Перелічені нижче діагнози можуть викликати неврологічні симптоми, аналогічні таким при розсіяному склерозі (РС). З метою остаточного підтвердження діагнозу РС лікар мусить виключити їх наявність. Деякі з цих діагнозів легко виключити за допомогою простого аналізу крові (наприклад, дефіцит вітаміну В12), у той час як інші (наприклад, саркоїдоз) можуть вимагати проведення біопсії. Деякі з них зустрічаються набагато рідше, ніж інші. З метою якнайшвидшого встановлення вірного діагнозу важливо провести всі призначені лікарем обстеження – оскільки це дозволить розпочати адекватне лікування (незалежно від того, маєте ви саме РС чи ні).
Інфекції центральної нервової системи (ЦНС)
- Хвороба Лайма — інфекція, викликана Borrelia burgdorferi, що передається людям від кліщів.
- Сифіліс — інфекція, що передається статевим шляхом та викликається бактерією Treponema pallidum, котра може спричинити неврологічні симптоми через багато років після початкового інфікування.
- Прогресуюча мультифокальна лейкоенцефалопатія (ПМЛ) — потенційно фатальна інфекція білої речовини головного мозку, викликана вірусом Джона Каннінгема (розповсюджений вірус, неактивний у загальній популяції), що може реактивуватися у людей з РС, які приймають наталізумаб.
- Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) — вірус, що може призводити до синдрому набутого імунодефіциту (СНІД).
- Мієлопатія/тропічний спастичний парапарез, асоційований з лімфотропним Т-клітинним вірусом 1 типу (HTLV-1) — хронічне прогресуюче захворювання нервової системи, яке має вірусну етіологію.
Запальні ураження ЦНС
- Синдром Шегрена — хронічне аутоімунне захворювання, яке вражає залози організму, що продукують рідкі секрети, викликаючи сухість очей та ротової порожнини, генералізовану стомлюваність, біль у суглобах та інколи – й неврологічні симптоми.
- Васкуліт — аутоімунне захворювання, яке вражає кровоносні судини, що кровопостачають головний мозок та спинний мозок, викликаючи неврологічні симптоми.
- Системний червоний вовчак — хронічне запальне аутоімунне захворювання, яке може вражати шкіру, суглоби, нирки, легені, нервову систему та інші органи.
- Саркоїдоз — хронічне, ймовірно аутоімунне захворювання, яке призводить до скупчення запальних клітин (гранульоми) в легенях, шкірі, лімфатичних вузлах, печінці та центральній нервовій системі, типово викликаючи респіраторні симптоми та інколи й неврологічні симптоми.
- Хвороба Бехчета — аутоімунне захворювання, яке вражає кровоносні судини, особливо вени. Окрім формування виразок в ротовій порожнині та на статевих органах, запалення очей та проблем зі шкірою, хвороба Бехчета може призводити до ураження білої речовини головного мозку.
Генетичні розлади
- Спадкові мієлопатії — низка вроджених розладів з ураженням спинного мозку, включаючи спадкову мозочкову дегенерацію, лейкодистрофії та захворювання моторних нейронів (включаючи нервові тракти в спинному мозку).
- Церебральна аутосомно-домінантна артеріопатія з субкортикальними інфарктами та лейкоенцефалопатією (CADASIL) — вроджене захворювання, яке переважно вражає мілкі кровоносні судини в білій речовині головного мозку, викликаючи численні прогресуючі неврологічні симптоми.
- Лейкодистрофії — рідкі спадкові прогресуючі розлади, які пошкоджують мієлін в центральній нервовій системі та викликають неврологічні симптоми.
- Спадкова мозочкова дегенерація — група спадкових розладів, які викликають повільно прогресуючу дискоординацію ходи, а також незадовільну координацію рухів рук, очей та мовлення.
- Мітохондріальні захворювання — незадовільне функціонування мітохондрій (структури в клітинах, які виробляють енергію), що негативно впливає на різні функції організму та можуть викликати неврологічні симптоми.
Пухлини головного мозку
- Метастази — ракова пухлина, що розповсюджується з первинної локалізації до інших ділянок тіла, розглядається як метастатична. Деякі види раку – рак грудної залози, рак легені, нирки та шкіри (меланома) – мають більш високу ймовірність метастазування до центральної нервової системи, яке викликає відповідні неврологічні симптоми.
- Лімфома — рак крові, за якого відбувається швидка реплікація аномальних Т- або В-лімфоцитів, що формують пухлини, котрі інколи виникають в центральній нервовій системі (ЦНС) або поширюються в головний мозок з інших локалізацій.
Нестача вітамінів та мікроелементів
- Дефіцит міді — відносно рідкісний дефіцит, що спостерігається при надмірному споживанні цинку або при деяких типах операцій на шлунку, та може спричинювати неврологічні симптоми.
- Дефіцит вітаміну B12 — дефіцит цього вітаміну, який має вирішальну роль для реалізації неврологічних функцій, може виникати через дієтичні обмеження або проблеми з абсорбцією, та є типовою причиною неврологічних симптомів.
Структурне ураження головного або спинного мозку
- Шийний спондильоз — асоційована зі звичайним процесом старіння дегенерація хребта, котра може призводити до здавлення спинного мозку та викликати неврологічні симптоми.
- Кила міжхребцевого диску — диск, який виступає як «амортизатор» між хребцями (кістки), може зношуватися з віком, рухаючись або зісковзуючи з місця (кила). Наявність кили між хребцевого диску створює тиск на нерви в цій зоні, викликаючи неврологічні симптоми.
- Мальформація Кіарі — аномалія розташування мозочку (структури головного мозку, що відповідає за рівновагу та координацію). Коли мозочок розташований надто низько, він створює тиск на спинний мозок або стовбур головного мозку, спричинюючи неврологічні симптоми.
Інші демієлінізуючі захворювання, не пов’язані з РС
- Нейромієліт зорових нервів (НМЗН) — окреме від РС захворювання, яке має з ним кілька спільних клінічних рис. НМЗН найбільш часто викликає зміни зору в обох очах та симптоми, викликані ураженнями в спинному мозку.
- Гострий дисемінований енцефаломієліт (ГДЕМ) — короткий, проте інтенсивний епізод запалення в головному мозку, спинному мозку та інколи – в зорових нервах, яке викликає пошкодження мієліну. Симптоми ГДЕМ з’являються швидко, часто розпочинаючись зі змін поведінки.
Чи можна точно визначити початок РС і вчасно поставити діагноз?
На які симптоми варто звернути увагу при підозрі на розсіяний склероз? Критерії МакДональда 2017 року у ранній постановці діагнозу.
Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.
Порушення зору як загострення РС
Роль офтальмолога у постановці діагнозу. Чи завжди порушення зору є ознакою загострення розсіяного склерозу?
Коментує д.м.н., завідувач кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор Негрич Тетяна Іванівна.