті Центрів по контролю і профілактиці захворювань США.

Спеціальних рекомендацій для дітей з РС немає; пацієнтам дитячого віку потрібно слідувати зазначеним вище порад, які адресовані дорослим пацієнтам з цим захворюванням.

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...

Історія Дмитра Поліщука

Мне 29 лет и у меня рассеянный склероз. Этот диагноз мне поставили в 2017 году. Проявился он онемением головы, с ощущением как будто меня... Читати далі ...

Історія Євгена Бочкарьова

Я болею рассеяным склерозом на протяжении 7 лет. Симптоматика рассеяного склероза началась в возрасте где-то 20 лет. Немели пальцы, была... Читати далі ...