| |
для людей з вадами зору

Найпоширеніші запитання

Що таке розсіяний склероз ?

Розсіяний склероз – це хронічне захворювання центральної нервової системи (ЦНС), яке характеризується ураженням мієлінової оболонки нервових волокон головного та спинного мозку й має непередбачуваний перебіг. Вважається, що це імунно-опосередкована патологія, за наявності якої імунна система невірно розпізнає та атакує здорову тканину ЦНС.

РС може викликати значну кількість симптомів: порушення зору, втрату рівноваги, незадовільну координацію, невиразну вимову слів, тремор, оніміння, вкрай виражену стомлюваність, проблеми з пам’яттю та концентрацією, параліч, втрату зору та ін. Ці проблеми можуть виникати та згодом зникати, або зберігатися та посилюватися з плином часу.

Повернутися до початку

Хто може захворіти на РС?

На РС може захворіти будь-яка людина, проте існують певні закономірності. Зокрема, РС в 2-3 рази частіше розвивається у жінок, ніж у чоловіків. Генетичні фактори також збільшують ризик розвитку РС, проте немає доказів прямого успадковування цього захворювання. Також було показано, що ризик розвитку РС збільшують певні фактори зовнішнього середовища, такі як низький рівень вітаміну D в крові та тютюнопаління. РС розвивається в більшості етнічних, проте найбільш поширеним він є серед осіб європеоїдної раси, які проживають у Північній Європі.

Повернутися до початку

Скільки людей в світі хворіють на РС?

На РС хворіє більш ніж 2,3 мільйони людей в світі. Проте оскільки симптоми захворювання можуть бути непомітними протягом тривалого часу, показники поширеності РС є лише оціночними.

Повернутися до початку

Якими є типи перебігу РС?

Хоча неможливо спрогнозувати, як саме буде прогресувати РС у кожного конкретного пацієнта, на сьогодні виділяють 4 основних типи перебігу цього захворювання:

  • Клінічно ізольований синдром – перший епізод появи неврологічних симптомів, викликаних запаленням та демієлінізацією в центральній нервовій системі.
  • Рецидивуючо-ремітуючий РС – періоди рецидивів (які також називають загостреннями), які змінюються періодами ремісій (з повним або частковим відновленням) без прогресування захворювання між загостреннями.
  • Вторинно-прогресуючий РС – рецидивуючий перебіг, який згодом трансформується у більш стабільно прогресуючий перебіг.
  • Первинно-прогресуючий РС – характеризується поступовим, проте стійким прогресуванням обмеження життєдіяльності з самого початку появи симптомів, з незначно вираженими рецидивами та ремісіями або їх повною відсутністю.
Повернутися до початку

Якими є типові симптоми РС?

Оскільки РС викликає ураження ЦНС, він може чинити негативний вплив практично на будь-яку її функцію. Однак найчастіші симптоми включають надзвичайно виражену стомлюваність, порушення зору, змінену чутливість та труднощі з пересуванням.

Симптоми РС є непередбачуваними, і варіюють за типом та ступенем тяжкості у різних пацієнтів та у одного й того ж пацієнта з плином часу. Симптоми РС можуть зникати, піддаватися повній ремісії або зберігатися та погіршуватись з часом.

Повернутися до початку

Що викликає симптоми РС?

Симптоми РС виникають тоді, коли імунна система індукує процес запалення в ЦНС. Запальний процес ушкоджує мієлін (захисну оболонку, що оточує нервові волокна), олігодендроцити (клітини, що виробляють мієлін в ЦНС) та інколи – саме нервове волокно. Ушкодження, викликані запаленням, можуть зумовлювати появу симптомів, які зникають протягом кількох тижнів чи місяців, або ж перманентних симптомів.

Повернутися до початку

Чи завжди РС спричинює параліч?

