Більше 2 мільйонів осіб у всьому світі страждають від розсіяного склерозу (РС), важкого хронічного захворювання, що порушує зв'язок між головним мозком і іншими частинами тіла. Добре відомо, що депресія є фактором ризику розвитку РС, а також, що ця проблема частіше зустрічається у людей з РС, але до сих пір не було ясно, чи може наявність депресії впливати на швидкість прогресування хвороби.
Депресія при розсіяному склерозі
Розсіяний склероз (РС) є серйозним захворюванням, пов'язаним з порушенням роботи нервової системи. При РС руйнується захисний шар клітин головного мозку, в результаті чого погіршується зв'язок між ними. Симптоми у пацієнтів можуть різнитися, але приблизно у половини з них є загальний симптом - депресія.
Хоча депресія, пов'язана з розсіяним склерозом, добре відома в медичному співтоваристві, проблемі все ще не приділяється достатньо уваги, її погано діагностують і лікують. Існує також ряд хибних уявлень про РС і депресію.
Наприклад, хоча у багатьох людей з РС можуть бути схожі симптоми або переживання, тільки у 50% розвивається депресія, яка заважає їх щоденному функціонуванню протягом усього життя. Крім того, депресія може виявлятися незвично, наприклад, не у вигляді стомлюваності, смутку і втрати інтересу до звичних занять, а у формі підвищеної дратівливості або злості. Також, хоча підвищена стомлюваність і когнітивні порушення є поширеними симптомами РС, вони можуть говорити про наявність депресії у хворого.
Чому у людей з РС розвивається депресія? Будь-яка людина, що переживає важкі часи або стрес, може впасти в депресію. Тож не дивно, що таке важке захворювання, що порушує звичний спосіб життя, як РС, впливає на емоційний стан. До того ж, існує думка, що хвороба руйнує оболонку нервових клітин, відповідальних за настрій, що підвищує ризик розвитку депресії. Більш того, пригнічений емоційний стан є одним з побічних ефектів деяких прийнятих пацієнтами препаратів.
Симптоми депресії
Щоб розпізнати депресію у хворого РС, необхідно знати її симптоми, такі як:
- Дратівливість
- Відсутність енергії
- Відсутність інтересу до раніше улюблених занять
- Проблеми з концентрацією уваги
- Підвищена сльозливість
- Проблеми з прийняттям рішень
- Підвищена сонливість
- Відчуття безнадійності
- Зниження самооцінки
- Порушення режиму сну
- Незрозумілі болі
- Проблеми з шлунково-кишковим трактом
- Зниження статевого потягу
- Головні болі
- Зміна харчових звичок
- Думки про суїцид
Результати нового дослідження
Пацієнти з розсіяним склерозом (РС), у яких виявлена депресія, страждають від виснажливих симптомів хвороби вже на її ранній стадії частіше, ніж люди з розсіяним склерозом, які не повідомляли про наявність депресії, з'ясували вчені з університету Каролінська, Швеція. Отримані дані підкреслюють необхідність раннього розпізнавання і лікування депресивних симптомів у пацієнтів з РС.
У цьому дослідженні вчені порівняли перебіг захворювання у майже 1800 пацієнтів з РС, які страждають депресією, з даними про приблизно 7900 пацієнтів з РС, які не страждали від симптомів депресії протягом періоду до 13 років. Вони виявили, що у пацієнтів з РС, які страждають депресією, ризик розвитку стану, при якому їм необхідна тростина, щоб пройти 100 метрів, був майже на 90 відсотків вище, ніж у тих, хто не був у депресії. Спостереження також відноситься до пацієнтів, у яких діагностували депресію до початку РС. Це означає, що саме захворювання РС не обов'язково є причиною депресії.
«Ми не можемо з упевненістю визначити причинно-наслідковий зв'язок, але цікаво, що ризик погіршення інвалідності був також вище і у людей, які були в депресії ще до того, як їм поставили діагноз РС», - говорить Стефані Бінцер, дослідник з відділення клінічної неврології.
Зв'язок можна інтерпретувати декількома способами. Наприклад, пацієнти з РС, які страждають депресією, частіше курять, ніж не депресивні хворі, і більш схильні нехтувати прийомом своїх ліків. Вони також рідше виконують фізичні вправи, а недолік фізичної активності може привести до більш швидкого погіршення стану. Також можливо, що депресія і РС мають загальні механізми хвороби, які підсилюють одна одну. У цьому випадку лікування депресії є особливо важливою частиною лікування РС. Необхідні додаткові дослідження для визначення причинно-наслідкового зв'язку між депресією і погіршенням стану при РС, вважають вчені.