Давно відомо, що доісторичні віруси залишили в нашій ДНК сліди, й деякі дослідники вважають, що ця «спадщина» може бути пов'язана із неврологічними захворюваннями. У статті, опублікованій в журналі Frontiers in Genetics, німецькі вчені пояснюють, яким чином древні віруси можуть викликати РС.
Елементи ДНК, які називаються транспозонами, являють собою відрізки ДНК, що мають здатність переміщатися по геному. Вчені визначили, що один тип транспозонів – це не що інше, як ендогенні ретровіруси людини (ЕРВЛ), залишки древніх ретровірусів, які проникали в геном вищих тварин і людини мільйони років тому.
ЕРВЛ складають близько 8% нашої ДНК, і далеко не у всіх випадках вони шкідливі. Так, деякі ендогенні ретровіруси людини виконують важливі функції під час ембріонального розвитку. Але більшість ЕРВЛ все ж знаходяться в стані спокою. Тим не менш, не завжди ...
Дослідники з Університету Генріха Гейне в Дюссельдорфі докладно описали, як деякі ендогенні ретровіруси людини можуть реакктивуватися і тим самим завдавати шкоди головному мозку та центральній нервовій системі. Вони простежили за поведінкою ЕРВЛ на моделі мишей із РС. Зіставивши реактивацію ЕРВЛ з аутоімунними атаками, аналогічними тим, що відбуваються при розсіяному склерозі, дослідники виявили, що білки, які кодуються ЕРВЛ, можуть ініціювати імунну відповідь проти мієліну. Тобто активність ЕРВЛ запускала у піддослідних тварин подібне до розсіяного склерозу захворювання.
Активувати ендогенні ретровіруси людини можуть декілька тригерів, в першу чергу це зараження поширеними вірусами, такими як вірус Епштейна-Барр, що викликає інфекційний мононуклеоз, а також іншими членами родини герпесвірусів. Певні медіатори імунної системи, а також фактори навколишнього середовища, в тому числі раціон і лікарські засоби, також можуть «увімкнути» ЕРВЛ.