Ні. У більшості людей з РС не спостерігається тяжкого обмеження життєдіяльності. Дві третини людей з РС зберігають здатність ходити, хоча багатьом з них можуть знадобитися допоміжні пристрої (такі як тростина або милиці), а деякі будуть використовувати інвалідний візок через стомлюваність, слабкість, проблеми з утриманням рівноваги тощо.

Повернутися до початку

Чи є РС фатальним захворюванням?

Очікувана тривалість життя осіб з РС збільшується з часом. Ц зумовлено досягеннями у лікуванні, покращенням медичного обслуговування та змінами способу життя. Однак деякі дослідження вказують на те, що люди з РС можуть прожити на декілька років менше, ніж люди в загальній популяції, через ускладнення захворювання або інші медичні проблеми. Багато з цих ускладнень можна попереджати або контролювати. Увага до загального стану здоров’я може знизити ризик виникнення інших медичних проблем, таких як захворювання серця та інсульт, котрі також пов’язані зі скороченням очікуваної тривалості життя. В рідких випадках РС може швидко прогресувати з самого початку захворювання та бути фатальним.

Повернутися до початку

Чи є РС контагіозним або спадковим?

Ні. РС не є контагіозним захворюванням та не успадковується напряму. Дослідження вказують лише на те, що генетичні фактори та певні фактори зовнішнього середовища можуть збільшувати схильність певних індивідуумів до розвитку цієї хвороби.

Повернутися до початку

Чому РС так складно діагностувати?

Діагностування РС може бути складним процесом. При ранньому РС симптоми можуть бути неспецифічними та свідчити про декілька можливих порушень з боку нервової системи. Ранні симптоми, що з’являються та зникають, можуть бути проігноровані самим хворим. Оскільки наразі немає будь-якого єдиного лабораторного тесту, який дозволяв би підтвердити або спростувати діагноз РС, велику допомогу у встановленні остаточного діагнозу надає магнітно-резонансна томографія (МРТ). Діагностичні критерії, які включають результати МРТ, були розроблені та переглянуті експертами у галузі РС. Вони допомагають фахівцям сфери охорони здоров’я встановити точний та своєчасний діагноз.

Повернутися до початку

Чи можна повністю вилікувати РС?

Поки що ні. Зараз існують лікарські засоби, котрі продемонстрували свою здатність «модифікувати» перебіг РС шляхом зменшення кількості рецидивів та деякою мірою – сповільнення темпів прогресування інвалідизації. Крім того, багато терапевтичних та технологічних досягнень допомагають людям контролювати симптоми цього захворювання. Досягнення у лікуванні та розумінні РС з’являються щороку, а прогрес у дослідженнях з пошуку засобів виліковування є досить обнадійливим.

Повернутися до початку

Що можна зробити з приводу РС вже зараз?

Після встановлення остаточного діагнозу РС з активним або рецидивуючим перебігом слід якомога раніше розглянути можливість лікування одним з сучасних лікарських засобів, здатних модифікувати перебіг цього захворювання. Ці препарати допомагають знизити частоту та ступінь тяжкості загострень РС, зменшити кількість нових уражень в ЦНС та можуть сповільнювати прогресування інвалідизації. Окрім цих лікарських засобів, які безпосередньо впливають на перебіг захворювання, існує багато інших препаратів та стратегій лікування, здатних контролювати окремі симптоми РС.

Повернутися до початку

Чому раннє лікування є настільки важливим?

Раннє ураження ЦНС при РС може виникати навіть до появи будь-яких клінічних симптомів. Дослідження демонструють, що найкращі шанси на зменшення довгострокової інвалідизації спостерігаються за умови початку лікування під час ранньої рецидивуючої фази захворювання, котре характеризується запаленням. Враховуючи, що всі доступні наразі лікарські засоби переважно впливають на запалення, раннє та тривале лікування допомагає мінімізувати його, а також зменшує ураження нервових волокон головного та спинного мозку.

Повернутися до початку
Найпоширеніші запитання
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...