| |
для людей з вадами зору

Хто може захворіти на РС?

За статистикою, на розсіяний склероз (РС) хворіє понад 2,3 мільйона людей у всьому світі. Хоча це захворювання незаразне та не спадкове, епідеміологи – вчені, які досліджують закономірності поширення захворювань – виявили певні чинники в розподілі пацієнтів із РС по всьому світу та фактори ризику його розвитку, а це ,в свою чергу, може допомогти визначити причину захворювання. Такі фактори включають стать, генетику, вік, географію та етнічне походження.

Всі епідеміологічні цифри приблизні, тому що епідеміологічні дослідження РС ускладнюються із низки причин:

  • Діагностика РС ускладнена: не існує єдиного тесту на розсіяний склероз, початок хвороби можна не помітити, діагностувати з затримкою або навіть неправильно.
  • РС не відноситься до хвороб, які потрібно реєструвати: уряд не вимагає від лікарів інформувати про нові випадки, а хворих не заносять в будь-яку базу даних, коли їм ставлять такий діагноз. Без централізованої системи звітності точно підрахувати людей з РС неможливо.
  • Дані попередніх епідеміологічних досліджень можуть репрезентувати поточну популяцію пацієнтів з розсіяним склерозом неточно, оскільки дослідники використовували різні методи для виявлення та переліку таких хворих.

Захворюваність і поширеність

Частота захворювання – це кількість нових випадків, що реєструються за певний період часу (зазвичай 1 рік) у певній популяції (зазвичай 100 000 людей). Через проблеми, зазначені вище, досягти точного визначення цього показника у випадку РС практично неможливим.

Поширеність захворювання – кількість людей з розсіяним склерозом у певний момент часу в певному місці. Більшість епідеміологічних досліджень розсіяного склерозу зосереджені саме на поширеності. Хоча поширеність трохи легше визначити, ніж частоту, вищеозначені проблеми також можуть спотворити ці цифри, оскільки враховуються усі пацієнти з РС, незалежно від того, як довго вони хворіли.

Епідеміологічні дані

Незважаючи на те, що причини цього захворювання остаточно не з’ясовано, сьогодні РС діагностують більшій кількості людей, ніж у минулому. Частота встановлення діагнозів зросла здебільшого за рахунок кращої обізнаності про хворобу, полегшений доступ до медичної допомоги та поліпшені діагностичні можливості. Доказів тому, що швидкість захворюваності на РС загалом зростає, не знайдено.

Вік. Більшості людей цей діагноз ставлять у віці від 20 до 50 років, хоча розсіяний склероз може розвинутися навіть у маленьких дітей або значно старших осіб.

Географія. Загалом розсіяний склероз частіше зустрічається в регіонах, що знаходяться далеко від екватора. Однак показники поширеності можуть значно відрізнятися між групами, що живуть в одній географічній зоні, незалежно від відстані від екватора. Наприклад, розсіяний склероз майже не виявляється у деяких популяціях, включаючи інуїтів, якутів, хаттерітів, угорських ромів, норвезьких лапландців, австралійських аборигенів і новозеландців – це вказує на те, що на показники поширеності РС в різних частинах світу впливають і етнічна приналежність, і географія, й ці два чинники взаємодіють у складний спосіб.

Дослідження вказують на те, що міграція з однієї географічної області в іншу може змінювати ступінь ризику розвитку РС у людини. Однак такі зміни не настають негайно. Люди, котрі переїжджають у ранньому дитинстві, більш схильні до підвищення такого ризику, ніж ті, хто мігрує пізніше. Такі дослідження додатково підкреслюють складний взаємозв'язок між екологічними та генетичними чинниками розвитку РС й підтримують гіпотезу, згідно якої РС обумовлений впливом декількох екологічних факторів у ранньому віці у генетично сприйнятливих осіб.

Стать. Розсіяний склероз принаймні у два-три рази частіше визначається у жінок, ніж у чоловіків, що свідчить про певний вплив гормонів у розвитку сприйнятливості до РС.

Спадковість

Вважається, що значну роль у розвитку розсіяного склерозу відіграють генетичні фактори, проте лише деякою мірою.

  • Середньостатистична людина у Сполучених Штатах має приблизно 1 із 750 шансів на розвиток РС
  • Для родичів першого ступеня пацієнта з РС (дітей, братів і сестер) цей ризик підвищується приблизно до 2,5-5%. Він ще вищий у сім'ях, у яких цією хворобу виявили в декількох членів.
  • Ідентичний близнюк пацієнта із РС (який має ті ж гени) має вже 25%-й ризик розвитку цієї хвороби.

Дослідження продемонстрували, що розсіяний склероз поширений у більшості етнічних груп, включаючи афроамериканців, азіатів та латиноамериканців, але найбільш поширена ця хвороба серед європейців північноєвропейського походження. Також останні результати свідчать про те, що афроамериканські жінки більш схильні до цієї хвороби, ніж повідомлялося раніше.

Спадковість розсіяного склерозу

Класичний погляд на спадковість розсіяного склерозу. Статистичні дані передачі РС наступному поколінню. Гени, що впливають на розвиток розсіяного склерозу. Чи можливо впливати на спадковість розсіяного склерозу?

Думка спеціалістів

Чи можна спрогнозувати перебіг РС в залежності від віку та статі?

Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.

Чи передається РС спадково

Коментує д.м.н., завідувач кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор Негрич Тетяна Іванівна.

Хто може захворіти на РС?
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...