| |
для людей з вадами зору

Додаткові та альтернативні засоби лікування

Додаткове та альтернативне лікування включає широкий спектр втручань – від дієти й прийому біологічно активних добавок до практики медітацій. Більшість з них розглядається поза рамками традиційної медицини, хоча деякі (в тому числі вітамін D, фізичні вправи, акупунктура та ін.) підтвердили своє значення в комплексному лікуванні в ході наукових та клінічних досліджень.

При застосуванні у комбінації з засобами традиційної медицини ці втручання позначають терміном «додаткові», а при застосуванні замість традиційного лікування – як «альтернативні». Більшість людей використовують такі засоби в поєднанні з лікуванням, призначеним лікарем.

Безпека та ефективність

Більшість людей використовують додаткові та альтернативні засоби лікування, оскільки вірять, що всі продукти для здоров’я, котрі реалізуються без рецепту в аптеках, супермаркетах та онлайн-магазинах, є корисними та безпечними. Водночас, щодо багатьох продуктів це може не відповідати дійсності. На відміну від традиційних лікарських засобів, які проходять ретельні дослідження та обіг яких суворо регулюється відповідними державними органами, більшість засобів додаткового та альтернативного лікування мають дуже невелику доказову базу або взагалі не мають її. Отже, деякі форми таких засобів можуть бути повністю безпечними для пацієнта з РС, у той час як деякі можуть фактично нести для неї істотні ризики – шляхом індукування значущих побічних ефектів, гіперстимуляції імунної системи або негативної взаємодії з іншими ліками. Одні з них можуть принести певну користь людині з РС, а інші – не принести жодної.

Важливість клінічних досліджень

Ретельно сплановані клінічні дослідження – найкращий спосіб визначити безпечність та ефективність конкретного методу лікування, тому що:

  • Оскільки перебіг РС є варіабельним, і наявні у кожної особи симптоми можуть виникати та еволюціонувати непрогнозовано, єдиним способом визначити ефективність лікування є його тестування на значній кількості людей.
  • Оскільки більшість людей — незалежно від наявного у них захворювання — будуть мати позитивний ефект від нового лікування, яке вони отримують (навіть якщо це неактивна речовина або плацебо). Ефективність нового лікування може бути доведена лише шляхом його порівняння з плацебо або іншим видом лікування, який вже продемонстрував свою ефективність.
  • Оскільки кожний вид лікування може бути асоційований з ризиком очікуваних або неочікуваних побічних ефектів, єдиним способом встановити безпеку лікування є його оцінка у значної кількості людей протягом достатнього періоду часу.

Рекомендації щодо вибору та використання засобів додаткового та альтернативного лікування

Питання, які варто поставити, розглядаючи доцільність застосування засобів додаткового та альтернативного лікування:

  • На що впливає це лікування?
  • Яким саме чином та чому воно працює?
  • Наскільки воно ефективне?
  • З якими ризиками пов’язано його застосування?
  • Скільки це коштує?

Інформуйте свого лікаря про всі засоби, які ви приймаєте. Не надати лікарю цю важливу інформацію – це як попросити його лікувати вас «наосліп»: знання про все, що ви приймаєте, дозволить лікарю повідомити вас про можливі побічні ефекти та особливості взаємодії з ліками.

Не припиняйте традиційну терапію. Препарати, які призначив вам лікар – належать до числа тих лікарських засобів, які були оцінені в ході контрольованих клінічних досліджень та визнані фахівцями у галузі РС як ефективні та безпечні. Отже, продовжуйте приймати призначені лікарські засоби навіть якщо ви вирішили включити додаткові засоби до плану вашого комплексного лікування.

Документально фіксуйте свій досвід. Ведіть детальний щоденник, в якому вказуйте все, що приймаєте та робите, а також вказуйте зміни, котрі при цьому відбуваються.

Додаткові підходи у догляді за собою

Продукти харчування та дієта — хоча різні дієти промотуються як засіб лікування так контролю РС, жодна з них не довела свою здатність модифікувати перебіг цієї хвороби. Фахівці з РС рекомендують дотримуватися такої ж дієти, як і у більшості дорослих людей – тобто, з високим вмістом харчових волокон та низьким вмістом жирів.

Фізичні вправи — фізичні вправи надають багато переваг людям з РС. Окрім покращення загального стану здоров’я, аеробні вправи зменшують втомлюваність та покращують функцію сечового міхура й товстої кишки, збільшують витривалість та поліпшують настрій. Інструктор з лікувальної фізкультури може скласти для вас план виконання фізичних вправ, який буде відповідати вашим можливостям та обмеженням.

Контроль стресу — Взаємозв’язок між стресом та початком або погіршенням перебігу РС на сьогодні не ясний, і різні типу стресу можуть по-різному впливати на різних людей. Проте жодна людина не почувається добре в стані стресу, тому так важливо віднайти найбільш ефективні стратегії контролю стресу для кожного конкретного пацієнта.

Акупунктура — метод, що знаходить своє застосування у «західній» медицині, і дослідження свідчать про можливі переваги його застосування при широкому спектрі проблем зі здоров’ям.

Що робити з розвитком спастики?

Коли може виникати спастика? Як зменшити ознаки спастичності? Препарати для зняття спастичності. Визначення дози для ефективного застосування лікарських засобів.

Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.

Альтернативні методи лікування розсіяного склерозу

Від чого залежить ефективність лікування будь-якої хвороби? Місце нетрадиційної медицини у терапії розсіяного склерозу. Чи ефективне лікування РС високими дозами вітаміну D?

Коментує лікар-невролог вищої кат., зав. відділення неврології №1 КЗ "Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова", дійсний член Європейської Неврологічної Академії Пашковський В .І.

Нетрадиційні методи лікування розсіяного склерозу

Відношення світової медицинської спільноти до нетрадиційних методів лікування розсіяного склерозу. Харчування при розсіяному склерозі.

Коментує д.м.н., завідувач кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор Негрич Тетяна Іванівна.

Додаткові та альтернативні засоби лікування
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...