| |
для людей з вадами зору

Ін'єкції ботоксу можуть мати потенціальну користь при треморі, пов'язаному з РС

Тремор визначається як мимовільний, ритмічний, коливальний рух частини тіла. Тремор рук – це поширений руховий розлад, часто пов’язаний із порушенням якості життя. Есенціальний тремор (ЕТ) є найпоширенішою причиною постурального (з'являється в кінцівці при її утриманні в будь-якій позі) та кінетичного (виникає під час руху) тремору кисті. Вважається, що 4,6% осіб у віці більше 65 років мають ЕТ.

Але є й багато інших причин тремору, крім ЕТ, хвороби Паркінсона та дистонії – наприклад, розсіяний склероз – які можуть викликати тремор не тільки рук, але й інших частин тіла. Лікування тремору пероральними препаратами часто забезпечує недостатнє полегшення, особливо коли тремор важкий, до того ж така медикаментозна терапія зазвичай пов’язана із системними побічними ефектами.

Глибока стимуляція мозку (ГСМ) у багатьох випадках є високоефективним засобом лікування тремору, але водночас вона є інвазивним втручанням і може бути пов’язана із тривалими побічними ефектами (Рис. 1).

Глибока стимуляція мозку

Рис. 1. Глибока стимуляція мозку

Глибока стимуляція головного мозку була популярною як варіант лікування тремору, коли вона тільки з’явилася в арсеналі лікарів, але результати були різними, особливо коли у треморі присутній компонент, що свідчить про те, що такий тремор пов’язаний із ураженням мозочка.

Функціональна нейрохірургія, особливо з використанням фокусованого ультразвуку, останнім часом привертає велику увагу неврологів як ефективний засіб лікування тремору, але це втручання все ще залишається практично недоступним і пов'язане з потенційно серйозними побічними ефектами, особливо при двосторонньому проведенні.

Тремор рук при розсіяному склерозі (РС) може дуже виснажувати, що призводить до нездатності утримувати предмети, а також викликає слабкість рук. У багатьох випадках це відбувається через залучення мозочка (частина мозку, що відповідає за координацію рухів).

Тремор, пов’язаний з РС, як правило, погано реагує на пероральні препарати, що використовуються для контролю цього стану (наприклад, неселективні бета-адреноблокатори, протиепілептичні препарати, у тому числі похідні бензодіазепіну, та антихолінергічні лікарські засоби).

Ботулінічний токсин типу А (ботокс) все частіше застосовується для лікування тремору рук, як метод, що вважається достатньо ефективним та цілком безпечним (Рис 2). Однією з головних переваг цього лікування перед вищезазначеними стратегіями є відсутність системних побічних ефектів.

Можливі місця ін’єкцій ботулотоксину при лікуванні тремору рук

Рис. 2. Можливі місця ін’єкцій ботулотоксину при лікуванні тремору рук (позначені хрестиками).

В ході мета-аналізу 6 наукових публікацій з загальним числом учасників 245 вчені з Університету традиційної китайської медицини в місті Гуанчжоу з’ясували, що ін’єкції ботоксу у передпліччя значно покращували тремор у учасників з розсіяним склерозом; в той же час подібного поліпшення не спостерігалося при спробах лікувати ботоксом тремор, пов'язаний з хворобою Паркінсона.

Єдиним недоліком використання ботоксу була вторинна слабкість, яка виникала з-за розслаблення м’язів. Ця побічна дія ін’єкцій ботоксу спостерігалася у 30-70% учасників, що отримували різні дози ботоксу.

Як зазначають автори, їх дослідження підтверджує, що ін'єкції ботоксу навряд чи забезпечать значне покращення пацієнтам з есенціальним тремором рук та тремором при хворобі Паркінсона. Водночас аналіз даних по підгрупах дає підґрунтя стверджувати, що ін'єкції ботулотоксину типу А можуть мати потенціальну користь при треморі, пов'язаному з РС. Хоча побічні явища у вигляді слабкості м’язів рук часто обмежують використання ботоксу в клінічній практиці, необхідні додаткові добре сплановані подвійні сліпі, плацебо контрольовані дослідження, щоб отримати змогу зробити більш вагомі висновки.

Джерело:

https://multiple-sclerosis-research.org/2020/10/botox-for-hand-tremors/

Новини щодо дослідження РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...